divadlo-seznam.jpg
foto: Shutterstock

Proč by měly vlastně děti chodit do divadla? Podle režisérsko-dramaturgického dua Janek Lesák a Natálie Preslová především proto, že divadlo pomáhá budovat dětem vkus a estetické cítění. Také proto, že je tento druh zábavy rozvíjí občansky a osobnostně. Na svém video kanále se pustili do tématu „Jak najít kvalitní divadlo pro děti”. Hostem jejich pořadu byla divadelní lektorka a herečka působící v dětském divadle Michaela Váňová.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:


 
 „Doba, kdy šly paní učitelky během divadelního představení na kávu a nechaly děti v sále, je dávno pryč. Hlavním klíčem k výběru vhodného představení by mělo být to, jestli nějak obohatí i dospělé,“ uvádí Váňová. Dětská produkce tvoří 25 % veškerého divadelního dění v České republice. Podle čeho tedy vybrat to nejlepší představení, které našim dětem zprostředkuje ten nejlepší zážitek?
 
1. Doporučení
Nejlépe se vám bude hledat v řadách lidí, kteří dobré dětské představení už viděli. Pokud máte přátele s dětmi v podobném věku, určitě se ptejte po doporučení.

2. Pokladny divadel
Máte ve svém okolí kamenné divadlo, které nabízí dětská představení? Ptejte se přímo na pokladně. Právě tam mají nejlepší informace o tom, která představení jsou úspěšná, hrají se mnoho let a mají u diváků úspěch.

3. Internet
Když zadáte do libovolného vyhledávače pojem „divadlo pro děti“, nabídne vám internet nepřeberné množství odkazů. Základní rada zní – dejte na svůj vlastní pocit. Prohlédněte si fotografie, případně videa, protože to může hodně napovědět. Také server i-divadlo nabízí k nahlédnutí přímo sekci „divadlo pro děti“. Přečíst si tam můžete také hodnocení, a to jak od odborné, tak laické veřejnosti.

4. Divadlo ve vašem městě
Není na škodu také kontaktovat divadlo pro dospělého diváka a zeptat se, zda nemají na repertoáru i představení pro děti. A pokud ne, možná vám alespoň doporučí, na jaké konkrétní divadlo se obrátit.
 
Na co dávat pozor?

1. Věková hranice
Je dobré prostudovat si, pro jak staré děti je představení vhodné. Podle Michaely Váňové neexistuje téma, které je v divadle pro děti tabu, velmi však záleží na pojetí a jazyku, jakým ho dětem zprostředkujeme. Narazíte-li na pohádku, která je vhodná pro děti od 3 do 15 let, je to podezřelé. Dítě předškolního věku pravděpodobně nebude bavit představení pro ty, kteří už mají občanský průkaz a obráceně.

2. Poměr cena a kvalita
Vysoká cena za představení nemusí nutně znamenat kvalitní produkci. Nenechte se tedy zmást a orientujte se podle recenzí, doporučení, případně vlastního pocitu.

3. Co když se to nepodaří?
Pokud se vám i přes všechny zmíněné rady nepodaří vybrat představení, které by se vám po jeho zhlédnutí líbilo, důležité je podle Michaely Váňové o tom s dětmi mluvit. I špatná kvalita může dětem něco přinést, ale důležitá je komunikace. Není nic špatného na tom, když dětem přiznáte, že se vám představení nelíbilo. Mějte na paměti, že váš umělecký vkus bude přímo rozvíjet budoucí estetické vnímání vašich dětí.

Zdroj: Youtube kanál Janek a Natálka

Reklama