Psala jsem, kolik žen touží po účesu Victorie Beckham. Pokud si účes vybíráte, neměly byste ale zapomenout na proporce vaší tváře a vaší postavy. Vezměte v úvahu, že ne každé sluší účes, který si vybrala. A tak by to měl i vnímat i váš kadeřník.

Jsou různé typy postav a každé sluší něco jiného. Tak se na to podíváme.

Jste štíhlá a vysoká? Budete vypadat dobře, když své postavě přidáte křivky. Vlasy na ramena, ale i delší, vlnité, lehce rozcuchané nebo krepaté dodají ženskost a mladistvý vzhled. Nepokoušejte se o natupírované vlasy 80. let – budete vypadat ještě vyšší a váš vzhled bude působit disproporčně. Také byste se měly vyvarovat dlouhých, rovných „slehlých“ vlasů. Upozorní až příliš na vaši štíhlou postavu. Potřebujete vypadat jemně, takže příliš krátké vlasy z vás udělají kluka. Jen se podívejte na modelky (ty ne příliš anorektické) – mají dlouhé a romantické účesy.

Máte plnější postavu? Kučeravá načesaná hříva vám rozhodně slušet nebude. Takže vlasy zjemnit loknami, sestříhat po ramena – a máte opticky o pár kilo méně. Nemějte vlasy příliš krátké nebo na ježka, hlava bude vypadat příliš kulatá. I barva dokáže divy. Tmavší kila ubírá, ale není to pravidlem.

Pokud jste drobná a štíhlá, účes by vás měl opticky zvýšit. Neznamená to, že se budete tupírovat a na hlavě vám vznikne něco podobného rokokové paruce. Vlasy by také neměly být příliš dlouhé, můžete pak vypadat jak trpaslík. Co takhle středně dlouhé nebo i krátké. Skvěle vypadá ofina nebo patka. Také je můžete vyčesat do culíku. Slušet vám bude i mikádo. Vzpomeňte si, jak vypadá třeba Audrey Tautou nebo Natalie Portman.

Sportovkyně – vysoká a atletická postava. Tak to máte výhodou, sluší vám téměř vše. A šik budete vypadat v romantických a ženských účesech.

Některé z nás mají chlapeckou postavu – můžete si taky vybírat. Buď krátké vlasy – pamatujete na ikonu 60. let Twiggy? Její krátký sestřih dal tváři zajímavý tvar. Ale delší střihy vás budou také zkrášlovat. Záleží jen na vás.

Máte-li větší poprsí, rozhodněte se, zda chcete své přednosti ještě víc zdůraznit. Vyčešte si vlasy nahoru, nezakrývejte tváře, odvážnější mohou zvolit krátký sestřih. Zajímavě bude vypadat třeba silná čelenka nebo jiný výrazný vlasový doplněk.
Vlasy, které vás zvýrazní a dodají vám sexy vzhled, jsou lehce vlnité, také můžete zvolit trvalou - tak se vaše přednosti trochu opticky skryjí.

Neinspirujte se jen vzhledem celebrit, jejichž fotografie budete přinášet do kadeřnictví. Inspirovat se můžete v módních časopisech. A pokud se poradíte ve vašem kadeřnickém salonu, můžete mít účes, který bude šik a bude ladit k vaší postavě. A nebudete otrokyněmi módních „celebritních" sestřihů. Záleží jen na vás.

Vybíráte si účes ladící k vaší postavě?
Inspirujete se módními časopisy?
Radíte se s kadeřníkem?
Nebo si jdete tvrdě za svým?
Anebo je vám to jedno?