Skupina laboratoří AeskuLab poskytuje testování protilátek IgG na covid-19 pro samoplátce, které může absolvovat každý i bez žádanky od lékaře. Testování v dlouhodobém horizontu ukáže stupeň promořenosti populace i to, zda si nemocní po uzdravení vypěstují ochranné protilátky a imunitu. Seznam odběrných míst je k dispozici na www.aeskulab.cz/odberova-pracoviste-laboratore nebo www.koronavirus-testy.cz.
5f1aa1d9f19d7obrazek.png
Zatím není možné přesně určit, kolik lidí prodělalo onemocnění covid-19. U velkého počtu nemocných se neprojeví žádné příznaky. Na tuto otázku ale může dát odpověď testování samoplátců pomocí krevních testů, a to díky protilátkám IgG. Jejich koncentrace v těle vrcholí asi po 3 týdnech po nákaze, a v krvi potom přetrvávají i několik let. Jejich přítomnost vypovídá o prodělané infekci a o stavu imunity a ochraně organismu proti dalšímu kontaktu s virem. Na rozdíl od rychlotestů, kdy se odebírá krev z prstu, se u této tzv. sérologické metody odebírá krev ze žíly a následně vyšetřuje v laboratoři. Právě tento kvalitní a vypovídající sérologický test ze žilní krve nabízí skupina laboratoří AeskuLab prostřednictvím své široké sítě odběrových míst v České republice.

Krevní test na protilátky nebo PCR metoda s výtěrem z nosu?
Test na covid-19 se zpravidla provádí buď výtěrem z nosu (metoda PCR) nebo odběrem krve a následným sérologickým vyšetřením přítomnosti protilátek IgG. PCR metoda je nejpřesnější diagnostickou metodou, která detekuje přítomnost viru v organismu ihned po infikování a hodí se pro pacienty, kteří mají příznaky onemocnění covid-19 (suchý kašel, horečku, únavu, nechutenství).

Pro lidi, kteří mají podezření, že nemoc v minulosti prodělali, ale nemají už příznaky, se doporučuje metoda sérologická, tedy odběr krve. Právě tyto testy nabízí laboratoře AeskuLab přes svá odběrová místa po celé České republice. „Není třeba se obávat toho, že by zdraví pacienti při testování přišli do kontaktu s nemocnými a nakazili se od nich. V našich odběrových místech pacienty s příznaky nemoci covid-19 vůbec neodebíráme, těm se i nadále doporučuje nejprve kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu,“ vysvětluje Kamil Doležel, ředitel laboratoří AeskuLab.

Sérologie je oproti tzv. orientačním rychlotestům zpracovávána ze žilní krve, nikoliv z krve z prstu. Výsledky přinášejí přesnou informaci o reálné hladině protilátek. Hodí se také pro lidi, kterým po kontaktu s nakaženou osobou končí karanténa, nebo pro ty, kdo chtějí vědět, zda onemocnění neprodělali s malými nebo žádnými příznaky.

Ochrání protilátky proti covid-19 dlouhodobě?
Kromě promořenosti populace je důležité sledovat i vývoj hladin IgG protilátek v krvi jednotlivců, zejména to, jak se jejich koncentrace bude měnit v čase a jaká bude jejich ochranná hladina. Detekovat protilátky je jedna věc, ale správně je interpretovat pro další medicínské závěry je mnohem složitější. Každopádně bude důležité sledovat, zda lidé, kteří prodělali onemocnění, se mohou znovu nakazit, nebo až po jaké době, respektive při jakém poklesu hladiny protilátek.

Krevní test určí, zda infekce proběhla
V případě podezření, že člověk mohl prodělat covid-19 způsobený novým typem koronaviru, je možné si nechat zhruba po 2–3 týdnech po prvních klinických příznacích udělat test na přítomnost protilátek IgG v krvi. Tento typ testu tedy není vhodný v akutních případech, kdy příznaky ještě přetrvávají. Laboratoře AeskuLab provádí testy protilátek na nemoc covid-19 na většině 97 odběrných místech, a to v pracovní dny po 9:30. Seznam odběrných míst je k dispozici na www.aeskulab.cz nebo www.koronavirus-testy.cz. U vyšetření protilátek se jedná o odběr žilní krve, který není třeba provádět na lačno. Před odběrem se doporučuje kvůli hydrataci pít neslazené tekutiny (čaj, vodu). Výsledky jsou klientům dostupné 1–2 dny od provedení odběru krve. O způsobu sdělení výsledků se lze domluvit přímo na odběrovém místě, běžně se používá zabezpečený kódovaný e-mail, ale lze se domluvit i jinak. Cena protilátek IgG na covid-19 je v laboratořích AeskuLab 700 Kč včetně DPH, protilátky nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, takže zájemci si musí vyšetření uhradit sami.

Reklama