to1.jpg
Foto: Shutterstock

Obvykle se bereme z lásky a s přesvědčením, že máme vedle sebe partnera na celý život. Doufáme, věříme, často si idealizujeme. Malujeme si svět v pastelových barvách a budoucnost na růžovo. Je to hezké a čím déle to vydrží, tím lépe. Každé nebe se ale někdy zatáhne a slunce zakryjí mračna. Jak náročné pak bývá udržet si vědomí, že se dříve či později znovu objeví sluneční paprsky, zná z vlastní zkušenosti asi většina z nás.

„Sexualita je důležitou součástí vztahu mezi mužem a ženou, ale to v žádném případě není jediný nebo nejdůležitější způsob, jak projevit svou lásku k partnerovi.“ — Leo Buscaglia, americký autor a motivační řečník

Mrak, které se na partnerském nebi může objevit, jsou problémy v posteli. Zvlášť v dlouhodobých vztazích nebývají výjimkou, spíš naopak. Jaké jsou ty nejčastější a kudy se z mnohdy zacyklené situace dostat ven? A jde to vůbec?

Rozdílná sexuální touha

Časem se všechno mění, a také sexuální touha se v partnerství může začít vyvíjet dvěma různými směry, přestože jste si zpočátku (i) v této oblasti rozuměli. Můžete tak dojít do fáze, kdy četnost milování vyhovuje pouze jednomu, případně díky začarovanému kruhu přináší nespokojenost oběma. Jinými slovy – jeden má málo, druhý příliš mnoho.

Základem je komunikace, a pokud dosud vše ostatní dobře fungovalo, není důvod, proč by mělo váznout povídání na takto závažné téma. Nedokážete-li se domluvit, vztah chcete zachránit a na vině nejsou žádné „vedlejší“ záležitosti, vyhledejte odborníka.

men.jpg
Foto: Shutterstock

Vyhasnutí sexuální touhy

I to se stává a v rámci dlouhodobých vztahů bohužel poměrně často. Nezřídka se odcizí jen jeden z partnerů, ať už emocionálně, anebo čistě fyzicky. Druhý ho zkrátka přestane přitahovat a na velké problémy i dalších oblastech je zaděláno. Nejen sexem živ je člověk, přesto…

V této souvislosti je dobré si uvědomit, oč ve vztahu běží. Jakou má historii, co za ním stojí, na jakých základech stojí. Sexuální touze se poručit nedá, přesto existuje možnost jiskru znovu zažehnout. Důležité je citlivě s ohledem na intimnost tématu o problému pohovořit. Zkusit najít řešení ve formě jiného prostředí a atmosféry, jiné techniky milování, sexuálních pomůcek a podobně. Na místě je i návštěva odborníka.

Změna sexuálních preferencí

Když se lidé berou, mnohdy své tělo tolik neznají. Teprve objevují vlastní sexualitu, zjišťují a experimentují. Někdy se může stát, že časem dojdou k tomu, že by rádi vyzkoušeli i něco docela jiného, než běžně praktikují s partnerem. Tady mohou narazit na bariéru vlastního ostychu, zvlášť jde-li o záležitost méně tradiční. Stydí se o tom s druhým promluvit, obvykle ze strachu, že je partner/ka odsoudí jako úchyly.

Dokud to nezkusíte, nevíte. Možná si děláte jen zbytečné domněnky a partner/ka váš návrh uvítá. Případně se pokusíte společně najít cestu, jak to či ono vyřešit, aby to bylo příjemné oběma.

mene.jpg
Foto: Shutterstock

Sex za odměnu

Tady se dostáváme do situace, která jistě není v pořádku. Sex v partnerství by neměl být ničím podmiňován a věty typu budeme se milovat, když… do zdravého vztahu nepatří. Sexuální manipulace v tomto smyslu bývá spojována častěji se ženami, funguje to ale i opačně.

Zamyslete se nad tím, co vás nebo partnera k takovému jednání vede. Odměňování formou sexu není v pořádku a bývá důsledkem závažnějšího partnerského problému. Je namístě si upřímně říct, zda má takový vztah smysl. A vyvodit důsledky.

Příliš dlouho, příliš krátce, anebo vůbec

Psychika hraje při sexu velmi důležitou roli, a to napříč pohlavími. V této souvislosti míváme navíc paměť jako sloni, proto jsme schopni si velmi dobře vybavit svá dřívější „postelová selhání“. Pokud se žena už začíná milovat s obavou, že jí „to zase bude dlouho trvat“, tím víc zvyšuje pravděpodobnost nedosažení vrcholu. Muž je na tom podobně a živí-li už od počátku strach například z nedostatečné erekce, často se jeho obava naplní. Vždyť selhal už i minule. A předminule taky. Začínáme se pak motat v kruhu a problémy se cyklí.

Důvody takového „selhávání“ bývají různé. Psychické i somatické, hormonální. Základem je otevřená komunikace a snaha stav řešit. Jste-li spolu už dlouho, znáte se dobře a ostych není namístě. Může jít o časem vypěstovaný psychický blok, který dokáže uvolnit pár dobře cílených vět. Pomoci dokáže i změna životního stylu. Negativní roli mohou hrát také některá farmaka, především antidepresiva, která narušují sexuální prožitek, resp. dosažení vrcholu. Řešit se dá cokoli. Jde-li o závažnější problém, který otevřená komunikace nespraví, je namístě poradit se s odborníkem, abyste propast mezi vámi zbytečně neprohlubovali.

Čtěte také:

Zdroje: self.comhuffpost.com, citát z citaty.net