Chlap a domácnost, jdou ta dvě slova vůbec k sobě? Asi jak kde a jak kdy.
Jsou muži, kterým práce v domácnosti nedělá žádný problém, a naopak jsou muži, pro které je jen myšlenka na domácí práci potupným snížením jejich autority.
Paní Iveta ví své:
„Když jsem si manžela brala, nepřemýšlela jsem nad tím, zda je ten typ chlapa, který mi bude doma pomáhat. Vlastně mě ani nenapadlo nad tím uvažovat. Můj táta pomáhal mamince se vším, uvařil, vyluxoval, umyl nádobí ... tak jsem to brala asi nějak automaticky.
J
Když jsem byla v sedmém měsíci těhotenství, začala mě bolet záda. A to tak, že vstát z postele či z křesla, byl pro mě kolikrát hrozný problém. O luxování, či mytí nádobí nemluvě.
Několikrát jsem prosila manžela, aby alespoň vyluxoval. Jeho odezva mne pokaždé uzemnila. Křikl na mě, že není žádná domácí puťka, žádná holka pro všechno. Nebýt mé maminky, musela bych bolest překonat a uklidit sama, nebo bychom žili v nepořádku...
Když se narodila dcerka, vše bylo ještě horší. Nepomohl mi ani s ní, ani s domácností. Nákup byl pro něj nepředstavitelný problém a aby dcerce ohřál třeba láhev s čajem neexistovalo. Byla jsem na všechno sama. Vyžadoval teplý oběd, teplou večeři, perfektně uklizený dům... Pamatuji si dodnes, že jsem tenkrát myslela, že se z toho snad zblázním.
Když začal trávit víc času v hospodě než doma, zažádala jsem o rozvod. A nelituji toho.“
Pokud muž vyrůstá v domácnosti, kde je běžné, že otec pomáhá matce, je pravděpodobné, že ani jemu jednou nebude dělat problémy pomáhat své ženě.
„Nutím syna, aby mi pomáhal už od svých osmi let. Vynášel odpadky, uklízel si pokoj, uklízel do skříně své oblečení. Věřím, že jednou to jeho žena ocení,“ říká paní Kolouchová.
Děti by měly být zapojené do chodu domácnosti. Pochopitelně by měly pomáhat v rámci možností a s ohledem na svůj věk.
Paní P. z Prahy například nutila svého syna, aby v deseti letech (mimo jiné) pravidelně pral a žehlil nejen své spodní prádlo. Tato povinnost se týkala veškerého jeho oblečení, včetně ložních souprav...
Tento přístup mi připadá zbytečně přehnaný a obávám se, že efekt bude naprosto opačný. Nedivila bych se, kdyby paní P. svými požadavky vzbudila v synovi celoživotní odpor k podobným činnostem.
Ale jak jsem psala v úvodu, ne všichni muži jsou stejní a ne každý cítí odpor k domácí práci.
Paní Eliška nám poslala k tomuto tématu krásný mail:
„Na svého manžela si nemohu stěžovat. Pomáhá mi skutečně kde může a ani ho nemusím o nic prosit. Vidí ve dřezu nádobí, jde a umyje ho. Jdu do práce, a když se večer vrátím domů, mám vyluxováno a uvařeno. Až si kolikrát připadám tak nějak divně. Říkám mu, ať to nechá, že se vrátím z nákupu a uklidím. A co myslíte? Přijdu z nákupu a oběd se už vaří, prach je utřený a prádlo pověšené.
Moc si ho za to vážím. Asi málokterý muž je taková hospodyňka ... až si někdy říkám, zda je to vůbec normální.“
Ovšem nastávají i situace, kdy si manželé domácí práce rozdělí. Každý dělá něco a jsou spokojeni oba dva.
Problém se zrodí ve chvíli, kdy do tohoto soužití zasáhne tchyně a jednou větou označí svou snachu za „línou mrchu“.
