Každý se něčím živí. Většina z nás den co den odchází do práce. Pro někoho se zaměstnání stane koníčkem, pro jiného jen nekončící nudou a nutností pro přežití. Pro Yuri Orlova je práce splněním jeho životního snu.

 

Ve chvíli, kdy byste pochopili, co mu vynáší mnoho peněz, rázem byste ho nejspíš za jeho činnost odsoudili. Opovrhovali byste jím a připadal by vám "špinavý". Film Obchodník se smrtí, který má dnes 12. ledna v Česku premiéru, dokazuje, že ne vždy musí být pašerák zbraní ten nejhorší.

 

Nicolas Cage, který ztvárnil postavu Yuri Orlova, dokonale vyjádřil vnitřní boj, kdy na jednu stranu člověk ví, že by se vším měl přestat, a přesto se neustále pouští do nového boje.

Je to boj - o přežití i o nutném zničení konkurence. Boj sám se sebou a s neustálou lží. Vždyť, jak se musí cítit někdo, kdo se vrací domů k synovi a krásné manželce (Bridget Moynahan) po dlouhých dnech plných nebezpečí a ve chvíli, kdy se jí choulí do náruče, nemá ani možnost se jí svěřit, co prožil. Ona podvědomě tuší, že jí lže, ale oba raději mlčí. Nechávají tuto milosrdnou lež a krutou pravdu až někdy na potom, aby se jí nemuseli postavit čelem právě teď.

 

Chcete-li opravdu vědět, jak to ve světě se zbraněmi chodí, zajděte si právě na tento film. Režisér a scenárista Andrew Niccol příběh napsal na základě skutečných životních osudů pašeráků zbraní. Vzhledem k tomu, že nechtěl, aby film vyzněl jako proamerický, dlouho na něj musel shánět peníze. „Díky tomu, že se film nevyhýbá faktům o úloze Spojených států při dodávkách zbraní, byl považován za příliš kontroverzní. Hledání amerických sponzorů navíc zkomplikovalo jeho nešťastné načasování – scénář byl odevzdán týden před začátkem války v Iráku,“ říká režisér filmu Andrew Niccol.


Nemusíte se tedy obávat jakéhokoli zkreslování skutečnosti. Nahlédnete pod pokličku tohoto obchodu. Uvidíte, jak je někdy marný boj Interpolu a jak se pomalu stárnoucí pašeráci jen těžko vzdávají svojí několik let budované pozice.

 

Byla jsem přesvědčená, že mi tento film svojí tematikou bude cizí a že ho nanejvýš doporučím přítelovi. Opak byl pravdou.

Celé dvě hodiny jsem hleděla na plátno s úžasem a se zvědavostí, jak se děj vyvine. Film je opravdu velmi dobře natočený. Každý záběr má svůj důvod, nic není navíc a vše do sebe perfektně zapadá. Natáčelo se ve více než třinácti zemích a vám pomalu dochází, že ať jsme na jakémkoli kontinentě, všude je někdo, kdo obchoduje se zbraněmi a kdo je odhodlán zabíjet

 

Možná vás na film přiláká především jeho hvězdné herecké obsazení: Nicolas Cage, Ethan Hawke či Jared Leto. Ale po prvních pěti minutách se přesvědčíte o tom, že známá jména dodávají snímku jenom šmrnc známých tváří a i v případě vám zcela neznámých herců by vás film zaujal. 
 


Po skončení nebudete vědět, zda máte Yuri Orlova obdivovat, či odsoudit. Víte, že obchoduje se zbraněmi. Ale vy si najednou uvědomíte fakt, že každá mince (i ta na první pohled špinavá) má své dvě strany.

 

P.S. Možná by vás mohlo zajímat, že podle posledních informací se skutečný Yuri Orlov ukrývá na území Sýrie, některého z afrických států nebo v Karlových Varech... 


Odkazy na další materiály (od filmové společnosti Bontonfilm)

Nicolas Cage

O tvůrcích

O natáčení


Obchodník se smrtí
Režie:
Andrew Niccol

Hrají:

Nicolas Cage (Yuri Orlov)
Jared Leto (Vitaly Orlov) 
Ethan Hawke (Jack Valentine) 
Bridget Moynahan (Ava Fontaineová) 
Ian Holm (Simeon Weisz)

Scénář:
Andrew Niccol
Kamera: Amir Mokri
Hudba: Antonio Pinto

Reklama