Experiment

O tom, že žijeme v mužském světě, není sporu. Většinu politiky dělají muži, a tak i vytvářejí mužský svět, žena (ačkoli dnes sebevíc emancipovaná) je tak trochu na druhé koleji - patří prostě k plotně, nebo maximálně někam do kanclu jako sekretářka.

A myslíte si, že je to skutečně tak? Přijít na to se pokusili tvůrci pořadu Experiment. Dohodli se s kaskadérkou Hankou Dvorskou, že ji nejprve nechají být takovou, jaká je, a vyšlou hledat práci bez ohledu na to, zda jde o práci, která je chápána jako čistě mužská. Potom ji nahastroší na chlapa a pošlou ji do terénu znovu. Jak se k ní v obou rolích bude chovat oklí? Jak obtížné pro ni bude mužskou práci získat? A naopak v roli muže tu ženskou? Mají to muži v životě skutečně neoprávněně snazší? To se dozvíte již zítra v 17.15 na ČT1 v pořadu Experiment.

Co je vlastně Experiment?

Experiment je cyklus České televize, soustředí se na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným", snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži" nám může otevřít oči. Takový „jiný" člověk je i žena, která se pokouší získat ryze mužskou práci, a muž, který se snaží o opak. Sportovkyně a kaskadérka Hanka Dvorská ověří, zda mají muži v dnešním světě oproti ženám neoprávněné výhody. Narazí přitom ale i na situace, kde jsou ženy upřednostňovány.

Hana Dvorská

Hanka je žena, která běžně poráží muže i ve vyloženě silových disciplínách. Vede bootcamp, provozuje x-bike, leze po skalách, účastní se i nejtěžšího závodu světa na běžkách. Přitom vychovala dvě děti a vede klasický rodinný život. Ve dvacátém třetím dílu nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment se ocitne v situacích, které společnost vnímá jako mužskou záležitost.
Hana DvorskáV některých povoláních se stereotypně upřednostňují muži a jinde ženy. Například jako muž jsem se vůbec nemohla zajímat o učení v mateřské školce. Jako žena jsem neměla šanci jako stěhovák, montér kuchyní či myč oken. I když jsem pak dokázala, že bych to v pohodě zvládla.

Zajímá-li vás, jak tato situce dopadne a jak si Hanka Dvorská povede, sledujte v sobotu 6. června Experiment na ČT1 od 17.15. Po jeho odvysílání přijďte diskutovat pod náš exkluzivní rozhovor s Hankou, který uveřejníme také tuto sobotu v 18.00 hodin na odkazu: Kaskadérka Hanka Dvorská: Feministky nechápu.

 

Reklama