Co Vás napadne, když se řekne Chios? Většině z Vás se jistě vybaví obrázek romantického zákoutí čtyř větrných mlýnů v moři s barvou azura. Mě v hlavě zabliká jméno jediné české cestovní kanceláře ALEX, která na tento řecký ostrov létá. A pak můj mozek spustí prezentaci všech nádherných scenerií, které se mi při poslední návštěvě ostrova Chios nesmazatelně vryly do paměti.

greece

Malebný ostrov Chios, který patří svou rozlohou 842km2 na páté místo, naleznete pouhých 7km od tureckého pobřeží v severovýchodní části Egejského moře. Svou krásou ostrov inspiroval i řeckého básníka Homéra, který zde pobýval a dokonce zde pomohl vybudovat sochařskou školu. Svou rozlohou možná patří na místo páté, ovšem svými krásnými plážemi, přírodou a památkami je to rozhodně jednička. Kouzlu ostrova tak propadnete nejen díky překrásným historickým památkám, ale i nedotčené přírodě. Scenerie zátok Agia Ermioni, Agia Fotia se světlými oblázkovými plážemi, stejně jako úžasné zátoky Elinda a Trachili přímo přitahuje milovníky přírody podobně jako zájemce o spoustu vodních radovánek. Perlou jihu ostrova je pláž z černých oblázků Emporios. Moře podél pláží je čisté, voda křišťálová. Co víc si přát.

Co víc si přát? Sedět právě v letadle směr Chios a mít hlavu v oblacích a dovolenou před sebou. Vážení, připoutejte se. Za necelé 2,5 h budeme přistávat. Věděli jste, že letiště na ostrově Chios patří mezi ty s nejkratší možnou přistávací dráhou 1500 m? Nádech, výdech, uklidníme srdce rozbušené pouhou představou řeckým sluncem rozpálených pláží, šumění moře a vůní jasmínu, pomerančovníků a mastichy. Je to tu! Už vidím delegátku cestovní kanceláře Alex, která na nás s úsměvem čeká na letišti, aby nás usadila do autobusů a nasměrovala na naše hotely či studia. Celý rok jsem čekala na ten pocit, který se dostaví okamžitě po výstupu z letadla. Plíce mi plní horký vzduch a tělo zkřehlé díky klimatizaci z letadla zahřívají sluneční paprsky chiosského slunce. Nádhera! Nevadí, že jsem celou noc nespala, ať už díky cestovní horečce, nebo díky brzkému odletu. Všichni víme, že slunce nabíjí energií. A to řecké zejména.

Vdechněte kouzlo ostrova Chios s Alexem

Cestovní kancelář Alex má na svých stránkách Chios nazvaný jako ostrov opojných vůní. Než jsem ostrov poprvé navštívila, hledala jsem všude možně informace o tomto ostrově a představovala si, jak na mě asi zapůsobí. Kamarádka, která ostrov zná, mi jednou řekla, že se do ostrova zamilovala na první nádech. Musím říct, že teprve až po příjezdu na Chios jsem pochopila, co tím mínila. Ostrov nádherně a intenzivně voní jasmínem, tymiánem a stovkou dalších vůní. A jestli mi nevěříte, není nic jednoduššího než se přesvědčit na vlastní oči... tedy v tomto případě na vlastní nos.

greece

Masticha - když strom zapláče

Každý z řeckých ostrovů má nějaké to svoje nej. Nějakou zvláštnost. Ostrov Chios má také jednu. Již od středověku je znám produkcí pryskyřice s názvem masticha. Masticha se získává ze stromu jménem řečík lentišek. Tento strom je typický pro celé středomoří, ale onu věhlasnou pryskyřici, které se dostalo označení chráněné EU, produkuje pouze v jižní části ostrova Chios. Oblast pěstování mastichy začíná v letovisku Agia Fotini. I majitel apartmánů Vassilikos, které má cestovní kancelář Alex v nabídce, pěstuje v okolí budovy několik stromků řečíku. V průběhu června nastává období, kdy stromky začínají produkovat svou pryskyřici, a tak i klienti CK Alex mohou sledovat, jak se průzračná tekutina postupně přeměňuje na bílé krystaly této vážené suroviny. Masticha má velmi zvláštní chuť a doporučuji Vám ji ochutnat. Navíc pomáhá při trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Kdo by to byl do toho „pláče stromů“ řekl, že? Obyvatelé Chia jsou proto na své výrobky z mastichy velmi pyšní. Již ve středověku ji používali k čištění zubů a pro osvěžení dechu. Škála jejího využití je ovšem mnohem mnohem širší. Od karamel, přes žvýkačky, ouzo, zmrzlinu až po zubní pastu a kosmetické přípravky jako jsou mýdla, tělová mléka a další... Pokud chcete vidět háje řečíku a produkci mastichy, vypravte se na jih ostrova do vesnic zvaných Mastichochoria. Rozhodně byste neměli vynechat největší dochovanou středověkou vesnici Pyrgi. Tato vesnice měla důmyslný obranný systém a byla postavena ve tvaru čtverce. Domy byly uzpůsobeny podle přesného plánu. Spodní patro původně sloužilo jako skladiště a stáje, horní patro bylo obytné a přístupné i sousedům. Dnes je Pyrgi barevnou vesnicí díky fasádní výzdobě, které se říká xysta. Takto si zkrášlit dům si mohou podle nepsaného zákona pouze lidé, kteří z Pyrgi pocházejí. Pokud by Vás prohlídka Pyrgi příliš unavila, není nic příjemnějšího než se usadit na náměstí do některé z vyhlášených kaváren, dát si ledovou kávu frappe a pozorovat místní kolorit. V případě, že jste si zatím nepořídili žádné suvenýry ani dárky pro své nejbližší, mám pro vás malý tip. Co jiného přivézt z Chiosu, než nějaký ten produkt z mastichy? A kde ho pořídit? V Pyrgi je obchůdek pojmenovaný Marianna. Příjemný personál Vás nechá dokonce některé z nabízených výrobků ochutnat a v případě nákupu kosmetiky i produkt vyzkoušet na vlastní kůži.

