Tato slova pubertálních potomků vytáčela naši čtenářku Jiřinu k nepříčetnosti. Zřejmě byli pod vlivem spolužáků, kteří svačili chipsy a colu. Dnes si jako studentka vysoké školy dělá svačiny sama, i když jsou ve škole automaty

Asi všechny trochu dříve narozené znáte svačiny mé základní a střední školy- chleba s….doplňte podle fantazie, sádlem, povidly, máslem, marmeládou, sýrem, pomazánkou, paštikou atd….K tomu většinou jablko- těch jsme doma měli dost z našich úžasných jabloní (které už bohužel nejsou, ale chuť těch jablek byla nepřekonatelná), případně hruška či mrkev. Žádný problém.

Kdo měl žízeň, napil se  vody z kohoutku. Pamatuji si na jednu učitelku, která nám přímo zakazovala nosit si do školy pití (tenkrát v umělohmotných  láhvích od octa) s tím, že kdo máme žízeň, teče voda a nemusíme si nosit z domova „se šťávou“.  Sousedka v lavici dostala jednou poznámku do žákajdy, že přes opakovaná upozornění se stále vyvyšuje nad spolužáky nošením pití do školy.  No, je to dávno, ale musím přiznat, že ani tenkrát a ani teď, když si stejnou svačinu (v zimě s termoskou s čajem a v létě s lahví vody či minerálky) chystám do své školy, nenapadá, co je na téhle svačině špatného.

Ne tak moje děti- ty jejich pubertální řeči, že chleba je jen pro chudé, ty mne vytáčí k nepříčetnosti. Nejraději by nosily na svačiny nějaké koláče, šátečky apod. Ještě to není nejhorší, jejich spolužáci nosí v lepším případě sušenky, v horším čipsy. Udělali jsme doma kompromis, sem tam opravdu dostanou třeba nugátový rohlík, ale většinou obyčejné nebo celozrnné pečivo s máslem a šunkou, okurkou, sýrem apod.

Prostřední dcera si je ochotná tohle udělat sama, ostatní si vezmou, co najdou v chlebárně nebo ve špajzu- pokud jsem doma, dohlédnu na to, co si berou a případně jim svačinu udělám (což je ostuda, protože jsou dost velcí), ale když chci, aby ji měli….Když ji nemají, tak holt nejedí a co je nejhorší, vůbec jim to nevadí- jsou příšerně hubení a i pak ve vyučování roztěkaní. Pití to stejné- syn teď chodí s termoskou s čajem, holky si nosí minerálku.

Ve všech školách, co jimi prošli a kde jsou, jsou ale automaty (teď na středních i bufety). V jedné základce jsme se jako rodiče vzbouřili, proč škola podporuje prodej koly, energetických nápojů, čipsů, čokoládových tyčinek  a pod, když se děti v rodinné výchově (či výchově ke zdraví) učí o správné životosprávě. Příklady táhnou. Paní ředitelka uznala naše oprávněné připomínky a pravila, že škola za to, že umožní mít v budově automat, dostává slušně zaplaceno a ona potřebuje na novou střechu, že jí z magistrátu nechtějí nic dát. Což je ovšem špatně. Nakonec ale nějak domluvila, že ty nejkřiklavější zdravotní prohřešky z nabídky zmizely a zbyly tam bagety, ovesné tyčinky, ovesné sušenky, minerálky apod. Jestli mají za to méně peněz, to nevím, dcery už tam nechodí, ale střechu nad tělocvičnou už mají novou. Jednu dobu měli i nějaký malý automat na mléčné výrobky- ochucené mléko a jogurty, ale to bylo jen jeden rok, kdy probíhala nějaká dotace. Ne tak ve druhé základce, tam nám ředitel rovnou řekl, že on tam ten automat potřebuje a dokonce tam dal další- na kafe. Ne do sborovny, ale na chodbu, takže žáčci druhého stupně popíjeli kafe.  Uznávám, že lepší sušenky z automatu, než nic, ale nelze na to přece spoléhat.

Na středních školách mají studenti k dispozici bufety, mají tam celkem slušný výběr a kdo nestihne vzít si svačinu (pohříchu spíš kdo se ráno nenají), má možnost koupit si nejrůznější pečivo i tam. Mají tam omezený sortiment i ovoce.

Já jsem začala VŠ studovat ve 42 letech, ale nenapadlo mne dělat si jinou svačinu, než na jakou jsem zvyklá (ona to není jen svačina, ono je to jídlo na celý den) a to už 7. rok. Bufet jsme sice měli taky, automaty jsou na chodbách, ale nějak jsem jejich služby nevyužívala a dodneška nevyužívám, spíš výjimečně.

Podle mých puberťáků jsem staromódní, ale vůbec mi to nevadí.

Milá Jiřino (zapomněla jste uvést nick), máte můj obdiv, že jste se pustila do studia a že si děláte domácí svačiny. je vidět, že rozhodně nejste líná osoba

Text nebyl redakčně upraven

A co vy, milé ženy-in?

Zavzpomínáte na svá školní léta a svačinky, které vám chystala maminka?

  • Které byly oblíbené, a které jste nesnášela? Vyhodila jste někdy svačinu do koše, nebo ji vyměnila se spolužačkou?
  • Záviděla jste někomu jeho svačinu? V čem byla lepší než ta vaše?
  • Nosila jste si do školy něco k pití, nebo se to ještě nemyslelo?

Specifickou kategorií byly svačiny výletové. Měly jste řízek, vařené vajíčko, nebo chleba se sádlem?

Jak svačí dnes vaše děti?

  • Co jim dáváte k svačině do školy? Vybírají si, nebo vezmou to, co jim dáte?
  • Jste přesvědčena o tom, že ji také sní? Stává se vám, že ji přinesou zpátky?
  • Jak svačinu balíte? Mají speciální krabičku, nebo používáte folii, alobal, či ubrousek?
  • Co jim chystáte k pití?
  • Vítáte školní automaty na nápoje a cukrovinky, nebo jsou spíš na škodu?
  • Dáváte jim peníze, aby si koupily svačinu podle svého gusta?

Otázek na téma ŠKOLNÍ SVAČINA se nabízí mnoho, a možná vás v souvislosti s ním napadne ještě řada dalších.

Napište nám na téma „Školní svačina“.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Za svůj příspěvek na zítřejší téma můžete získat balíček zdravého mlsání od BeBe

b

Reklama