running

Kolikrát jsem si už řekla: musím se sebou začít něco dělat. Musím si vylepšit kondičku, zpevnit nohy, zhubnout… Do fitka mě nikdo nedostane, ale co kdybych začala běhat? Běh je přece přirozený pohyb člověka a nemůže to být žádná věda. Cha cha. A kromě toho vás běhání – jogging kromě bot a nějakých tepláků skoro nic nestojí.

I obuji tenisky, obleču slušivé tepláčky a vyrazím. Cítím, jak se na mně všechno třese. Jako bych měla kůži o tři čísla větší. Ale to není kůže, to jsou špeky a rozbředlé svaly. Mám na sebe vztek. Ještě, že nemám velká prsa, ta by mi určitě spadla do gatí!

Klid, kamarádko, říkám si, za pár týdnů budeš mít svaly jako kámen, tělo pevné jako gazela a zadeček jako dva kmínky. S touto myšlenkou obrážím místní park a funím. I když neběžím rychle, jen tak piánko, sotva popadám dech, srdce mi může vyskočit z těla, ale zatnu zuby. Ještě támhle k tomu stromu a pak si odpočinu. Když se vydýchám a dostanu srdce zpět na místo, kam patří, zmátořím se k tomu, abych dofuněla domů.

Jenomže druhý den jsem jak zpráskaný pes, všechno mě bolí a mám pocit, jako bych spadla do mlátičky. A teď nevím, jestli se mám přemoci a přes bolest své tělo rozhýbat, nebo se „léčit' a dát na pár dní běhání vale. Většinou zvolím druhou možnost, ale vyléčené tělo se zachová stejně a já to vzdám.

Jsem zbabělec? Kde dělám chybu? Jak začít běhat, aby mě to začalo bavit? Aby se běhání pro mě stalo drogou a přineslo mi vytoužené zpevnění svalů, zlepšení kondičky a radost z pohybu?

Jste na tom stejně?

Zeptala jsem se za nás věčné začátečnice odborníka, pana Miloše Škorpila

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se začátečníci dopouštějí?
Nejčastější chybou je to, že to člověk přežene. Ale důležité je nenechat se odradit a začít znova. Správně.

Kolik toho můžeme první den uběhnout, aniž bychom si ublížili?
Já úplným začátečníkům doporučuji střídat rychlou chůzi s pomalým během. Dvě minuty rychlé chůze a dvě minuty pomalého běhu. Neměli byste překročit 26 minut denně.

Kolikrát týdně máme běhat a jak zvyšovat tréninkovou zátěž?
Nejlépe třikrát týdně. Každý týden si pak přidáváte další dvě minuty chůze a dvě minuty běhu, až se dostanete na hodinu střídavé chůze a běhu za den. Po tomto čase se zase vrátíte na 26 minut denně, ale rychlou chůzi už vystřídáte během. A zase si zvyšujete dávky o dvě minuty.

Neuškodí našim kloubům a šlachám běh po asfaltu?
Neuškodí, ale musíte mít dobrou obuv. Čím horší technika běhu, tím lepší boty musíte mít. Takže na botách bych rozhodně nešetřil.

Není pozdě začít běhat třeba ve čtyřiceti?
Nikdy není pozdě. Je zajímavé, že když přijde třeba padesátník, šedesátník k lékaři, že by chtěl začít běhat, on mu odpoví: To neumíte spáchat sebevraždu jinak? Přitom si nejvíce škodíme tím, že se nehýbeme. To máte jako s autem. Když ho půl roku nepoužíváte, všechno v něm zatuhne a nefunguje tak, jak by mělo.

To byl moc hezký příměr na závěr, co říkáte, milé ženy-in?

Zdá se, že po těch minutách, pěkně postupně, se to dá hravě zvládnout. Půjdete to vyzkoušet? Já určitě a už se těším, až zavolám panu Škorpilovi a pochlubím se, že už bez běhání nemůžu žít.

Reklama