Častým tématem (nejen) ženských debat, odborných článků i rozhovorů s lékaři bývá hubnutí a kila navíc. Jsou ale i jiné a neméně závažné případy, které se řeší za dveřmi ordinací dietologů. Bývají však poněkud opomíjeny. Co když má člověk naopak o několik kilo méně a potřebuje přibrat?

Nemusíte zrovna prodělat anorexii, aby nad vaší váhou začala blikat červená kontrolka. Může za tím stát i nemoc a rekonvalescence (po nemoci, úrazech, operacích), stres, rychlý metabolismus či genetické dispozice.

„Ke svému zaměstnání jsem si před dvěma lety přibrala ještě studium na vysoké škole. A tím to všechno začalo. Měla jsem méně času si vyvářet, někdy jsem jen ve spěchu zhltla sušenku nebo polévku a už jsem zase běžela něco dělat. Váha šla dolů a já si to nejdřív pochvalovala. Jenže pak přišly trávicí potíže, při nichž jsem zhubla víc, než jsem chtěla. A zůstalo mi to. Teď když onemocním, nemám z čeho hubnout, a to je problém. Uzdravování může být pomalejší a průběh nemoci horší. Když jsem měla pár kilo víc, cítila jsem se spokojenější a hezčí. Chtěla bych zase přibrat…“ svěřila se nám se svým problémem osmadvacetiletá Renata. Není sama. Těch, kteří by chtěli přibrat na váze, je víc.

Podváha je pro organismus stejně nebezpečná jako nadváha. Tělo trpí nedostatkem základních živin, slábne a stává se méně odolným proti chorobám a zevním vlivům. U žen může dojít k poruchám až zastavení menstruačního cyklu a neplodnosti. Chcete-li posunout tělesnou hmotnost směrem vzhůru, nejprve je třeba zapracovat na odstranění příčiny podváhy, pokud je to možné. Pak teprve začněte pracovat na samotném přibírání.

Začněte cvičit
Určitě budete vypadat lépe, když přiberete svalovou hmotu, než kdyby navýšená kila představoval čistý tuk. Netřeba snad zmiňovat, že druhá varianta není nejvhodnější ani po zdravotní stránce. Svaly jsou navíc o něco těžší a fyzický pohyb je zdraví prospěšný.

Jak začít s cvičením, které bude zaměřeno na váš váhový deficit, vám poradí nejlépe například v posilovně nebo na odborných internetových serverech. Spolehněte se, že vám doporučí trénink silový, tedy intenzivní posilování jednotlivých svalů.

Aby tělo mohlo úspěšně přibírat bez rizika bolestí, zdravotních potíží a úrazů, je nutné, aby mělo pevnou oporu. Proto musíte ze všeho nejdřív posílit tzv. svalový korzet, tedy svalstvo břicha a zad. Postupně zapojujte další svalové skupiny, nohy, paže atd. A nakonec můžete přidat i nějakou zátěž – činky, gumičky, závaží.

Upravte jídelníček
Nespoléhejte na to, že s přírůstkem na váze vám pomůžou tučná jídla, čokolády a dortíky. I strava člověka, který chce přibrat, musí být zdravá. Jídelníček musíte přizpůsobit nejen svému přání přibrat, ale i zvýšené fyzické aktivitě. Jako zdroj sacharidů zvolte
těstoviny, rýži, brambory, celozrnné pečivo a obilniny. Bílkoviny získávejte především z živočišných zdrojů (maso, mléčné výrobky, vajíčka). Tuky preferujte rostlinné.

Jak se tedy správně stravovat? V první řadě byste neměla mít přes den hlad. Nevynechávejte snídani, přes den dodávejte tělu živiny v pravidelných intervalech, například po třech hodinách. Strava by měla být pestrá. Denní příjem energie by měl být o něco vyšší než výdej.

Dalším cenným pomocníkem jsou potravinové doplňky. Před cvičením i po něm si dopřejte kvalitní bílkovinný koktejl. Vitaminem B si podpoříte chuť k jídlu. Můžete také vyzkoušet nápoje jako Nutridrink nebo Resource Energy Drink, které se podávají i v nemocnicích jako doplněk k normální stravě, či úplná náhrada za stravu pevnou. Tyto nápoje obsahují nezbytné složky potravy (bílkoviny, cukry, tuky, vitaminy a minerály). Přípravky jsou dostupné v různých příchutích. Zakoupit se dají v lékárnách.

Chcete přibrat, nebo raději zhubnout? Pokud se vám podařilo nabrat na váze, jak jste toho docílila?