Pan Tomáš trpěl od dětství nadváhou a ručička váhy před pěti lety dosáhla až na 171 kilogramů. Před dvěma lety proto absolvoval bandáž žaludku. Díky ní váží o šedesát kilo méně, takže sice stále trpí obezitou, ale už zdaleka ne tak strašlivou - například se mohl díky změně stát z plného invalidního důchodce pouze invalidou částečným. V nejbližší době se chystá nastoupit znovu do zaměstnání. Jistě, neměl nechat dojít svou obezitu tak daleko, ale v dané chvíli to bylo nejlepší možné řešení, přičemž na lůžku po operaci strávil přitom jen dva dny.

Podobně i Alexandra -  jako vyučená kuchařka podle svých slov řeší svou váhu „celý život“. Obezitoložka jí nakonec doporučila bandáž žaludku. Před šesti týdny, kdy její váha dosáhla 110 kilo, zákrok podstoupila. „Od operace hubnu jedno kilo týdně, jen si trochu hlídám, co jím. Podstatný pro mne je i fakt, že jsem za bandáž nic neplatila – jinak bych si ji nemohla dovolit,“ říká spokojeně čerstvá důchodkyně.

"Chirurgický zákrok – bandáž žaludku – dnes podstupují pouze jedno až dvě procenta lidí z těch, pro něž by se zákrok hodil,“ tvrdí profesor Martin Fried z České obezitologické společnosti. Je jedním z 10 evropských expertů, kteří se koncem října v Římě účastnili schůzky expertní skupiny chirurgů a obezitologů, zastupujících největší evropské lékařské společnosti tohoto zaměření. Řešili, jak stále obéznější evropské populaci poskytnout účinnou léčbu této zákeřné civilizační choroby a jak nastavit evropské standardy.

Obezita je lékařský problém, který lze úspěšně řešit. Je k tomu ale bezpodmínečně nutná spolupráce všech zapojených lékařů. Pro někoho je vhodná klasická léčba, kterou má na starosti internista či obezitolog, pro jiného připadá v úvahu operační řešení, jakým je bandáž žaludku - tu provádějí specializovaná chirurgická pracoviště.

Expertní skupina v Římě řešila, co dělat, aby byla léčba skutečně efektivní, a jak ji standardizovat a koordinovat. „Správná léčba obezity přitom může ušetřit nemalé prostředky. O tom ostatně svědčí i údaje z Velké Británie. Tato země každoročně na obezitě „prodělává“ dvě miliardy britských liber. Tolik totiž stojí léčba komplikací spojených s obezitou, jakými jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak a také vyplácení sociální podpory lidem, kteří kvůli obezitě nemohou dokonce vůbec pracovat,“ komentuje profesor Fried. V tom případě je asi lepší zapomenout na to, že člověk si za morbidní obezitu může sám, a raději zákrok provést, aby jeho léčba nečerpala další peníze ze solidárního pojištění. Je nicméně otázkou, zda právě zde se nenabízí prostor pro komerční zdravotní připojištění nebo pro zvýšení zdravotního pojištění.

V České republice bylo v letošním roce operováno na 300 pacientů. Operace by však mohla pomoci výrazně vyššímu počtu lidí. Počet chirurgicky léčených za rok představuje pouze asi jedno a půl procenta z celkového počtu obézních, kterým by operace pomohla se vrátit do normálního života, nebo se zcela zbavit život ohrožujících onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a mnoho dalších civilizačních chorob.

„Je potřeba, aby obézní pacienti konzultovali se svým internistou či praktickým lékařem, zda by pro ně bandáž žaludku mohla být řešením jejich obezity," radí profesor Martin Fried, který se touto metodou zabývá již delší čas.

Informace o samotném zákroku a pracovištích, jež mají s touto operací zkušenosti a mají volnou kapacitu, lze najít na webových stránkách www.bandazzaludku.cz