„Právničkou chci být už od té doby, co jsem jako malá viděla film Pravá blondýna s Reese Witherspoon. Samozřejmě, že si tu práci nepředstavuji takhle růžově, ale je fakt, že ten film byl vůbec prvním impulsem k tomu, abych si uvědomila, co chci v životě dělat. Tehdy mi bylo nějakých deset let a můžu s klidem říct, že od té doby si jdu za svým snem.“
Foto: Shutterstock
Stanislava se rozhodla jít na gymnázium, kde se soustředila hlavně na studium společenských věd a jazyků. „Bylo to něco, co mi dávalo smysl, takže jsem se jen utvrdila v tom, že jsem se už v takhle nízkém věku rozhodla správně. Taková fyzika nebo chemie rozhodně nebyly předměty pro mě. Naopak mě hrozně bavilo právo, co jsme lehce probírali v rámci společenských věd. A chtěla jsem se o něm dozvědět mnohem víc, takže je asi jasné, kam jsem si poslala přihlášku na VŠ. V tom se do toho ale vložili rodiče a začali mi moje vysněné studium zakazovat.“
Rodiče Stáně jejich stanovisko zdůvodnili tím, že si myslí, že pro ni bude tahle vysoká škola příliš složitá a že se bude přehnaně stresovat. Doporučili jí proto nějakou podle nich jednodušší variantu nebo dokonce ukončení studia a nástup do práce.
„Nerozumím tomu, proč bych měla studovat něco jen proto, že je to podle rodičů schůdnější cesta. Já jsem připravená, že se budu celé roky učit a nebudu mít moc času na nic jiného. Stejně ani nemám žádné koníčky, kterých bych se musela vzdát. A že bych šla do práce? Co bych jako s gymplem dělala? Nemám ani žádné zaměření. Nevím, jak jinak jim už vysvětlit, že to zvládnu,“ zoufá Stanislava.
Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.
Zdroj info: Respondentka Stanislava
Nový komentář
Komentáře
Tady rodiče fakt nechápu. U nás v rodině nikdo nikdy VŠ neměl, ale pokud by děti chtěli, bránit jim nikdo nebude, naopak. Na druhou stranu, gympl je na nic. To raději školu s nějakým zaměřením, na vysokou se dá jít i tak, gympl není podmínka. Mám kamaráda, který se vyučil kuchařem, pak si udělal nástavbu na maturitu obor Podnikání a management a nakonec z nástavby šel na VŠ chemickou, kterou úspěšně vystudoval.
Rodice by se meli starat o to, aby holka nezustala jen s gymnaziem.
Nastup na gympl ji schvalili ale vysku uz ne? Co je to za hloupy tupce?
Se vseobecnym vzdelanim z gymplu muze jit delat maximalne do fabriky. Chudak holka. A prava bez podpory rodicu nejspis jen tak nevystuduje...
"Rodiče se vložily... zakazovaly...zdůvodnily...doporučily..." to není překlep, to je děs běs, Ví někdo v redakci, co je shoda podmětu s přísudkem?!
Když si tu čtu ty komentáře, tak nějak nechápu, že ty české soudy ovládá tolik idiotů nejen mezi právníky, ale i soudci, různými znalci, státními zástupci etc...a tady kočce byste upíraly(i) studia na základě pár pravopisných chyb (navíc ten článek asi nepsala a nejspíš ani neexistuje).
Za prvé - rodiče jí nebrání ve studiu. Jenom si myslí, že by radši měla zvolit jinou VŠ. V článku se nepíše, s jakým úspěchem absolvovala Stanislava to gymnázium a maturitu. Pokud prolezla s odřenýma ušima a za tu cenu, že potřebovala fůru hodin doučování a zvláštní přípravy k maturitě, tak by asi měla zvážit svoje limity. Rodiče to možná jen vidí realisticky. Vlastně on je teprve duben, možná Stanislava tu maturitu ještě ani nemá. Za druhé - na VŠ není žádný "nárok", tam se dělají přijímačky. Dotyčná slečna tam ani nemusí být přijata, a to, že někdy ve svých 10 letech viděla nějaký film, je spíš úsměvné, než argument pro to, že by měla studovat práva. Za třetí - to bude Stanislava říkat svému klientovi jako právnička "už nevím, jak jinak vysvětlit soudci, že jste v právu a váš spor je proto prohraný"? To by jí asi pěkně poděkoval.
Tak slečna chce být právnička a neumí svést "bitvu" s rodiči? Ať najde argumenty a přesvědčí je, že studium práv je (pro ni) jediná možná varianta. V 19 letech je plnoletá a rodiče jí podání přihlášky zakázat nemůžou. Jak je zmíněno v komentářích níže, finanční podpora studujících je zakotvena i v zákoně. Což by měla dotyčná znát (když se jí ten problém přímo týká a chce teda na ty práva....).
Uznávám, že domáhat se finanční podpory od rodičů právní cestou naruší dobré rodinné vztahy.....na druhou stranu, který právní spor mezilidské vztahy kdy upevnil?
Jo, a v článku jsou pravopisné chyby. "Rodiče Stáně jejich stanovisko zdůvodnily... a tečka. Hned v další větě, kde se jedná o stejné rodiče: "Doporučili ji proto nějakou..." Nehledě k tomu, že tam je nesprávně "ji". Doporučili jí - té dívce, má být dlouhé í. Nevím, zda to má na svědomí ta studentka, v tom případě asi neodmaturuje z českého jazyka, nebo to má na svědomí redakce, v tom případě to píše nějaký ignorant.
Přihlásit se ke studiu a pokud bude přijata, tak si obstarat bydlení na koleji. Požádat rodiče, třeba i prostřednictvím soudu, o pravidelné finanční příspěvky. V případě soustavné přípravy na budoucí povolání na ně má potomek právo do svých 26 let. Během studia si děvče může přivydělávat. Je spousta lidí, kteří vystudovali při zaměstnání.
No, pokud ty šílené hrubky psala Stanislava a ne redakce, tak bych jí rozhodně nedoporučovala vysokou školu a práva už vůbec ne, právník se musí poměrně dost vyjadřovat písemně a fakt ne s hrubkama.
To je neštěstí, mít takové rodiče. Stanislava to bude mít těžké. Držím jí moc pěsti, aby jim vytřela zrak. Ale jak to bude s financemi na VS, to je asi nepříjemná otázka. Jestli jsou ti negramoti proti jejímu studiu, tak to nevidím růžově, že ji budou ochotni finančně podporovat.
Nerozumím tomu. Oni spolu nebydlí? Nebo jak jinak chápat dceřino zděšení, že ji rodiče nepodpoří v jejím studijním záměru? Oni o tom spolu dosud nemluvili? Neznají její plány s právničinou, když chce studovat od dětství? Napadají mne dva důvody: finanční zátěž, nebo vidí, že dcera není tak moc studijní typ, za jakého se považuje. Kdo ví ??.
A k věci. Na vysokou bych šla a pak jim zamávala diplomem před nosem. Jinak není pravda, že se na právech bude muset učit od nevidím do nevidím, zvládají to lidi i při práci.
Tolik hrubek v pár větách, to už si snad děláte legraci ne? Proboha to si to po sobě nemůžete přečíst, než to pustíte do světa?
A není v tom obava rodičů, kolik je bude studentka VŠ stát? Jsou chudí? Existuje přece stipendium. No, a jestli v tom finance roli nehrají, nechápu, proč rodiče dceru nepodporují. Co by jiní za tak cílevědomé dítě dali. Je studijní typ a přece si kvůli nerozumnému počínání rodičů nezkazí život?