Ned
ávno jsem měla možnost zhlédnout film Gejša. Když si odmyslím jeho sladký romantický konec, musím se přiznat, že moje pocity z filmu byly zvláštní.

Po dlouhé době jsem se totiž dokázala do příběhu vžít. Už je to dávno, co jsem při sledování filmu zažila pocit, že mě děj vtáhl a já nechtěla ani dýchat, abych ho nepřerušila. Ale Gejše se to povedlo.

 

Postava japonské gejši pro mě byla vždy obestřena tajemstvím a krásným a lákavým kouzlem. Mé dojmy z jejího života byly možná přitažené za vlasy, ale vždy jsem jí trochu záviděla její krásu a možnost vydělávat si prostřednictvím pouhé společnosti zámožných pánů.

 

Tak jako je Asiatům vzdálená česká kultura a nemají možnost zcela pochopit naše zvyky, tak i my Evropané třídíme informace o cizincích velice povrchně. Díky filmu jsem však mohla konečně pochopit, jak moc zkreslené dokáží být představy právě o gejšách...

 

Největší problém - láska a stárnutí

 

Gejša není povolání, ale spíše poslání. To však s sebou přináší nejen krásné chvíle, ale i utrpení a strádání. Nemohla bych pochopit více jejich úděl, než jak jej dokázala předvést herečka Ziyi Zhang, která ztvárnila Sajuri, hlavní postavu filmu.

 

Příběh začíná před druhou světovou válkou. Arthur Golden, podle jehož knihy byla Gejša natočena, napsal pohádku, ve které se z chudé holčičky stane nejvíce obdivovaná gejša v Japonsku. Nechybí dobro a zlo, utrpení, náhoda a láska.

 

Největšími rivaly gejš nejsou jejich konkurentky, ale právě láska a stárnutí. Zamilovat se má gejša zakázáno. Je profesionální společnicí, a to je vše. V mužích rozdmýchává oheň, ale v sobě jej musí udusit. Jenže i gejši občas porušují pravidla… To poznává jak Sajuri, tak její dlouholetá rivalka Hatsumono (Li Gong). Obě se zamilují, ale zatímco Hatsumono kvůli lásce ukončí svoji úspěšnou éru gejši, Sajuri se právě díky lásce k předsedovi (Ken Watanabe) gejšou stává.     

 

Zkušená gejša Mameha ji učí vše, co musí gejši umět, a z prosté dívky se stává vznešená dáma. Ale jen do té doby, než začne druhá světová válka a zámožní japonští muži musejí bojovat a také musejí zapomenout na gejši…

 

Pohádkou k realitě

 

Film od hollywoodských autorů byl v Číně zakázán, především z důvodu obsazení čínských hereček Ziyi Zhang a Li Gong do hlavních rolí japonských gejš. Možná se jim příběh nelíbil také proto, že je přespříliš pohádkový a zlo i dobro je jasně definováno.

 

Avšak jedno filmu nelze vytknout a tím je fakt, že i přes všechny zápory, odhaluje všem, co znamená být gejšou. Bourá romantické představy a v divákovi z jakékoli země či kontinentu buduje úctu k japonským dámám s bílým obličejem.  


Další materiály od společnosti Falcon:

HERCI

TVŮRCIGEJŠA

(Memoirs of a Geisha)

                           

                            Režie:                                             Rob Marshall             

                            Scénář:                                           Robin Swicord        

                            Kamera:                                          Dion Beebe

                             Hudba:                                           John Williams  

     Střih:                                              Pietro Scalia

     Kostýmy:                                        Colleen Atwood

     Hrají:                                               Ziyi Zhang, Ken Watanabe,

                                                           Michelle Yeoh, Kôji Yakusho, Kaori Momoi,

                                                           Youki Kudoh, Li Gong

 

Reklama