PRISLA TCHYNE A MIREK LUXOVAL. REKLA MU, AT TO NEDELA, ZE JE TO MOJE PRACE. VYSVETLILA JSEM JI, ZE JA VARIM A ZE MAME PRACE ROZDELENE. VIS CO MI REKLA?: TY SI BYLA VZDYCKY TAKOVA LINA MRCHA, IVANO!!! Tak tato kouzelná esemeska nedávno přišla mé kamarádce.
A jaké zážitky a zkušenosti na téma Chlap a domácnost mají naše čtenářky?:
ramida:
Můj manžel je fakt bezva, kromě mnoha dalších věcí taky v tom, že mi fakt dost pomáhá doma, hlavně s naším Matýskem (za pár dní 2 roky). Jen mě štve, že se občas tváří, že je to strašná zásluha, že bych si toho měla jako extra vážit, protože tohle zdaleka nedělají všichni chlapi. Já vím, že ne, ale náš vztah byl vždycky o rovných právech i povinnostech, dítě je stejně jeho jako moje, do práce chodíme oba (teď už), tak proč je sakra to, že já přiběhnu, vařím, peru, uklízím a ještě se přitom snažím maximálně věnovat synovi, normální, a to že on se stará o dítě, když něco dělám, občas vynese koš a umyje nádobí, je zásluha, ze kterou bych mu měla doma vyvěsit snad pamětní desku?
Rikina:
Drobnosti, jako koš, šatstvo, drobečky atd. už neřeším, léta zkušeností mě poučila, že na tom vůbec nezáleží. Nejsme ani jeden dokonalej, no. Když někde leží kus oděvu, tak ho zvednu a uklidím, pokud si toho ten můj všimne, usměje se na mě a dostanu pusu. Když naopak já odložím hrnek od čaje do dřezu a hned ho neumyju, umyje ho on, protože mu to vadí. Tak se na něj usměju a pusu dostane on (nejsme čerstvě zamilovaní, už jsme spolu pár let). Hádat se kvůli tomu je přece nekonstruktivní, to ten problém stejně neřeší. Jako důvod k naštvání může občas sloužit to, že něco udělám, dle svého mínění dobře, správně a dokonale, pak přijde partner a totéž předělá, protože dle jeho mínění to mohlo být ještě dokonalejší. To si někdy řeknu, proč se na to já blbec nevykašlu a nesednu si radši s knihou, ale nehádám se, protože vím, že to ten můj nemyslí zle. On
Není chlap jako chlap. Některý je hotová hospodyňka a jiný bere nohy na ramena, jen co zahlédne vysavač...
Nevaří, nemyje nádobí, nevyluxuje? Možná váš muž není v domácnosti zrovna dobrým pomocníkem, ale třeba má jinou, krásnou přednost, pro kterou ho milujete, pro kterou si ho vážíte. A to je myslím pro vztah častokrát důležitější než umytý talíř či perfektně vyluxovaný koberec.
Nový komentář
Komentáře
Zkuste robotický vysavač, využijí ho jak dámy, tak pánové.
Jsem moc ráda, že mám zrovna toho mužskýho, kterého mám. Ne, že by byl bez chyb, ale kdo z nás je nemá? Fakt je, že klidně uvaří (mimochodem skvěle) a taky po sobě uklidí kuchyni. Vyluxovat pro něj taky není problém. Když jsem byla těhotná, i okna myl. Dokonce se naučil obsluhovat i pračku, se kterou nechtěl dlouho nic mít. Přesvědčila jsem ho k tomu, když jsem byla s dětmi na chatě, kde není vody nazbyt a tak je praní problém. Tak jsem mu napsala postup, rozdělila prádlo na bílé a barevné do dvou igelitek a když přijel za tři dny za námi, bylo vypráno a usušeno. Jen mi trochu vadí, že chodí za mnou a dětmi a trousí poznámky o tom, že jsou ve dřezu dva neumyté hrnky, nebo není vyluxováno, ale své ponožky naruby, tak jak je svlékl, nevidí. Nebo spíš vidět nechce. A to leží v obýváku celkem pravidelně 1-2 dny. Už je prostě odmítám pořád uklízet. Špinavé prádlo taky nedá do koše, protože by musel zvednout víko. Tak ho "mrskne" na koš. Vcelku nám to ale klape. Kroutíme už osmnáctý rok, z čehož plyne, že nám je spolu dobře a tolerujeme chybky toho druhého.
