Zumba je velice populární cvičení, ale chodí na něj povětšinou ženy. Vyslali jsme našeho redaktora Jakuba D. Kočího, aby Zumbu otestoval z mužského pohledu. Jak se mu na hodině vedlo, zjistíte v této reportáži.

Zumba

Vyzkoušel jsem si, jak se cvičí dnes tolik populární Zumba. Vrhl jsem se do toho po hlavě. I když je tento sport doménou žen, vynašel ho muž - proslulý cvičitel Alberto Perez. Takže to cvičení přece musí zvládnout chlap levou zadní, napovídala mi moje vrozená skromnost.

Dohodl jsem se s cvičitelkou Bětkou (Alžbetou Daňkovou) na hodině ve sportovním centru Eden v Berouně.

Jak je známo, Zumba je propojením tance a sportu. Nepovažuji se za dobrého tanečníka - ehm - považuji se spíš za žádného tanečníka. To byl můj handicap.

Bětka mě přivítala vlídným úsměvem a prohlášením: „Bude to legrace, ale zapotíš se.“

Začínáme

Hodina začala v osm večer. Ve cvičebním sále se shromáždilo asi třicet žen různého věku. Chlap jsem tam byl jediný a začátečník také. A tak jsem naskočil do rozjetého Zumba vlaku s dívčí posádkou.

„Po každé skladbě si zatleskáme, jak nám to pěkně jde,“ vysvětlila mi Bětka. „Jo a k Zumbě patří úsměv - tak jdeme na to!“

Zumba
Vesele si povyskočit! A všechno jde snáz...

První skladba

Hned po první písničce jsem pochopil, že tady přestává veškerá legrace. Hudba byla puštěná (jak se říká) na plný pecky, takže přes ni nebylo slyšet mé unavené funění. Něco tak zběsilého a akčního jsem už dlouho nezažil. Bětka i cvičenkyně kmitaly sem a tam, sotva jsem stíhal pochopit jednotlivé pohyby... nezřídka se mi stalo (vlastně skoro pořád), že jsem byl za ostatními o dobré dvě vteřiny pozadu, což mělo ten efekt, že jsem cvičil přesně obráceně. No jo, chlap se prostě musí nějak vyčlenit.

Zumba
To jsem měl ještě úsměv na tváři (jen bych chtěl dodat, že rozmazání fotek je způsobeno rychlostí pohybů...).

„Tak to bylo jen tak na zahřátí něco pomalejšího,“ okomentovala po skončení skladby Bětka. „Možná se koukej na mě, ukazuju rukama, co budeme dělat a kolikrát.“

„Jasně, to zvládnu,“ prohlásil jsem sebevědomě.

A jak to bylo dál?

Následovaly různé písničky - utkvěla mi v hlavě ta, které přezdívaly „slepice“ pro jeden takový pohyb, napodobující tuto drůbež. Po dalších dvou skladbách se ale moje vnímání rozostřilo a začal jsem přemýšlet nad tím, jestli celou hodinu (tedy lekci trvající 55 minut) zvládnu.

Zumba
Občas jsem měl pocit, že mi to vážně jde!

Fyzický poznatek

BetkaZáda dostanou zabrat: „Záda zvládnou Zubu celkem v pohodě, když člověk při pohybu dodržuje určitá pravidla (zpevněný břicho a zadek). Když někdo chce za každou cenu vrtět co nejvíc zadkem a kvůli tomu vypustí třeba to břicho, tak budou záda (bedra) zanedlouho trpět. Na hodinu Zumby se jdou však lidi většinou odreagovat, pobavit, zapotit se, vyřádit se... Nechtějí moc přemýšlet a myslet neustále na zpevněné břicho...“ říká cvičitelka Bětka. Musím však dodat, že já druhý den ráno nevěděl hlavně, zda mám vlastní nohy, anebo mi je v noci někdo vyměnil.

Estetický poznatek

Na Zumbu by se mělo správně nosit speciální oblečení. „Nedá se vyloženě říci, v čem je lepší. Spíš je to tak, že to k Zumbě patří. Je hezké, barevné, veselé a pohodlné.“ Vy si ho můžete prohlédnout na fotkách s Bětkou.

A jak jsem dopadl

Rád bych tu řekl, že jsem všechno v pohodě zvládl, ale to bych vás klamal, milé čtenářky. Bavil jsem se a užil si to. Parádně jsem se unavil a vůbec jsem nevěděl, že jsem tak rychlých pohybů schopen. Ale po lekci jsem padl za vlast - tedy spíš za Zumbu. V podstatě lze říct, že Zumba je takový fotbal pro holky - tedy únava a endorfiny po výkonu maximální.

Zumba
Absolutně mimo jsem byl...

Zumba
...každou chvíli.

Bětka můj výkon ohodnotila vlídně: „Mno, hodil by ses mi tam, protože chlapi na Zumbě jsou popravdě i trochu zpestření pro ten dav žen. Hodina byla ještě veselejší než kdy jindy. Pokud chceš ohodnotit pohyb, tak bych to řekla tak, že nikdo učený z nebe nespadl, zvládl jsi to podle mě moc dobře a statečně ses držel až do konce (ačkoliv ten pohyb nebyl úplně dokonalý). Ale člověk, který přijde jednou, si to nemůže užít jako ti, kteří chodí pravidelně. Tam je fajn to zkusit ještě i podruhé (potřetí)...“

Toliko tedy o Zumbě z pohledu chlapa. Uf...

Zumba

Alžběta Daňková

S Bětkou se můžete setkat nejen na hodinách Zumby ve sportovním centru Eden, ale například i ve fitness centru Olgy Šípkové.

Betka„Již od dětství jsem se naplno věnovala tanci, a tak pro mne byla po základní škole jasná volba taneční konzervatoř. Po studiu jsem při rodičovské dovolené dostala nabídku od svých známých vést jednou týdně taneční trénink, a tak jsem vlastně začala s pravidelnou lektorskou činností,“ píše o sobě tato maminka dvou dětí na svých webových stránkách: www.betulina.cz.

Kam dál?

Reklama