Moji partneři byli většinou jen o pár let starší než já. Na ulici jsem se občas otočila za starším mužem, který mě zaujal svým vzhledem. Dodnes se mi líbí více herci Sean Connery a Richard Gere než mladý Leonardo DiCaprio. Ale přiznám se - nikdy jsem neuvažovala o partnerském vztahu s o mnoho starším mužem.

 

Mám kamarádku. Jmenuje se Jana a je to mladá, hezká a inteligentní dívka. Je zamilovaná. Její přítel Honza je o dvacet čtyři let starší. Vím, že je ve vztahu šťastná, ale nedalo mi to a na několik otázek jsem se jí musela zeptat.


Líbili se ti vždy muži, kteří byli starší než ty? 

Nikdy se mi starší muži nelíbili, ani jsem jejich přítomnost nevyhledávala. Ale Honza byl prostě jiný - zajímavý, vtipný a choval se ke mně jako nikdo jiný předtím, a to velmi pozorně. Věkový rozdíl jsem nevnímala a nevnímám, protože to pro náš vztah není vůbec důležité.

 

Kde jste se poznali?

V autoškole. Nabídl mi svezení se svým žákem, ale nebyl mým učitelem.


Jak na váš vztah reagovala tvoje a jeho rodina?

Pro moji rodinu to vůbec nebylo a stále není jednoduché. Jistě by si přáli, abych měla mladšího muže. Nejprve to bylo těžké pro všechny, ale teď, když už rodiče vidí, jaký Honza je, a ví, že to není jen povrchní vztah (bydlíme spolu víc než rok, kupujeme si byt), jejich pohled na nás se mění. Rodiče Honzy nás vnímají jako pár a od začátku to akceptovali jako jeho rozhodnutí.

Jaká jsou podle tebe pozitiva ve vztahu se starším mužem?

Tak to netuším, protože Honza je takový, jaký je. Myslím si, že takový byl už jako mladý muž, jen ho zkušenosti lecčemu naučily, což je to, co mladým klukům většinou chybí. Já jsem rozhodně vedle něj v mnohém rychleji dospěla a nechtěla bych to měnit ani vrátit.


A negativa?

Negativa jsou vždy, ale věkový rozdíl v tom nehraje takovou roli. Například tancování na diskotékách jsem si užila dost už předtím a nechybí mi to.

 

Je nutné řešit ve vztahu věkový rozdíl, nebo to necháváte být?

Jistě si náš věkový rozdíl někdy uvědomit musím a uvědomujeme si ho oba. Já například ve chvíli, kdy vidím starého pána se starou paní a vím, že u nás to tak nebude. Mám z toho logicky obavy. Nechci, aby mi zestárnul!

 

A co děti?

Chci je teď! A chci je s Honzíkem, a to je pro mě nejdůležitější. Samozřejmě chci, aby byly zdravé, a proto nepopírám, že bych jinak možná ještě chvilku počkala. Ale také chci, aby Honza našeho kluka učil hrát fotbal, a to mu v sedmdesáti už moc nepůjde. Takže čekat nebudu.

 

 

Někdo by možná Janu odsoudil. Řekl by, že je poblázněná vztahem se starším mužem. Ale já ji znám osobně. Vím, že je zamilovaná a že svá slova myslí vážně. Neřeší ve svém vztahu hlouposti. Dlouze nepřemýšlí, zda je to či ono správné. Ona si je tím totiž jistá a podle toho také jedná.

 

Potkala v životě lásku - muže, který je o mnoho let starší než ona. V naší společnosti nepříliš lehké postavení. Musela se vyrovnat s nepříjemnou reakcí okolí. Ale zvládla to – oni oba. A já jim přeji do budoucna hodně štěstí. Hlavně v příštím roce v květnu – budou se totiž brát!  


Téma: Věkové rozdíly 

 Máte partnera, který je starší/mladší?
A co na to okolí?
Díví se,

pomlouvá,

závidí?

Je starší

Co Vám dává?
A co nedopřeje?
Čeho se nejvíce nebojíte?

Máte doma zajíčka?
A komu to nejvíc vadí?

Proč odlišnost od "normálu" způsobuje komplikace?
Jsme jako národ tak málo tolerantní?

Napište nám příspěvek na naše otázky, některé z Vás odměníme!

redakce@zena-in.cz

Reklama