Osm set zašpiněných kastrolů, dvoucentimetrový napálený okraj kolem všech plotýnek, linka jako po výbuchu a na zemi to vypadá jako před hospodou. Jak kdy. Někteří muži jsou v kuchyni jako doma…
Na mužské se zástěrou u sporáku se názory různí. Ale valná většina žen, tedy těch, které jsme oslovili, jsou raději, když mužské kulinářské aktivitě nejsou přítomny. Osobně k nim nepatřím. Pohled na toho mého u kuchyňské linky je pro člověka, který by bez humoru umřel, jednak vzácný, a jednak je to zážitek, který by byla škoda nevidět.
Budeš se oblizovat
„Udělám vysoký, krvavý steak se švestkovou zálivkou,“ zahlásil a vytasil z tašky hovězí kližku.
„No, miláčku, nejsem si jistá, jestli je tohle to správné maso.“
„Je to hovězí?“
„No tak je to hovězí, jenže tohle je spíš na guláš.“
„Hele, všechno je o tom, jak se to nakrájí,“ vysvětlil a vyndal povidla.
„Kde je pánev?“
„Pod tebou."
„Talíře?“
„Nahoře vlevo."
„Prkýnko?“
„Nad dřezem a dřez je uprostřed linky, taková díra kovová."
„Moc vtipný, budeš se oblizovat a teď jdi, jdi, musím tu být sám. Bude to překvapení. Jo, takovou dlouhou vidličku máme?“
„Máme. Je to druhý šuplík uprostřed. Chceš buzolu?“
„Nech si srandičky, budeš mrkat!“
Mrkala jsem hodně, a hodně křečovitě jsem zavírala oči ve snaze mu nezkazit radost a rozžvýkat během deseti minut alespoň jedno sousto. Tohle by ovšem nerozžvýkala ani motorová pila.
„Chuťově je to miláčku opravdu velmi dobré, ta omáčka se ti skutečně povedla.“
Vzdala jsem pokusy o rozmělnění potravy a pokusila se ji polknout celou. Marně.
„No tak je to špetku tužší, to je pravda, zřejmě mi ta ženská prodala špatný kus.“
„Lásko, prodala ti kližku. Z toho steak neuděláš, kdybys byl kouzelník.“
Domluvili jsme se, že příště zakoupí správné maso a bude to v pohodě.
Když jsem vešla do kuchyně, nabyla jsem dojmu, že si zde hrál se semtexem. Je to báječný a nesmírně šikovný muž. Když si ovšem udělá byť jen čaj, zbude po něm na lince tolik předmětů, že to vypadá, jako by připravoval tři chody pro patnáct lidí. Přesto jsou jeho občasné pokusy vařit tak zábavné, že to ráda uklidím (třeba když dělá zázvorové bonbony).
A tak se ptám: Máte rády své miláčky v zástěře u kuchyňské linky?
Pavlína
Můj chlap je povoláním kuchař a musím říct, že mě mnohem víc baví, když se vyskytuje u kuchyňské linky se zástěrou, než pod linkou se šroubovákem. Jeho exhibice s vařečkou zpravidla dobře dopadne a je ku prospěchu obou. Jeho práci se šroubovákem řeší později naštvaní sousedi, elektrikář, případně instalatér. Horší je to ve chvíli, kdy vařím já. To stojí za mnou a neustále kibicuje. Jak to krájíš tu cibuli, už jsi tam dala tohle či ono a podobně. To jsem pak ráda, když se i s rizikem zabaví na chvíli tím šroubovákem.
Radka
Manžel je počítačový analytik a v kuchyni se vyskytuje jen tehdy, když je deset večer a jemu kouká zadnice z lednice. Umí udělat vajíčka, ale nikdy nevíme, na jaký to bude způsob. Jednou jsem byla nemocná a vařil mi ochotně k omáčce kolínka. Nakonec jsem to měla s houskou. Má spoustu krásných předností, ale vaření to nebude.
Zdena
No některá jídla jako třeba omeletu nebo topinky manžel zvládne. Jednou dělal i šunkafleky a byly dobré. Jinak ale musím říct, že u toho vždycky tolik nadělá, že je nadlidský výkon to po něm uklidit. Nevím, jak to dělá. Jo, ale jedno jídlo vlastně umí naprosto skvěle, a to je guláš. Bohužel se k tomu dostane tak jednou za tři měsíce. To pak i tu spoušť ráda uklidím.
Jak to má ten váš?
Nový komentář
Komentáře
Masa dělám v troubě v hrnci- dám tam všechno, zapnu troubu na 80-90st. a naprogramuji na 5-8 hodin. Předstírám, že mám pomalý hrnec- je to bez práce a nemusí se to hlídat jako papiňák
evelyn: Jseš můj člověk.
Meander: Já když dostanu chuť na guláš, tak tři hodiny nevydržím.
Jeremi: Já guláš dusím na velmi malém plameni cca 2,5 - 3 hodiny. Maso je křehké, chutě spojené a guláš lahodný. Papiňák vůbec nevlastním.
Suzanne: Já v papiňáku dělám jakékoliv hovězí, které se má dusit - třeba i guláš.
Jeremi: jo, kus masa do papiňáku, to znám. S tím plátkem jsem to neznala
Suzanne: Bez papiňáku se hovězí snad ani pořádně uvařit nedá. Ale s ním máš maso k omáčce krásně měkké prakticky bez práce a ještě Ti zbude polívka na druhej den.
pomeranca: no a podle čeho jinýho by se měla jmenovat? My to máme taky tak
Jeremi: do papiňáku? To snad i někdy zkusím
Meander: ale my máme naštěstí opravdický nudle
pomeranca: To mi připomnělo jednu pěknou písničku
http://www.ontheroads.net/services/songbook/song.php?id=2488&zip=standakahuda
můj muž vaří jen občas... nepořádek po sobě moc nenechává, to spíš já nejradši dělá "nudlovou" polívku. (nazývá polívky podle zavářky... nudlová, knedlíčková....)
Suzanne: Maso s omáčkou já považuju za jednoduché na přípravu - flák hovězího do papiňáku a je na hodinu klid. Omáčka je pak za pět minut. To je skoro stejně tak dobré jako pečené kuře.
Meander: Jojo, zázraky se nemají pokoušet
Suzanne: Ty hrníčkové knedlíky byly tak dobré a tak voněly, že byly snědeny bez dalších příloh a obloh To už by se podruhé nestalo, takže nebudu riskovat.
Meander: už víš, že to dokážeš, netřeba to opakovat Na kynuté knedle jsem si nikdy netroufla. A i tyhle úžasné a jednoduché jsem dělala asi 5x v životě, páč bych k tomu musela dělat ještě maso s omáčkou a to já považuju za ztrátu času
evelyn: u nás je to z generace na generaci
Suzanne: Jo, to je ukrutně dobré a i mně se to povedlo. Nicméně kynuté knedle už nikdy v životě dělat nebudu a tohle asi taky ne
Eva_Fl: tvoje knedle chutnaly všem
kareta, evelyn: knedle bez housek i s houskami jdou dělat v hrníčku v páře. Po hrnku mléka a mouky, 2 vejce, špetku soli a kypřícího prášku, podle potřeby kostičky (popř. další polohr. mouky). To vše se naleje do máslem vymazaných hrníčků a postaví do vroucí vody. Pod pokličkou 20 - 25 minut a je to dokonalé, i bez patlání na ruce.
kareta: tak to potom jo
evelyn: Když chce někdo houskový knedlík, musí tam dát housku
evelyn: Zaděláváme z hrubé a mléka vařečkou a na prsty se nemá co lepit