Infinergy™ – Materiál elastický jako guma, ale přitom lehký a pružný

Společnost BASF přivítala do rodiny pěnových hmot novinku, která vznikla na základě kombinace technologických zkušeností firmy s částicovou pěnou a termoplastickými polyuretany. Nový lehčený termoplastický polyuretan (E - TPU), uvádí BASF na trh pod názvem Infinergy™.

Svět plastů je dynamický a vyvíjí stále nové inovativní a potenciálně úspěšné materiály. Výzkum ukazuje, že dosud podobné látky mohou díky jednotlivým přísadám získávat nové vlastnosti a přimícháváním jednotlivých polymerů je možné docílit nových zajímavých směsí. Pokroku však lze mnohdy dosáhnout také s využitím takových technik zpracování, které byly dříve určeny pro jiné materiály. Výsledným produktem právě takového zpracování je i novinka společnosti BASF – termoplastický polyuretan Infinergy™.

boty

Světový unikát

Koncern BASF tento celosvětově unikátní termoplastický polyuretan představil jako první. Infinergy™ se vyrábí z pěnového termoplastického polyuretanu (E – TPU). „E – TPU vzniká napěněním výchozího materiálu - TPU granulí. Po předčištění tlakem a teplem se jednotlivé granule o velikosti až pět milimetrů nafouknou jako popcorn,“ vysvětluje technologii výroby materiálový a procesní vývojář BASF Dr. Uwe Keppeler. V průběhu tohoto procesu se objem granulí až desetinásobně zvětší a vytvoří se oválné pěnové kuličky s malými uzavřenými plynovými bublinami uvnitř. „Uzavřené vzduchové buňky zajišťují, aby byly tyto lehké pěnové kuličky velmi elastické a poskytovaly požadovaný efekt zpětného rázu (odrazu). Jednotlivé kuličky si lze představit jako malé fotbalové míče: Čím více vzduchu obsahují, tím lépe skáčou a odráží se zpět,“ dodává Dr. Frank Prissok, výzkumný vědecký pracovník BASF.

boty

Infinergy™ neztrácí svou vynikající odolnost ani při vytrvalém zatížení. Testy prokázaly, že ani 40 000 cyklů dynamického zatížení v pěti cyklech za sekundu a konstantním tlaku 250 kPa materiál nepoškodí. Dynamická mechanická analýza také ukázala, že Infinergy™ zůstává měkký a pružný i při extrémních teplotách překračujících – 20 °C i + 40 °C.

Díky svým jedinečným vlastnostem nabízí Infinergy™ široké spektrum využití všude tam, kde zákazníci požadují kombinaci nízké hmotnosti, vynikajících mechanických vlastností a dobré trvanlivosti v širokém rozsahu teplot, například v oblasti sportu nebo pro technické adaptace v logistice.

2500 pěnových kuliček v každé botě

botyPrvním větším produktem, který využívá zcela unikátní vlastnosti pěny s uzavřenými buňkami částic, je nový Energy Boost, běžecká obuv od značky Adidas, kterou výrobce sportovního oblečení vyvinul v úzké spolupráci se společností BASF. Zatímco dříve se museli běžci spokojit s těžkými, i když kvalitními podrážkami bot, díky materiálu společnosti BASF se kvalita běžeckých bot posunula o značný krok dopředu.

Za své vynikající provozní vlastnosti vděčí nové běžecké boty především kombinaci jemnosti a zároveň vysoké pružnosti v mezipodešvi. Ta je vyrobena z nové částicové pěny Infinergy™, která zcela absorbuje tvrdost dopadu a poskytuje dokonalé odpružení, jež dosud žádné běžecké boty nenabídly. I při velmi nízkých, nebo naopak vysokých teplotách si boty zachovávají své unikátní vlastnosti a buněčná struktura materiálu zůstává i po stovkách uběhnutých kilometrů neporušena. Elasticita jednotlivých Infinergy korálků tak znamená doslova revoluci ve využití energie každého běžce.

Technologie BOOST™ si získává stále větší oblibu nejen u profesionálních, ale i u rekreačních běžců. Praktické zkoušky obuvi absolvovali přední světoví sportovci (například maratonský rekordman Patrick Makau), kteří byli jejich jedinečnými vlastnostmi nadšeni. Kvality materiálu si povšiml také odborný tisk a Energy Boost byly dokonce předním světovým běžeckým časopisem Runner World vyhodnoceny jako nejlepší novinka na trhu.

Čtěte také:

Reklama