Nespavost. Nervy na pochodu. Zažívací potíže. Špatná nálada. Hádky s partnerem. Stres. To všechno může způsobit nečekaná ztráta zaměstnání, stejně tak jako dlouhodobá nezaměstnanost.

Současná hospodářská situace v zemi a nadbytek pracovních sil na trhu práce v současnosti příliš nenahrává změnám zaměstnání.

V této době bychom si měli pořádně rozmyslet, zda dát v práci výpověď a vydat se za nejistou vidinou pofiderního „superzaměstnání“. I když se nám nelíbí plat či pracovní doba, i když si nerozumím s kolegou, i když je šéf blbec.

Když však už nastane situace, že se z nějakého důvodu ocitneme bez práce, je dobré znát psychologickou taktiku, jak při hledání nového zaměstnání nejlépe postupovat, jak na personalistu či budoucího šéfa nejlépe zapůsobit a pozitivně ve svůj prospěch ovlivnit jeho volbu výběru. 

Seznam serverů
nabízejících práci:

● jobDnes.cz

● Jobmaster.cz

● JobPilot.cz

● Jobs.cz

● KarieraWeb.cz

● KvinJob.cz

● Profesia.cz

● Prilezitosti.cz

● Sprace.cz

Naskýtá se otázka, co potenciálnímu zaměstnavateli na sebe prozradit, a co ne. Co vypíchnout, nebo naopak co potlačit. Bylo by od nás taktické neprozradit na sebe, kolik máme dětí? Máme si ubrat pět, deset let, když je nám padesát, aby nás „mladý kolektiv“ začlenil mezi sebe? Kde je věková hranice, od kdy už patříme „do starého železa“?

Další otázkou je – jak moc novou práci potřebujeme – zda máme vzít za všech okolností, cokoliv se nám naskytne. Snížím tak svou hodnotu, když – byť jen dočasně – vezmu i práci, která je pod moji úroveň? Jak hledat místo, když už mi padesátka dýchá na záda?

Rady týkající se pracovního trhu poskytla Ženě-in personalistka Mgr. Deana Horthová:

Mám děti. Musím se o nich v životopise zmiňovat?

Počet a věk dětí ve svém životopise vůbec nemusíte uvádět. Seriózní zaměstnavatel by měl od vás ve vašem životopise (CV = curriculum vitae) očekávat výhradně informace týkající se profese. Tedy dosažené vzdělání a nadstandardní proškolení, znalosti, informace o vašich schopnostech a veškerou předchozí praxi.

 

Pozor, nejedná se jen o nabyté znalosti, na které „máte papír“! Pokud jste úspěšně vychovala děti a řídila léta perfektně fungující domácnost, můžete směle vyplnit do dotazníku „organizační schopnosti“ a „odolnost vůči stresu“. Nikomu nic není do vašich dětí, rozvodů a prodělaných nemocí. Pokud děti neuvedete, zvýšíte tím šanci, že vás pozvou do dalšího kola, tedy k pohovoru.

 

Trochu jiná situace nastane, pokud si vás pozve potenciální zaměstnavatel k osobnímu pohovoru. Na přímý dotaz je rozhodně lepší nelhat a pravdivě odpovědět, ani nijak nemlžit (o častých angínách se samozřejmě raději šířit nemusíte). Pokud přesto děti nepřiznáte a časem se jejich existence provalí, nemůže být jejich zamlčení pozdějším důvodem k výpovědi. Zaměstnavatel se však bude cítit podveden a při nejbližší příležitosti si najde jiný důvod.

 

Co mohu – coby žena na mateřské – udělat pro to, abych se po jejím skončení vrátila k původnímu zaměstnavateli na své původní místo?

V podstatě nic, lze jen udržovat kontakt a být stále na očích. Čas od času návštěva bývalého pracoviště, telefonát, e-mail, rande na oběd, to všechno může napomoci tomu, aby na vás ve firmě nezapomněli.

 

Ještě lepší je se s bývalým nadřízeným dohodnout na občasné výpomoci. Záskok v době dovolených či krátkodobá brigáda navíc pomůže i vašemu domácímu rozpočtu. Angažujte se a buďte aktivní. Pokud během mateřské absolvujete doplňkový kurz ke zvýšení kvalifikace a získáte diplom nebo certifikát, budete pak ve výhodě.

 

Ztratila jsem práci a už mi není ani 25, ani 35, dokonce mi už bylo 45...

Ve svém životopise věk neuvádějte. Podobně jako s dětmi tak zvýšíte pravděpodobnost, že vás pozvou k dalšímu pohovoru. Poradíme vám trik: Pokud vypadáte mladistvě, přiložte k životopisu svou fotografii.

 

Neseďte na zadku a nespoléhejte se jen na nabídky z úřadu práce. Rozhoďte sítě mezi známými, kontaktujte bývalé kolegy, pátrejte na internetu. Načas přijměte i práci na dobu určitou, využijte alespoň jednorázovou pracovní příležitost či dočasnou výpomoc. Pokud se stanete členem týmu a osvědčíte se, váš věk pak přestane hrát roli a můžete se dočkat i lepší nabídky.


Navštěvujte vzdělávací kurzy a semináře, učte se jazyky, zajímejte se o novinky v oboru a zdokonalujte své počítačové dovednosti.

 

Mám vzít i horší práci, než na jakou mám kvalifikaci (úklid apod.)?

Vaši aktivní snahu zapojit se do pracovního procesu dnes většina personalistů ocení. Výhodou ovšem je, když si současně zlepšujete kvalifikaci – například výukou v jazykové škole. Tím dáváte najevo, že vy sama považujete momentální stav za dočasný a že jste připravena přijmout každou výzvu.

 

Návody a užitečné rady, jak správně sepsat životopis a jak se chovat během přijímacího pohovoru, najdete na www.prace.cz.

Reklama