Ahoj, zdravím všechny a hlásím se k dnešnímu tématu.

Už jsem poznala všecko: bydlet na vesnici v domku s pumpou na dvoře a záchodem sice "splachovacím", ale zalévaným kýblem. To v dětství.

Pak jsem změnila bydliště na panelákové, fungl nový byt v roce 1967, cesta do školy blátivým terénem, jedna sámoška s frontou na všecko a byt, v kterém bylo slyšet i to, že sousedi chroustají salát.

Přes dvacet let jsem pak prožila v novém rodinném domku na venkově s tchyní a tchánem v těsném sousedství a teď po životních kotrmelcích  v klidu lenoším v malém panelákovém bytě, kde mám na dosah ruky vše, co k životu potřebuju.

Pokud bych si mohla zazvonit kouzelným zvonečkem a vykouzlit si bydlení mých snů, pak by to byl malý přízemní domeček v zahradě. Vůbec by mi nevadilo topit uhlím, starat se o zahradu i o zvířata - naopak. Mělo by to ale jednu podmínku, která je asi nesplnitelná. Je to jako s tím dědečkem a Hospodou na mýtince.

Nejde asi dohromady mít domeček na samotě a zároveň mít 10 minut do práce. Taky nakupovat denně musím, že jo. Takže zůstanu u svých snů, protože mít zároveň domeček v zeleni a doživotní rentu, to fakt nepůjde. A kdyby mi někdo nabídl zdarma bydlení v satelitním městečku, tak to by nepochodil. Když se mi moje panelákové bydlení znelíbí, jdu se projít mezi novostavby na sídliště milionářů. Je to jedna hrůza.

Stísněnost, nabubřelost, nedostatek vkusu, přebytek arkýřů a balustrád, no fuj. A k tomu si majitelé svou krásu, patrně před uřknutím kolemjdoucími, své statky opevňují cihlovými neprůhlednými zdmi. Když si představím, že ze svého okna koukám do betonu (za takové peníze!), tak je mi opravdu líp na mé lodžii, ze které vidím do parčíku a na kachny v rybníku.

A na závěr si dovolím zkušenost: člověk potřebuje spíš psychické metry než ty čtverečné :-)

Gerda


Milá Gerdo,
děkujeme za názor k dnešnímu tématu. Co se týče psychických metrů, úplně s Vámi souhlasím. Váš článek nás zaujal, a proto posíláme malý dáreček Pharmaton Activit v hodnotě 230,- korun, který působí proti únavě, kdybyste měla málo těch psychických metrů...

A ptám se: máme tady někoho, kdo bydlí v satelitním městečku? Jak se mu tam bydlí? A mimochodem - co se týče hlavního města, procházky po Praze mě přesvědčují, že i tady jsou místa klidná, s velkým množstvím zeleně, zastrčená, člověku se až zdá neskutečné, že stojí  v centru velkoměsta. Má někdo to štěstí? Bydlíte na "venkově", a přitom to máte do centra 10 minut?

Pište nám:

redakce@zena-in.cz

Reklama