Rozvod doopravdy člověku přidá vrásky. Na váš vzhled má dokonce větší vliv než ovdovění. Američtí vědci zkoumali páry jednovaječných dvojčat, u nichž se dá předpokládat, že jsou geneticky naprogramovaná k tomu, aby stárla podobně.

 

Genetická výbava může sice udávat základní rysy toho, jak budete stárnout, ale pokud v životě projdete jistými zážitky, pak můžete stárnout rychleji. A naopak, když se určitým věcem vyhnete, můžete stárnutí zpomalit,“ říká profesor Bahaman Guyuron, který výzkum vedl.

 

Spolu s kolegy z Case Western Reserve University zkoumal 186 párů dvojčat. Ty fotografoval a dával jim vyplňovat různé dotazníky.

 

Nezávislí účastníci výzkumu pak odhadovali, jak staří jsou tito sourozenci. Ukázalo se, že osoba, která prošla rozvodem, vypadá v průměru o dva roky starší než její dvojče, které je vdané, ženaté, žije samo nebo ovdovělo.

 

Rovněž se prokázalo, že i lidé, kteří užívají antidepresiva, vypadají starší. Je to zřejmě tím, že tyto léky uvolňují obličejové svaly, které pak snáz povolují, což vede k poklesnutí obličejových kontur.

 

Mezi další faktory, které přispívají ke stárnutí, patří slunce, kouření a alkohol.

Reklama