Kniha Zdravá výživa pro každý denZdravá výživa pro každý den. Toto jednoduché heslo je zároveň názvem knihy, kterou připravilo Fórum zdravé výživy (FZV), jež se dlouhodobě zabývá ovlivňováním a edukací nejširší veřejnosti v oblasti zdravého životního stylu. A ta se v těchto dnech objevuje na pultech knihkupectví jako čerstvá novinka nakladatelství Grada.

Čtenář se v ní může sám přesvědčit, jestli jsou jeho znalosti v souladu s doporučením, zda jsou různé informace kolující po internetu nebo mezi známými pravdivé a jak skutečně ozdravit jídelníček sobě, svým dětem i partnerovi. Vědecké informace jsou podány v populárnější formě, jsou tedy srozumitelné prakticky všem čtenářům.

„Při psaní bylo naším cílem zejména vyvrátit nepodložené mýty o výživě, které se bohužel stále dokola v naší společnosti objevují. V knize jsou nejen přehled nejzávažnějších rizik a chyb, jichž se ve stravování dopouštíme, ale také praktické informace, například o redukční dietě nebo správném stravování specifických skupin, jako jsou děti, sportovci a senioři. Kniha je základem pro ozdravění životního stylu, který je - ač to zní stále dokola - nejlepší prevencí civilizačních onemocnění,“ okomentoval za členy FZV jeho předseda Rudolf Poledne. S jeho radami jste se už mohli setkat v článku Zdravé jídlo chutná, zkuste recepty.

Kniha je rozdělena do osmi kapitol. První z nich hodnotí vývoj stravovacích doporučení za poslední desítky let a vyvrací názor řady laiků, pacientů i lékařů, že se doporučení v oblasti výživy neustále mění. Další kapitoly se věnují významu živin a potravin ve výživě člověka, nejčastějším chybám ve stravování, výživě specifických skupin, jako jsou děti, senioři a sportovci, prevenci srdečně-cévních onemocnění pomocí správné životosprávy a vzájemnému působení potravin a léků. Knihu uzavírají nejčastější mýty v oblasti stravování a jejich uvedení na pravou míru.

Zaujala vás kniha? Myslíte, že máte dost důvěryhodných zdrojů o zdravé výživě?