V dnešní době si snad každý může splnit svůj cestovatelský sen. A že takové sny máme určitě všichni. Někdo touží vidět pyramidy, jiný třeba Niagárské vodopády a další se v duchu opájí představami dobrodružné cesty po Indii.

Co je ale lákavé snad pro všechny z nás – obyvatele středu Evropy? Moře, pláže, ostrovy a tajuplná exotika. Lačně hltáme přírodopisné dokumenty, ve kterých pozorujeme živočichy i květenu, které v našich zeměpisných šířkách nenajdeme.

 

Proč si ale nedopřát alespoň jednou za život svou vysněnou dovolenou? Podívat se do míst, o kterých si krásně sníme večer před usnutím?

 

Co byste řekli například takovým Azorským ostrovům? Že "ano"? Máte dobrý vkus! Právě z Azorských ostrovů si můžete přivézt zážitky, na které budete vzpomínat po celý život. Kromě skvělého odpočinku, nádherných pláží, blankytné vody … zde můžete zažít něco opravdu unikátního – výlet za velrybami a delfíny!

 

Azory jsou totiž ideálním místem na pozorování velryb a delfínů, které ve zdejších vodách hledají svou obživu a připlouvají sem i rodit svá mláďata. Jen v posledním roce zde bylo pozorováno na dvacet druhů těchto nádherných tvorů. Ne nadarmo se o Azorských ostrovech říká, že jsou největší přírodní akvárium planety s nejčistší přírodou.

Víte, že velryba je schopná ponořit se do hloubky až 2 000 metrů, kde by tlak zničil většinu existujících tvorů a že vydrží s dechem déle než hodinu a půl, což je délka fotbalového zápasu? Velryby jsou také schopné zachytit svoji kořist v úplné tmě za použití vlastních sonarů, které jsou daleko přesnější než jakýkoli vojenský systém.

 

Největší zvíře, které kdy žilo na planetě, je modrá velryba. Pouze ve vodě zvíře mohlo dosáhnout tak gigantických proporcí. Některé modré velryby váží více než 100 tun a dosahují délky až 30 metrů. Jenom jazyk modré velryby váží stejně jako indický slon: od 4 do 5 tun. Nikdo přesně neví kolik modrých velryb zůstalo v severním Atlantiku, ale specialisté si myslí, že méně než tisíc. Při tak malém množství je skutečným zázrakem moci je vidět. Tyto a jiné velryby se prohánějí během jarní migrace kolem Azorských ostrovů a směřují na sever. Azory jsou jedním z mála míst na světě, kde je možné je vidět.

 

U azorských břehů žije mnoho druhů delfínů a velryb. To, co však tyto ostrovy odlišuje od jiných míst, je snadnost s jakou je možné tyto živočichy vidět. Kytovci, kteří se normálně k pevnině nepřibližují, zde bývají vidět z tak malé vzdálenosti, že mnohdy stačí být na pláži nebo na skále… V průběhu celého roku tudy propluje více než 20 druhů kytovců. Některé druhy delfínů nebo třeba vorvani se dají pozorovat po celý rok. Jiné druhy velkých velryb včetně modrých velryb tudy proplouvají pouze tehdy, když migrují a je možné je vidět pouze krátkou dobu. Toto privilegium se může naskytnou všem, kteří na Azory přijedou na jaře. Některé druhy dávají přednost vyšším teplotám a připlouvají k azorským břehům až v létě.

Flora a fauna Azorských ostrovů je obzvlášť rozmanitá a spousta zvířat a rostlin se vyskytuje jen na tomto souostroví.

 

Jestliže vás naše povídání nalákalo a chcete vše vidět na vlastní oči, zajděte napřed do cestovní kanceláře Snailtravel. Její pracovníci vám pomohou s výběrem a ochotně zařídí a vysvětlí vše potřebné.

 

Více informací naleznete na www.snailtravel.cz nebo na www.ostrovmadeira.cz, ale pokud je budete chtít navštívit osobně, pak je to zde: Veleslavínova 6, Praha 1, telefon 224813926, 224814567, email internet@snailtravel.cz.

 

                 

 

 

Reklama