Tak tuto větu jsem hodně dlouho neslyšela. Že by chtěla některá žena zůstat v domácnosti a stát se matkou na plný úvazek. Dnes? Když se i dvě děti považují za „luxus“, pokud jim chcete dopřát vše k rozvoji jejich osobnosti včetně kvalitního vzdělání?

Mám pocit, že i my jsme dnes už trochu „narušení“. Přiznejme si, co nás napadne, když potkáme matku se třemi a více dětmi. Nedíváme se na ni trochu jako na exota? Ta bude určitě hluboce věřící a každé počaté dítě musí donosit. Nebo odmítá antikoncepci. Jsou to vůbec její děti? Nemá je v pěstounské péči? Jak to proboha všechno uživí?

tři dětiMísto abychom se radovali z toho, že některé ženy netouží jen po kariéře, ale chtějí být matkami, milují děti a rozhodly se jim zasvětit nejlepší léta svého života.

Takhle si to se svým mužem naplánovala i Jindra. Rozhodli se založit velkou rodinu. Oba jsou jedináčci a chtějí opak toho, co prožívali v dětství. Toužili po sourozencích a záviděli svým vrstevníkům. „Chceme mít tři děti, manžel nás uživí,“ říká s jistotou. Zatím mají ročního chlapečka, kterého zbožňují, ale rozhodně nechtějí, aby zůstal sám.

Koupili si velký dům na venkově a pustili se do rekonstrukce. Tady se hodlají usadit a zařídit dětem hezké dětství. Dům má ideální dispozici s velkým travnatým a uzavřeným dvorem, takže děti budou v bezpečí. „Už vidím, jak tady za pár let bude ta droboť pobíhat a hrát si,“ říká zasněně.

A co kariéra, nebude jí chybět práce? „Vůbec ne, prostě budu mámou na plný úvazek. Děti jsou mi přednější. A až odrostou, tak se uvidí. Třeba si zařídím malou cukrárnu… Ale to je ještě hodně daleko,“ kuje plány do budoucna.

Možná vás napadne, že všechno nezáleží jen na ní, že to může být muž, který plány na idylickou rodinku zhatí. Třeba se mu jeho žena v domácnosti, neustále upatlaná od dětí, s absencí ctižádosti přestane časem líbit a najde si jinou.

Stát se může ledacos, ale kdyby takhle všichni uvažovali už předem, tak jako lidstvo vymřeme.

Alespoň jeden příklad za všechny. Občas potkávám jednu úžasnou maminku. Je doslova ověšená dětmi. Má jich dokonce pět. Jsou jako schůdky. Nejstarší chlapec, pak krátce po sobě dvě holčičky, další chlapeček sedí v kočárku a malé mimino v šátku. Maminka doslova září a všechny děti jsou hezky oblečené a vzorně vychované. Nikde nelítají, nepokřikují a na svůj věk jsou až nezvykle způsobné. Jak to ta žena jenom zvládá, ptám se v duchu, když ji vidím. A v duchu ji také obdivuji.

Zřejmě to není ztrápená žena samoživitelka, ale je vidět, že má za sebou dobré zázemí. Milujícího muže, který se o ní i o děti s láskou stará.

A proč by takhle šťastně nemohla dopadnout i Jindra? Alespoň já jí to moc přeju.

Čtěte také:

Reklama