Také ve vás krásné slunečné počasí letošního jara vyburcovalo potřebu očistit tělo i duši? Smetli jste ze stolu tučná jídla a nahradili je škálou rozmanitých salátů, lístečků a bylinek? Pampelišky, kopřivy, fialky i sedmikrásky, šťovík... Ty se v jarní kuchyni používají celkem běžně.

Ale výborným chutným zdrojem vitaminů je také jitrocel. Přesto, že ho u nás známe spíš jako lék na rány, ve středomoří se hojně používá v kuchyni. Samozřejmě že ne ten obyčejný – luční (kopinatý), i když i on je vynikající bylinkou, ale do kuchyně je vhodnější jitrocel vraní nožka. A pokud jste ho ještě nevyseli, právě teď máte poslední možnost k jeho výsevu.

Vraní nožka jitrocele

Jitrocel vrani nozkaJen sedm až osm týdnů od výsevu do sklizně potřebuje jitrocel vraní nožka (Plantago coronopus). Přelom březen duben je nejlepší čas pro jeho vysetí.

Rostliny vytvářejí bohatou růžici 20 cm vysokých, silně dřípených listů tmavozelené barvy, které připomínají vraní nohy nebo jelení paroží.

Tato toskánská salátová specialita se používá i v dalších jihoevropských kuchyních. Za největší pochoutku jsou považovány mladé listy, které můžete přidávat jako pikantní přísadu do smíšených salátů, nebo je dusit jako zeleninu, jak je nejvíc oceňují Italové.

Jako jeden z mála planých druhů salátové zeleniny se tento jitrocel daří pěstovat i v polostínu. Kořeny jsou dokonale mrazuvzdorné a rostlina znovu každý rok vyraší.  Dokonce i při pěstování v květináči zajistí spolehlivou dlouhodobou sklizeň. Potřebuje k tomu ovšem živnou půdu, protože jitrocel je na živiny náročný.

Reklama