Convalaria: Presne tak, teorie je teorie a v praxi pak je to uplne, ale uplne jinak
opravenka..."me"...
Mam-ca, u nas byvaly trasne od vychodu k zapadu, jenze byly stejne couranim zvirat vecne rozjete a tak jsem je jednoho kraneho dne ustrihla, cemuz jsem dala pekne na
el.
Jinak, mne veta "muzu ti pomoci" nijak neirituje, naopak, naznacuje, ze ten druhy ma zajem....
musite uznat,ze kdyz chlap preci jen pomuze tedy treba vesi zaclony docela jsem se pobavila.Takze on pomaha a ja to po nem cele stejne predelam a tak muz ma muzske prace a zena zenske a kdyz si chteji navzajem pomahat a dari se proc ne.
Wiki: no prave......
bookcase: Vždyť to je v pořádku, že děláte to, co vám vyhovuje, a jak jste se "dohodli". Garáž, auto a zahrada přece taky patří do domácnosti...
kosmokosmo: a japato, ze to tu ted ctes, kdyz to vlastne vubec nectes?
Kdyz to tady tak ctu, tak jsem docela rada, ze uz to davno nectu....
to je teda diskuze...U nás je to tak, že já udělám základní domácí práce, vařit přes týden nemusím (ať žije jídelna)- i když mě to baví. No a
dělá kolem auta, zahrady, garáže. Když jsem nemocná tak dělá všechno on. A je hrozně roztomilý. Asi mě ukamenujete, ale mě nevadí, že já dělám "ženské" a
"mužské práce. Myslím že tak to bylo odjakživa. Prostě chlapi jsou spíš na tu techniku. Podle mě všechny chlapy vystihl Lucky.
Ještě k tátovi. Je mu přes 70, ale je na svůj věk hodně čilý. Máma je o 11 let mladší, pořád pracuje na živnosťák, pomáhá mi hlídat 2x v týdnu mladší dvouletý dítě a má dost nabitý týden. Táta vstává v 9 ráno, trochu něco udělá na baráku a na zahradě a čeká, co mu máma uvaří, maximálně vytáhne zmrazené jídlo z mrazáku, co mu máma navařila předem. Jenom když u se rodičů sejdeme, tak táta rituálně umyje nádobí - ale máma říká, že to dělá jenom před námi, normálně na nádobí ani nesáhne.
šája: poprvé to bylo zde: //zena-in.cz/rubrika.asp?idc=10905&id=2&zobrazit=vse (asi to budeš sosat trošku dýl, má to 404 příspěvků...)
a je to fakt dobrej vzorek
*Petique: Jo a ještě si vzpomínám, že zvládnul namazat chleba máslem. Jednu dobu nás vypravoval do školy a to bylo 5x v týdnu k snídani to samé - čaj a chleba s máslem. Já to nejedla, on mi nadával - hrůza. Dodnes ráno nemůžu snídat, ale už mi aspoň nikdo nenutí. A občas to pro změnu namazal medem, ten nám všude tekl okolo a my byly zapatlaný.
Vivian: Hele, kde to bylo tento týden poprvé? Že bych se šla mrknout
debaty o "systému" hadr, Viv, co?
Jinak je to tedy dnes síla
Deja: č.147 - a nebyl to sen
doufám že mi dnes
POMŮŽE tím že nakoupí
marcellina*: jo to ten muj taky :))) nedavno jsme se nejak o tom bavili, tak rikal, ze pro mne klidne uvari, ale kdyz je sam, tak jen pro sebe se mu varit nechce :)))
Deja: a pak prej chlapi nezvládají víc věcí najednou
To bych hned přiskočila, jestli náhodou nemá svobodného bratra.
Wiki, muj
kdyz neni zbyti, tak vari u ťamana gyros a nebo si udela (objedna) pizzu