V poslední době to jde s tím mým z kopce. Není s ním žádná zábava, nic se mu nechce dělat a v kolonce sexuální aktivita blikají červená světla. Co mu to přelétlo přes nos? Prostě je v přechodu!

Do nedávna se o mužské variantě menopauzy v podstatě nevědělo. Dnes už dokonce funguje obor lékařství nazvaný andrologie. Androlog je vlastně pro muže to samé, co gynekolog pro ženu. Zkoumá příčiny a léčí poruchy mužských reprodukčních orgánů. Zkrátka při andropauze se musí odborně zakročit.

„V podstatě jediný rozdíl v přechodu u muže a u ženy je v tom, že muž má i po andropauze rozmnožovací schopnost, i když sexuální apetit značně klesá,“ říká o problematice psycholog Karel Zahradník a dodává že, „všechno závisí na množství hormonu testosteronu v organismu. To po dosažení třicátého roku života postupně klesá, což se zásadněji projeví až mezi 45–55 rokem života.“

Jak se u muže přechod projevuje? Díky nedostatku testosteronu je protivný, mrzutý a podrážděný, k tomu se u něho množí pocity smutku a deprese nebo dokonce zbytečnosti. S takovým mužským je to prostě k nevydržení, ale chce to trpělivost. Co je ale skutečnou pohromou, je možnost sexuálních dysfunkcí. A tady opravdu končí každá legrace.

„Snížení vzrušivosti a libida v kombinaci s poruchami erekce se skutečně často dostavují,“ říká Karel Zahradník na otázku, jaké potíže přináší andropauza v pohlavním životě, a pokračuje. „Dochází i k problémům s ejakulací a dokonce i s dosažením plného uspokojení, tedy orgasmu.“

Mužské klimakterium má u odborníků různé názvy. Používá se například PADAM syndrom (Partial Androgen Deficiency of Aging Male, což se dá přeložit jako částečný androgenní nedostatek stárnoucího muže), také se můžete setkat s termínem ADAM, vycházejícího ze stejné zkratky nebo latinským názvem Climacterium Virile.


Bohužel se tyto potíže dotýkají celkového psychického stavu, což zákonitě může nepříznivě ovlivňovat partnerské vztahy. Při výskytu popsaných problémů je nasnadě navštívit odborníka a v rámci vyšetření si nechat zjistit hladinu hormonu v krvi. Neduhy muže klimakterika se totiž vyvíjejí skrytě, většinou o nich ani neví. Když se projeví, je to i v podobě závažných onemocnění jako řídnutí kostí, snížení tvorby červených krvinek a pochopitelně i snížení tvorby spermií a hormonů ve varlatech.

Je pravda, že pro některé muže je představa o lékařském vyšetření z důvodu přechodu těžko zkousnutelná potupa. Nicméně všechny problémy se dají řešit a žena může celkem dost efektivně partnerovi v takové chvíli pomoci. „Ono je asi nejlepší, když si o potížích mohou partneři otevřeně promluvit, popsat je a pak konkrétně řešit právě ve spolupráci s lékařem. Rozhodně to není žádná ostuda, ale reálný problém, který se dotýká velké části mužů. Jinak ale platí, že u někoho se andropauza nijak výrazně nemusí projevit a u jiného naopak velmi silně,“ doplňuje Zahradník.

 


Zaregistrovali jste někdy u muže příznaky přechodu? Co si o celé problematice myslíte? Dá se s klimakterikem vydržet?

Reklama