Svatba, nebo život na psí knížku? Manželství už dávno není bráno jako samozřejmost a povinnost, jak tomu bylo v minulosti. Na soužití bez „papíru“ jsme si už zvykli a řada párů si jej nemůže vynachválit. Stejného názoru však musí být oba. Eliška (26) by se vdávala ráda. Jenže u přítele narazila.

pregnancy„S Ondrou chodíme tři roky, z toho dva roky spolu žijeme v podnájmu. Klape nám to, už jsme začali mluvit i o dětech. Ale k tomu, aby mě požádal o ruku, se pořád neměl. Tak jsem se jednoho dne odhodlala a zeptala se napřímo. Jestli to má někdy v plánu,“ vypráví Eliška, která si ale vyslechla odpověď, s níž nepočítala. Narovinu jí řekl, že se ženit nechce.

„Nejdřív jsem si myslela, že si dělá legraci. Když ale začal mluvit o tom, jak manželství všechno zkazí, a že vidí na kamarádech, jak jsou příšerné rozvody, spadla mi čelist. Myslel to fakt vážně! Prý mě miluje, chce se mnou mít děti, ale se svatbou ať nepočítám. Odkývala jsem mu to, ale z hlavy mi to už nešlo,“ popisuje. Čím déle o tom pak přemýšlela, tím více ji to štvalo.

„Když jsem se svěřila mamce, byl oheň na střeše. Jsem z malé moravské dědiny, tak si dokážete představit, jak tam nahlížejí na svobodné matky a život na hromádce. Ale ona má vlastně pravdu. Jestli si je Ondra jistý, že mě miluje, chce se mnou žít a mít děti, proč je to pro něj takový problém? přemítá Eliška, kterou tahle zpráva pěkně nahlodala.

„Vůbec si teď nejsem jistá, jestli s ním chci zůstat. Bojím se mít děti s někým, kdo se nemíní oženit, protože už teď přemýšlí nad rozvodem. A nechává si tak otevřená vrátka pro snadný odchod od rodiny. Tak mi to aspoň připadá. Nikdy by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy budu zvažovat rozchod s mužem, kterého miluju. Je to absurdní situace,“ neví si rady mladá žena. I její blízcí se rozdělili na dva tábory. Zatímco rodina jejího přítele zavrhuje, kamarádky si ťukají na čelo.

„Tvrdí, že bych byla blázen, kdybych se s Ondrou rozešla. Mám prý být ráda, že mám chlapa, který chce dítě. A opustit mě může, i když budeme manželé. Ano, mají pravdu. Jenže já se s tím zkrátka nedokážu vyrovnat. Připadá mi, že pro něj nejsem dost dobrá. A on prostě jen čeká, jestli nepřijde nějaká lepší, aby za ní mohl pláchnout,“ řeší Eliška svůj vnitřní boj, o kterém ale příteli nic neřekla. Jestli se prý s jeho stanoviskem srovná, to ukáže až čas.

 

Čtěte také:

Reklama