Po několika dnech mlhy a  deštivého počasí se vyčasilo, vykouklo sluníčko a to nás vytáhlo na výlet do jihočeské Třeboně.
Den byl jako malovaný a stejně tak náměstí. Jen zářilo krásnými  barvami.
Došli jsme až na hráz rybníka Svět. Od července  na hrázi stojí  sám stavitel – Jakub Krčín z Jelčan a dívá se na svoje 215 ha velké, nesmrtelné dílo …

 

V Třeboni jsem byla před několika lety v lázních a zažila tam výlov Světa. Jindy opuštěnou hráz zaplnilo již v sedm hodin ráno velké množství lidí s igelitkami, a cesta, vedoucí k rybníku, byla plná aut.

 

A divadelní představení začalo.
Asi třicet rybářů v gumových pláštích, holinkových kalhotách a kloboucích … a už se neslo od ucha k uchu – zátah bude za chvilku. V davu to zašumělo. Při vypouštění rybníka se ryba (rybáři skutečně říkají ryba a ne ryby) stahuje za vodou a nakonec zůstává v nejhlubším místě rybníka, v tzv. lovišti pod hrází.

Při zátahu mezi sebe rozprostřeli  dlouhou síť „pěšáci“ (rybáři na břehu) a „hajní“ (rybáři na loďkách).

Síť byla zatížená olověnými zátěžemi a na povrchu byly plováky.
Hajní v  rukou drželi tyče, které měly na konci háčky, kterými se přidržovala síť u dna, aby ji ryby nepodplavaly.
Pěšáci pomalu síť utahovali, což je veliká dřina, když v síti může být i na 30 tun ryb. Nakonec byl ze sítě zatažený kruh, okolo kterého jsou rybáři na loďkách … ryba je uvězněná.
Zbývalo opatrně přesunout rybu do kontejnerů nákladních aut. Ze sítě rybu po metrácích vytahoval mechanický keser, který  je sypal na brakovnici. Tak se jmenuje stůl s otvory, kde se ryba třídila jak podle druhu, tak podle velikosti. Malá ryba propadala  otvory do zvláštních kádí, velké vybírali rybáři. Občas se na brakovnici objevila i jiná ryba – hele štika!… jejda sumec ... a hele, candát…

 

Každoročně se u příležitosti výlovu ještě odehrává jeden obyčej – pasování na adepty cechu rybářského…

A už nejváženější rybář četl z pergamenu „jménem práva rybářského…“ a po dokončení byli čerství adepti politi ledovou vodou… Brrr...

 

Na podzim se brzo stmívá – rybáři měli napilno, aby do setmění stihli vyprázdnit síť a aby naplnili sádky.
Diváci se začali pomalu rozcházet a těšili se na tu dobrotu – není nad čerstvě ulovenou rybu.

 

Doufám, že jsem někoho nalákala, máte skvělou příležitost to zažít, letos totiž výlov Světa začíná ve středu 10. 11. v 7:00 a potrvá až do neděle 14.11.

Protože dobu trvání nelze dopředu úplně přesně určit, můžete se informovat:

420 384 701 510

420 384 701 535

 

A dobré oblečení s sebou!

       
Reklama