Lze nějak pozitivním způsobem ovlivnit zdraví ještě ani nepočatého miminka? Lékaři tvrdí, že do určité míry ano. Přibližně půl roku před plánovaným otěhotněním by si maminka měla dát větší pozor na styl svého života a v této době se trošku intenzivněji starat o své zdraví.

 

  1. Lékařská prohlídka – pokud jste oddalovala preventivní prohlídku u praktického lékaře, je na ni teď více než vhodná doba. Stejně tak svěřte svůj záměr otěhotnět i gynekologovi, který vás může upozornit na případné problémy, či vám naopak řekne, že vám nic nestojí v cestě.

 

  1. Navštivte zubaře, protože v počátečních fázích těhotenství není vhodný rentgen zubů, případné trhání zubu v umrtvení také někteří zubaři nechtějí v prvním trimestru dělat… Navíc některá onemocnění dásní zvyšují riziko předčasného porodu. Není nad to mít od zubaře pokoj, že?

 

 

  1. Zkontrolujte očkování. Nedochází lhůta pro očkování proti tetanu? Pokud ano, nechte se očkovat, v těhotenství se nejrůznější očkování nedoporučují.

 

  1. Zlepšete celkovou životosprávu – přestaňte nadměrně pít alkohol, zapomeňte na kouření a zvyšte příjem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Netrhejte se ale v drastických dietách, pokud nemáte sto kilo nadváhu. Najezte se dosyta, protože případné těhotenské nevolnosti, později tlak břicha a poté kojení dokonale omezí váš jídelníček třeba i na rok.

  

  1. K tomu trochu pohybu na zlepšení fyzické kondice jen podpoří vaši dobrou náladu.

K tomu chci pouze říct, že ač jsem si vypěstovala ucházející kondici, těhotenství mi ji naprosto zdevastovalo, takže to bylo „pouze“ pro ten dobrý pocit. A nakonec to přece jen možná pomohlo ke zdravému miminku, takže i tak doporučuji!

 

  1. Přestaňte s antikoncepcí. Názory se různí, někdo doporučuje dát si alespoň tři měsíce pauzu na naběhnutí přirozeného menstruačního cyklu, někdo naopak doporučuje otěhotnět hned po vysazení. Můžete si vybrat.

 

  1. Pro dobrý pocit můžete začít brát těhotenské vitaminy nebo alespoň kyselinu listovou. Její dostatek totiž zabraňuje vzniku rozštěpu páteře u ještě nenarozeného človíčka.

 

 

  1. Z vlastní zkušenosti doporučuji oběhat si veškeré odborné lékaře, kam byste stejně v době těhu musely - například oční nebo konzultovat svůj záměr otěhotnět i s alergologem, pokud máte alergie… První měsíce těhotenství na to možná nebudete mít náladu, protože je možné, že budete unavená, neustále běhající na toaletu a nedejbože, se vám bude neustále zvedat žaludek. Takže je fajn mít oběhané vše, co je možné – pak to bude, jako když to najdete…

 

Úspěšně lze otěhotnět i bez sáhodlouhých příprav, stejně tak i po dokonalých přípravách na sebe může miminko nechávat čekat. Tohle je jen malé doporučení, jak si to „čekání na očekávání“ trochu zpříjemnit a udělat něco pro své tělo.