V pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz se seznámíte s francouzským plemenem briard. Je to dokonalý společník, jedinou nevýhodou je péče o srst. Své zkušenosti o briardici Daisy vám předá její majitel Jirka...

Země původu: Franciebriard
Použití: ovčácký a hlídací pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 1. Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických)
  • Sekce 1. Psi ovčáčtí
  • S pracovní zkouškou
  • Celý standard FCI: Briard (klikni)

Velikost:

  • Psi: od 62 cm do 68 cm v kohoutku
  • Fenky: od 56 cm do 64 cm v kohoutku

Hmotnost: asi 34 kg
Průměrně se dožívá: 12 až 13 let
Chovatelský klub: Briard klub Česká republika (www.briardclub.cz)

Historie plemene...

Velmi dlouho byl znám pod jménem francouzský nížinný ovčák. Až v roce 1809 jej otec Rozier ve svém díle Kompletní učebnice zemědělství poprvé nazývá jménem ovčák z Brie.

Byl chován a šlechtěn pro svoje schopnosti vést a hlídat stáda. Byl rovněž využíván francouzskou armádou v průběhu obou světových válek, mezi jiným jako strážní pes a jako pes, pomáhající vyhledávat zraněné na bitevním poli.

Vzhled psa a důležité proporce...

briard

Briard je pes odolný, pohyblivý, svalnatý, vyvážené tělesné stavby, živý a ostražitý.

  • DŮLEŽITÉ PROPORCE: Brieský ovčák je pes obdélníkového rámce. Délka těla, od předního výstupku lopatky až k sedacímu hrbolu musí být poněkud větší, než je výška v kohoutku.

Povaha briarda...

Briard má povahu vyrovnanou, není ani agresivní, ani bázlivý. Charakter briarda musí být klidný a odvážný.

Jak o něj pečovat?

Jde o většího psa zvyklého na práci, takže zavřený doma na gauči bude nešťastný. Když mu však poskytnete dostatečně dlouhé vycházky a další aktivity, můžete ho chovat i v bytě.

Co se týče údržby, je nejnáročnější péče o srst, která je dlouhá a když není pravidelně česaná, tvoří se v ní nevzhledné dredy.

Výživa záleží na množství aktivity, kterou se psem provádíte. Je-li briard používán jako služební pes pro práci, zbaští toho samozřejmě víc, než jako domácí mazel. Ale i jako domácí mazel by se měl s pánem věnovat nějakému psímu sportu.

Je hodný k dětem a má tendenci hlídat si svou lidskou smečku.

S kamarádem Jirkou jsem si povídal o jeho briardce Daisy...

Proč sis pořídil právě briardku?
To byla úplná náhoda. Známí měli moc štěňat, tak nám jedno dali. Ale vlastně jsem si ji nepořídil já, pořídili si ji rodiče.

Měla nějaké mouchy?
Mouchy moc ne. Briard je milej pes, hodnej a poslušnej. Jen je potřeba ho věčně česat.

Co tě na ní nejvíc fascinovalo?
Ta dobrácká povaha. V tomhle byla neuvěřitelná. Byl jsem děcko a mohl jsem ji tahat za uši, za ocas, skákat po ní, a nikdy se po mně neohnala.

Bylo těžké ji vycvičit?
Vůbec ne, bylo to jednoduchý. Pracovala jako hlídací hafan v ochrance.

Ty jo, nebál ses o ní?
Ani ne, tam se nikdy nic nedělo...

Čím tě nejvíc naštvala a čím pobavila?
Naštvala (já bych to řekl i drsnějc) i pobavila zároveň. Jednou nám na chatě sežrala všechno maso, co jsme měli připravený na grilovačku pro deset lidí. Myslel jsem, že ji roztrhnu, víkend, pustina, znáš to. Ale ona se začala tvářit tak blaženě a nevinně, že jsem se musel začít smát.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.