Bez práce nejsou koláče, pečení holubi nelétají do huby. On do tebe kamenem – ty do něj chlebem. Ano, jako nelze pít bez vody, nelze žít ani bez chleba. Ať už se jedná o poctivou „šumavu“ či graham, celozrnný dalamánek, „papundeklový“ racio chlebíček či knäcke brot.

Ale klasika je klasika. Mezi potravinami je klasický chléb absolutní jedničkou. 74 % Čechů ho jí denně. Ale problémem je, že když už ho nestačíme sníst, bez patřičného ošetření se rychle kazí. Jak modrozeléné plísni na chlebu zatnout tipec? Jak správně chléb uchovávat?

• Krajíčky či vcelku? Nakrájený chleba rychleji plesniví, protože do něj snáze vnikne vlhkost.

• Jaký druhy? Celozrnný a kvasnicový chléb vydrží déle než bílý chléb a kynuté pečivo.

• Jak skladovat? Chléb by měl být uložen v čistém, vzduchotěsném a suchém obalu, nejlépe při pokojová teplotě. Absolutně však vede „babiččin“ kameninový pekáč s poklicí.

• Do ledničky? V parnu jej můžeme uskladnit i v lednici. Přece jen je v ní odolnější proti plísním.

• Okrájet plíseň? To je rozhodně lepší celý pecen vyhodit (nedávat ani hospodářským zvířatům!). Plíseň totiž neroste jenom na povrchu a pronikne i dovnitř bochníku. Plísně vytvářejí jedovaté látky, které mohou poškodit játra. Jediné plesnivé ložisko však můžeme hodně velkorysým řezem odkrojit.

Konzumujete klasický chléb, nebo vám „nezapadá“ do racionální výživy či se neslučuje s vaší dietou? Čím chléb nahrazujete? Chutnají vám všemožné chlebové náhražky? Jaká se dá i s chutí jíst?

Reklama