Mnoho z vás určitě přemýšlí nad různými alternativami, které by vám mohly pomoct v péči o pleť. Vrásky, ztráta pružnosti, různé typy pigmentací, akné… to všechno jsou faktory, které snižují kvalitu vaší pokožky. Jednou z účinných metod ovlivnění jejího stavu je chemický peeling…
Začneme od slova peeling
Peeling znamená slupování nebo olupování povrchových vrstev kůže. Principem je rozvolnění olupujících se buněk kůže, jejich rychlejší zrání, vyhlazení a „omlazení“ pleti.
Peeling nepatří k novinkám. Je známo, že ho používala již královna Kleopatra, která se pravidelně koupala v kyselém mléce. V dnešní době však jeho význam závratně stoupá. V současnosti se peeling provádí cestou mechanickou a chemickou.
Už podle názvu můžete tušit, že jde o „manuální praktiky“, které se aplikují na pleť nebo tělo. Je pravda, že při pravidelném používaní pokožku vyhladí a dodají ji pružnost, no projevy stárnutí (vrásky, skvrny apod.) ovlivňují jen minimálně.
K nejpoužívanějším mechanickým peelingům patří:
- Pleťový peelingový krém nebo pasta (nanášíme na navlhčenou pokožku a velmi jemně, jen bříšky prstů, krouživými pohyby přípravek rozetřeme a následně opláchneme vlažnou vodou. Pleť jemně osušíme. Mechanický peeling se nepoužívá pro oblast okolo očí a rtů, nosních vchodů a v případě, když je pokožka zarudlá nebo poraněná. Taky se nedoporučuje pro suchou a citlivou pokožku.)
- Tělový peeling-scrub (používá se obdobně, platí však, že ho nepoužíváme pro pleť v obličeji. Tento druh peelingu je vhodné použít na zhrubělou kůži loktů, kolen a kotníků. Naprosto nevyhnutelný je před nanášením samoopalovacího přípravku.)
V současné době se nejčastěji provádí tzv. sloha- hydroxykyselinami (ovocné kyseliny), které jsou vhodné pro regeneraci pleti s povrchovými vráskami, pigmentovými skvrnami, mírnými nerovnostmi a zhruběním kožního povrchu.
Chemický peeling je na rozdíl od mechanického peelingu mnohem účinnější a ovlivňuje stav pokožky víc do hloubky. Jak jsem už uvedla, používá se pro:
- Zmírnění procesu stárnutí pleti
- Vyhlazení a vypnutí pleti
- Léčbu akné a pigmentací různého původu
Jeho použití spočívá v nanesení ovocných kyselin na ošetřovanou pokožku. Po aplikaci se pokožka odloučí od povrchové nebo hlubší vrstvy kůže a pak následuje proces regenerace, který trvá cca 3-5 dní.
Pleť má po zhojení viditelně lepší, obnovenou strukturu. Dochází k vyhlazení vrásek, pleť je vyrovnaná, jemnější, hydratovaná a odstraňují se projevy akné a pigmentace.
Zdroj: MUDr. Marie Finsterlová, Péče o pleť a vlasy
Nový komentář
Komentáře
Holky zbavil by mě ten chem. peeling takových flíčků hnědých co zbydou vždycky po vymáčknutí pupínku?Dá se nějaký ten peeling sehnat aniž bych musela ke kožní? Jestli ano napište mi značku a cenu. Dík
teta_pavla: Já jsem chem. peel podstupovala několikrát, právě jako léčbu akné u své dermatoložky. Kosmetička ti ho nesmí dělat, nebo teda může, ale jen s málo koncentrovanýma kyselinama. Já jsem si ple´t připravovala 12% kyselinou, doktorka mě pálila 70% kyselinou jablečnou. Cena za krém 12% (více použití, cca 5 kúr) cca 400,-, cena za sezení u kožařky bylo myslím 300,-. A občas jsem měla strupy i týden.
Používám mechanický (ale řekla bych, že je vlastně chemický vždy
), ale nijak často ...
Taky to není na pleť s popraskanýma žilkama.
a kde se to dělá? a jak po tom ta pleť vypadá, je to nějaká drasťárna?
Kdysi jsem četla, že ženy po padesátce by peeling na obličej používat neměly. Dělám si thermo peeling od Estée Laudera - je super a navíc pleť prohřívá (asi prokrvuje). Úžasný pocit.