greece

Dotyk skutečného Řecka

Z čeho jsem na Chiosu byla také nadšená, je typická řecká atmosféra se všemi zvyklostmi. Spousta řeckých ostrovů je v tuto dobu již silně ovlivněna cestovním ruchem a zvyklostmi turistů. Není tomu tak na Chiosu. Tady stále ještě máte pocit, že se dotýkáte skutečného Řecka. Není zde vidět velký vliv naší západní kultury, a když vyjedete do vesniček na jihu či severu, cítíte tu atmosféru klidu a pohody. Máte chuť si sednout s místními pány na kafíčko a oddat se nicnedělání nebo začít filozofovat o životě.

Na kole po Kampu

Ostrov Chios nabízí i další zajímavosti kromě již zmiňované mastichy a středověkých vesniček. U hlavního města Chios se nachází nížina, která se jmenuje Kampos. Janované, kteří ostrov vlastnili od 14. století, zjistili, že v Kampu jsou velmi příhodné podmínky pro pěstování citrusů a postupem času se citrusy z Kampu staly velmi známými po celé Evropě. Neočekávejte však rozlehlé zahrady s citrusovníky. Citrusové háje jsou totiž schované za zdmi, které chrání stromy nejen proti zlodějům, ale také vytvářejí příznivé mikroklima. Pokud budete na Chiu, rozhodně si nenechte Kampos ujít. Není zajímavý pouze citrusy, ale také tím, že září nádhernými barvami. Bylo zde postaveno asi 300 nádherných aristokratických vil a řada menších domů. Na stavbu těchto domů byl použit kámen, který se těží nedaleko vesnice Thimiana a má načervenalou barvu. Je pěkné projet Kampos autem nebo na motorce, ale největší zážitek budete mít, pokud si za dopravní prostředek vyberete kolo. Na něm totiž máte dostatek času vnímat romantická zákoutí, kamenné kostely, můžete nakouknout do zahrad a citrusových hájů. Můžete také navštívit muzeum citrusů, umístěné v jedné z vil. Občerstvit se můžete v místní kavárně. Není nad to posedět ve stínu pod pergolou a být obklopen dozrávajícími mandarinkami. Dejte si čerstvý mandarinkový džus či pomerančový koláč, a jestli stále nemáte dost citrusů, v téže vile je malá prodejna, kde můžete pozorovat, jak se vyrábí lukuma (želé obalené v cukru nebo v kakau). Všechny výrobky zde můžete zakoupit a doma pak při jejich mlsání vzpomínat na krásný den strávený v Kampu.

Chcete vidět víc? Zajděte do Alexu

Na Chiosu toho na Vás čeká daleko víc než vesnička Pyrgi nebo Kampos. Stojí za to navštívit řeckou pevnost Anavatos, která díky svému maskování z dálky vypadá jako pouhopouhý kopec. Nebo taková pláž z černých lávových oblázků v Emporios Bay. Proběhnout hlavní město Chios, nakoupit dárečky a hlavně vyfotit již zmiňované větrné mlýny. A co teprve takový klášter Nea Moni s jeho kostnicí. Chcete to všechno vidět, zažít a mít na co vzpomínat? Pak není nic jednoduššího než vstát do počítače... nejlépe teď hned a zavítat do jedné z poboček cestovní kanceláře Alex, vybrat vhodné ubytování a pak už se jen těšit. Ostrov Chios právě na Vás čeká s otevřenou náručí.

Více na www.ckalex.cz

Reklama