Není snad nikdo, kdo by ještě nepodlehl současným trendům zdravé stravy. Určitě i vy si alespoň čas od času chcete dopřát něco zdravého, ať už se zakousnete do tmavého pečiva nebo si dáte po lehkém obědě ještě zeleninový salát. Ale víte doopravdy, co je a není zdravé? Společností už koluje takové množství „zaručených pravd“, že někdy bývá těžké poznat, co je správné.

 

My jsme se vypravili za nutricionistkou Karolínou Hlavatou a popovídali si s ní o některých častých rčeních a mýtech.

 

Mýtus: Snídat je zdravé. Snídaně je nejdůležitější jídlo dne.

Pravda: Všechna jídla během dne jsou stejně důležitá. Ale snídani byste si dopřát měla. „Doba spánku je přeci jen dlouhá a tělo po ránu potřebuje doplnit energii. Bylo prokázáno, že lidé, kteří nesnídají, trpí více nadváhou či obezitou. Často nastává i situace, že se člověk nenasnídá, pak odbude i oběd a v druhé polovině dne se přejídá,“ doplnila odbornice. Řešení je i malá snídaně v podobě sušenky BeBe Dobré ráno, pomeranče a džusu, která dokáže přinést dostatek energie.

 

U dětí chybějící snídaně může narušit pozornost. Ve škole pak dítě vykazuje nižší výkon, může být podrážděné, nesoustředěné a neschopné řešit složité úlohy. Pokud není uspokojena jedna ze základních potřeb - potřeba jídla - jen stěží může člověk uspokojit ty další, například sebevzdělávání.

 

Mýtus: Všechny cereální výrobky jsou zdravé.

Pravda: Jedná se o jeden z nejčastějších omylů. Cereálie jsou pouze jiný název pro obiloviny. Ztěch je vyrobena i bílá mouka, ta je ale vyrobena pouze zvnitřní části zrna. Pokud chcete trochu dopřát svému zdraví, dejte si celozrnné cereálie.

Ale pozor! Ani cereálie, které často bývají určeny dětem (často jsou to levnější neznámé značky), nemusí být za každou cenu zdravé. Mohou totiž obsahovat vyšší množství tuků a sacharidů. „Dnes už je na výrobce samozřejmě vyvinut určitý tlak, díky němuž se snaží vyhovět náročným požadavkům na nutriční hodnoty. Některé výrobky bývají obohacovány o vlákninu a vitamíny a o takovém výrobku už se dá prohlásit, že je zdravý,“ doplnila Karolína Hlavatá. Jednou zkvalitních celozrnných pochoutek, které se těší velké oblibě, jsou i sušenky Be-Be Dobré ráno.

 

Základem celozrnných výrobků je celozrnná mouka, vníž je rozemletá celá obilka – obilné zrno se všemi vrstvami. Obalové vrstvy jsou důležité pro vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Vláknina zcelozrnných cereálií působí ve střevech jako kartáček a tím napomáhá ke snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva, uplatňuje se vprevenci a léčbě zažívacích potíží, nemocí srdce a cév, cukrovky 2. typu a nádorových onemocnění.

 

Mýtus: Při hubnutí je dobré jíst dia výrobky.

Pravda: Rozhodně není žádný výrazný rozdíl mezi tím, když se vezmete obyčejnou sušenku a sušenku dia. Rozdíl mezi výrobky určenými pro diabetiky a těmi ostatními je pouze vjejich účinku na hladinu krevního cukru. „Jako sladidlo se u dia výrobků (například sušenek) nepoužívá sacharóza, ale jiné sacharidy, třeba ovocný cukr – fruktóza. Dia výrobky mohou mít dokonce i vyšší obsah tuku. Ve výsledku pak mají oba výrobky stejné energetické hodnoty. Proto nemá vůbec žádný význam vybírat si za účelem hubnutí výrobky soznačením dia,“ potvrzuje Hlavatá.

 

Mýtus: Grapefruity a ananas pomáhají lépe spalovat tuky.

Pravda: U určitých potravin, jako jsou například chilli papričky, grapefruity nebo ananas, byl podobný účinek zaznamenán. Ale jejich konzumace vám rozhodně štíhlou linii nezajistí. „U těchto potravin byl skutečně prokázán vliv na energetický metabolismus. Ale aby to mělo vliv na hubnutí, musel by člověk těchto potravin sníst velké množství,“ oponuje odbornice. Rozhodně tedy hubnoucí účinky grepů nebudou fungovat, ani pokud jich za den sníte několik.

 

Čtěte také...

Celozrnné cereálie

Reklama