1) Budou zdravější
5b069d942285aobrazek.jpg

Průzkumy hovoří jasně. Děti, které tráví venku na čerstvém vzduchu více času, jsou méně často nemocné. A když už se nějakou virózou nakazí, jejich tělo si s ní poradí za mnohem kratší dobu. Pobyt venku totiž zlepšuje dětem imunitu a otužuje je. Ale to rozhodně není vše.

  • Dýchání čerstvého vzduchu je skvělou prevencí astmatu, ale působí také třeba na příznivé formování cév na mikrovaskulární úrovni.
  • Děti se neobejdou bez vitaminu D, který přijímáme mimo jiné ze sluníčka. Věděli jste ale, že batolata ho potřebují až dvakrát víc než dospělí? A k čemu je tento vitamin dobrý? Je nezbytný pro zdravý vývoj kostí, imunitní systém, nervový systém i další orgány.
  • U dětí, které tráví minimu času na čerstvém vzduchu je podle výzkumů vyšší riziko vzniku krátkozrakosti. Průzkum ukázal, že děti s touto vadou tráví venku průměrně o necelé čtyři hodiny týdně méně než děti se zdravýma očima.
  • Zeleň startuje imunitní systém a vede k rychlejšímu uzdravení. Zdraví prospěšný je už i výhled do přírody.
  • Studie dokazují, že lidé žijící v blízkosti zeleně bývají méně nemocní a dožívají se vyššího věku.

2) Zlepší se ve škole a utuží psychiku
5b069de2bc10eobrazek.jpg

Určitě to znáte sami. Stačí chvíli se dívat do zeleně a hned se cítíte klidnější (většinou). Příroda má totiž přímo zázračný vliv na naše psychické zdraví. Mimo jiné:

  • Zbavuje nás napětí, stresu, úzkosti i deprese.
  • Příznivě ovlivňuje příznaky poruch pozornosti. Skvěle proto funguje i na děti s diagnózou ADHD.
  • Zvyšuje schopnost soustředit se, prospívá paměti. Z toho důvodu vede také k lepším studijním výsledkům. Je prokázáno, že se děti v přírodě učí snáze než ve školní lavici.
  • Zlepšuje náladu a přispívá k celkové spokojenosti.
  • Je vědecky dokázáno, že pobyt v přírodě snižuje míru agresivity a projevy násilí. Z toho plyne, že následně dochází k méně trestným činům.

3) Naučí se ovládat své tělo
5b069e36ba0d4obrazek.jpg

Dnešní děti dokáží už v útlém věku s přehledem zapnout a ovládat počítač či tablet. Podstatně méně z nich už ale umí kotoul, vylézt bez úhony na strom nebo si třeba jen zavázat tkaničku. Máte pocit, že je to tak v současném přetechnizované světě správně? Kdepak! Správný vývoj hrubé i jemné motoriky se nám bude hodit třeba i za dalších tisíc let. Vedou k němu mimo jiné i nejrůznější, na první pohled bezděčné pohyby. Chození, běhání, šplhání, skákání, válení, ale třeba také pády. Tím vším se rozvíjí pohybové dovednosti. Je dokázáno, že děti v přírodě snáze získají rovnováhu i lepší koordinaci těla.

4) Nebudou řešit problémy s obezitou
5b069f4534facobrazek.jpg

Dětí s obezitou přibývá a Česko není výjimkou. Tělesná hmotnost přitom zdaleka není jen estetická záležitost, ale přináší s sebou plno zdravotních komplikací a psychických problémů. Jak přimět děti k pohybu? V přírodě si při hře s kamarády ani nevšimnou, že vlastně cvičí. Kromě redukce váhy si zároveň zlepší kondici. Pobyt v přírodě je také skvělou prevencí nadváhy.

5) Zamilují si přírodu
5b069e7ec5e66obrazek.jpg

Abychom se chovali k přírodě s úctou a šetrně, musíme se ji nejdříve naučit milovat. Z gauče nebo od počítačové hry to ale jde těžko. Vezměte proto své děti ven a ukažte jim, jaké zázraky se dějí v lese, na louce, u potoka… Rychle zjistí, že i tady mají prostor pro nejrůznější hry a zábavu. A pokud ne, můžete jim napovědět. Inspiraci naleznete například na stránkách www.jdeteven.cz.

Žádné výmluvy

Pamatujte, že každodenní pobyt venku je prospěšný nejen v létě, kdy je sluníčko. Děti by měly pobývat na čerstvém vzduchu za každého ročního období. Neexistuje totiž špatné počasí, pouze špatné oblečení!
Více o problematice pobytu dětí venku se dočtete v publikaci Děti venku v přírodě: ohrožený druh?, která je volně ke stažení.

Čtěte také:

Uložit

Uložit