Romana se potýkala s ekzémem už od dětství. V šestnácti z ní byla krásná dívka – tedy mohla být, kdyby se co měsíc neosypala… Jak na tu dobu vzpomíná?

Teď už je to půl roku, co se léčím na kožním, ale předtím jsem si na svůj vzhled vlastně zvykla. Ve škole jsem byla za zrůdu, protože to hrozně svědilo, tak jsem byla pořád podrápaná… Snažila jsem se nedrbat si to, ale prostě to nešlo. Všechny holky už někoho měly, jenom já jsem chodila jen s jedním klukem, a ten mě nechal, když poprvé uviděl moje prsa…

Chtěla jsem se líbit, ale nešlo to. Měla jsem jen jednu kamarádku, bylo to hrozně nespravedlivé… Mamka zkoušela všechno možné, vzala mě k doktorovi i k léčiteli. První mi předepsal prášky a řekl, že to po dvacítce přejde. Do dvaceti panna, už teď se mi holky smějí. A léčitel? Ten do mě píchal takovou jehlicí a nic. Byly jsme tam třikrát a nechaly u něj přes patnáct set – měl na stolku takový klobouk a tvrdil, že za léčbu nic nechce, ale když mu budeme chtít něco dát, tak ať to necháme tam. Byly tam samé pětistovky, takže tam mamka dala taky vždycky pětistovku.

Pocity adolescenta, který je v kolektivu neoblíbený pro svou odlišnost, zná asi tak trochu každý. Když se situace vyhrotí, může se stát leccos – každý jsme jinak stavěný, a tedy reagujeme jinak. Romana se uzavřela do sebe a snaží se posměšky vrstevníků přehlížet.

MUDr. Marta Šimůnková radí:

Dívka měla problémy s tím, že se každý měsíc osypala, a potom si svědící vyrážku škrábala. Zkoušela pediatra i alternativní léčbu, ale bez výsledku. Silné neustávající svědění nám ukazuje na atopický ekzém. Je to chronické nezánětlivé kožní onemocnění, které může mít různý průběh i projevy. U pacientů ve školním věku a u dospělých jsou ohniska ekzému v ohybových partiích končetin, postižena zůstává i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej a často i ruce. Mnohdy jsou přítomny jen místní formy atopického ekzému (zejména u dospělých), které se projeví svědivou, až bolestivou vysušenou kůží, například jen kolem úst, uší nebo očí, na prstech, prsních bradavkách, genitálu. Tyto formy bývají často špatně diagnostikovány (zda-li vůbec) a nesprávně léčeny.

Co dělat?
Léčbu musí vést v každém případě dermatolog. Při příznivém průběhu mírnějších forem lze později přesunout péči o ekzematika do ordinace praktického lékaře. Nutné je ale vždy navštívit dermatologa. Léčba probíhá často na bázi kosmetických přípravků, které jsou k dostání v lékárnách.

Jak léčba probíhá?
Základem terapie je udržení, eventuálně obnova kožní bariéry vhodným emolienciem s kvalitními ceramidy, například Lipobase Repair. U mokvajících forem doporučí dermatolog obklady, v akutních fázích se používají kortikosteroidy, a to jako tělové mléko nebo krém. U těchto přípravků je nutné postupovat velmi opatrně a jedině pod dohledem dermatologa. Při jejich dlouhodobém podávání, například několikatýdenním, je totiž možné ztenčení kůže. V rukou zkušeného dermatologa jsou kortikosteroidy velmi účinnou a bezpečnou léčbou atopického ekzému. Pokud se však svědivé projevy objeví znovu po jedné kortikosteroidové „kúře“, měly by být podle světových doporučení použity nejmodernější přípravky, takzvané modulátory kožní imunitní reakce, které jsou vysoce účinné a lze je aplikovat dlouhodobě, protože nevedou ke ztenčení kůže.

Nelze sahat do svědomí lékařům, ale Romanina maminka pochodila, až když probrala problémy své dcery se svým praktickým lékařem. Ten ji doporučil ke svému známému dermatologovi. A co říká Romanina maminka?

Romče se ekzém postupně ztrácí. Je to skoro zázrak, po tolika letech problémů. Pořád se to sice vrací, ale už to není to, co dřív. Poprvé jsme po pěti letech s Romčou koupili bikiny a chodíme spolu na bazén. Je to krásný pocit, když vidíte, jak se vaše dcera rozzáří, jak celá rozkvete, že se konečně nemusí stydět za svou vyrážku.

Znáte někoho s atopickým ekzémem? Věříte spíš doktorům, nebo léčitelům? Co byste Romaně poradila vy?

Vše co Vás zajímá o atopickém ekzému najdete na stránkách www.atopickyekzem.cz

Reklama