money

Tuhle jsme se zase sešly na babinci. A jak to tak na babincích chodí, přetřese se ledacos. A samozřejmě že se naše debaty občas stočí i na rodinné finance. Zvláště jedna kamarádka má opravdu specifické a velmi radikální názory, které my puťky hltáme s otevřenými ústy a v duchu závidíme, že je nedokážeme realizovat v praxi.

Třeba ten, že chlapi nám ženám mají dávat peníze s láskou. Stesky na to, že si ženská musí poníženě říkat o každou korunu, ji dokážou pěkně rozohnit. Tak jsem raději pomlčela o tom, že mi můj bývalý manžel nedává ani to, co náleží jeho dětem, a poslouchala, co na to říkají ostatní.

„Hm, tak já jsem s tím měla vždycky problém,“ řekla druhá kamarádka. „Ne že by mi nedával peníze rád, naopak, ale já jsem je neuměla přijímat. Mám to už od dětství, kdy jsem musela prosit tátu o každou kačku a zdůvodňovat, za co ji chci utratit. Bylo to strašně ponižující. A když jsem si pak začala sama vydělávat, nenechala jsem si od kluka zaplatit ani pitomý kafe. Měla jsem nepříjemný pocit, že si mě kupuje a že musím být za něco vděčná. A ten pocit mi vydržel hodně dlouho do dospělosti.“

„Tak doufám, že už tě to přešlo. Pro chlapa musí být čest a radost vyklopit bez mrknutí oka celou výplatu na stůl. Jako když se rytíř vrátí z tažení a přinese své vyvolené válečnou kořist. A ta ji přijme jako důkaz jeho lásky. Když ne, je to znamení, že ho nechce. To je jasné jak facka a věř mi, spousta chlapů to tak má.“

Zvláštní teorie, pomyslela jsem si v duchu, ale možná je na ní něco pravdy.

 „A když nic nepřinese, nebo nedej bože přinese a nedá, pak mi nestojí  za to, abych si o něj otřela boty,“ máchla rukou ve významném gestu.

Jasně, že je to trochu nadnesené,  ale všechny víme, že u nich to opravdu tak funguje. A nemyslete si, její manžel není žádný ušlápnutý zamindrákovaný chudáček, kterému se z těch stojek zatemnil mozek. Naopak, je to sebevědomý muž, který dokáže vydělat a peníze a není mu zatěžko je investovat do rodiny. Že by zakuklený rytíř?

Reklama