Pokud se zajímáte o kvalitní péči o zuby a dásně, připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor. Na naše otázky odpovídaly Jana Křepelková a Kateřina Ciklová, dentální hygienistky. Za jejich odpovědi děkujeme.

Jaký je rozdíl mezi manuálním zubním kartáčkem a sonickým? V čem jsou výhody toho sonického?

Manuálním zubním kartáčkem vytváříme pohyby vedoucí k odstranění zubního plaku my sami. Elektrický zubní kartáček pohyby, které rozruší a odstraní zubní plak, generuje sám s tím, že jeho účinnost je mnohonásobně vyšší v porování s manuálním zubním kartáčkem. Druhů elektrických zubních kartáčků existuje celá řada, standardně je však dělíme na rotační (popř. oscilační) a sonické. Sonické kartáčky fungují na principu vysokofrekvenčního stírání frekvencí 31 000 stěrů za minutu a kartáčková hlavice stírá zubní plak v přesně definovaném rozsahu nahoru a dolů. V důsledku kmitů dochází k rozpohybování tekutiny v ústech (voda, zubní pasta, slina) a vzniká takzvaná dynamická vlna bohatá na kyslík. Ta okysličuje mezizubní prostory a dásňový žlábek kolem krčku zubu, kde sídlí obávané bakterie způsobující zánět dásně.

kartáčekSonický kartáček vysokofrekvenčním stíráním mechanicky rozruší zubní plak (efektivita je až 7x vyšší než u manuálního zubního kartáčku), který je následně vyplaven z těžko přístupných míst dynamickou vlnou. Dynamická vlna přináší oxidaci prostoru mezi zuby a prostoru pod dásní. Kartáček navíc přináší masáž dásní, která napomáhá obnově tkáně a zpevnění dásní. Proto sonický kartáček doporučujeme pacientům postiženým parodontitidou (parodontozou) jako aditivní pomůcku v doléčovací fázi (iniciální fáze je samozřejmě v rukou lékaře, příp. dentální hygienistky). Nespornou výhodou je šetrnost. Sonické kartáčky patří mezi šetrné pomůcky s vysokou efektivitou a vhodné jsou pro širokou škálů pacientů s různorodými obtížemi. Díky vysoké efektivitě je výbornou pomůckou v prevenci zubního kazu a onemocnění dásní.

Podívejte se na video zde:

Může sonický kartáček používat každý?

Ano, může ho používat každý. Ale aby uživateli prokázal nejlepší službu, měl by být dostatečně nainstruován, jak se sonickým kartáčkem správně manipulovat.

Možná jste to netušili, ale sonický kartáček byl prvně vyvinut na základě žádosti Americké parodontologické akademie v roce 1992 pro pacienty s  onemocněním parodontu (tj. záněty dásní či parodontitida).

Sonický kartáček doporučuji i pro děti a pacientům s rovnátky. U těchto pacientů je důkladná instruktáž čištění nezbytnou součástí léčebného plánu. Sonické kartáčky Philips Sonicare jsou navrhnuty i pro náročné klienty, kteří si potrpí i na nejinovativnější technologie a propracovaný design.

Je složité naučit se se sonickým kartáčkem pracovat? Je třeba vysvětlení a lekce techniky čištění u dentální hygienistky?

Naučit se pracovat se sonickým kartáčkem složité není. Kartáčky Philips Sonicare mají v sobě navíc zabudované edukativní funkce – časovač Smartimer a Quadpacer, které nám pomáhají ve vnímání reálné doby čištění, a to 2 minuty, a rovnoměrnému vyčištění všech úseků chrupu... Také tlakový senzor (u modelu kartáčku Philips Sonicare FlexCare Platinum), který vysílá impulz při nadměrném vyvíjení tlaku na kartáček při čištění, odnaučí uživatele na kartáček tlačit.

kartáček

Instruktáž u dentální hygienistky je ale nutná – jedná se o jinou techniku čištění než u manuálního kartáčku – sonický kartáček udělá práci z části za nás, jen ho musíme správně vést. Přikládáme ho vlákny kartáčku v úhlu 45° na rozhraní dásně a zubu v krčkové oblasti, kde se nejvíce vyskytuje zubní plak, a s kartáčkem se pomalu a zlehka posunujeme z jednoho zubu na druhý v celém zubním oblouku, a to na předních i zadních ploškách zubů, v horní i dolní čelisti Dále dentální hygienistka vysvětlí jednotlivé funce kartáčku a jak se o něj starat. Případně může vybrattyp kartáčkové hlavičky, který nejlépe odpovídá požadavkům pacienta.

Z jakého důvodu nepoužívají lidé sonické kartáčky ve větší míře? Nějaké předsudky?

Někteří lidé, především z neznalosti, mají respekt z elektrických zubních kartáčků obecně. Ten je navíc podpořen i některými zubními léřaři či dentálními hygienistkami, kteří elektrické kartáčky neuznávají mnohdy ze zcela irelevantního důvodu – rotační zubní kartáčky nejsou šetrné k tvrdým ani měkkým zubním tkáním, proto je jednodušší vyhnout se elektrickým kartáčkům bez výjimky. Neznalost dostupných technologií je základním úskalím a předsudky, které byly v minulosti vytvořeny, převládají dodnes. Proto by bližší poznání sonických kartáčků mohlo vést ke změně názoru.

Jaké vidíte jako odbornice hlavní benefity sonických kartáčků?

kartáček

Unikátní benefit sonického kartáčku vidím v jednoduchosti, šetrnosti a efektivitě. To jsou tři základní a důležité aspekty, které musíme při výběru pomůcky pro pacienta vždy zohlednit. Efektivita jako taková je aspektem číslo jedna a bez zmíněné šetrnosti pomůcku není možné doporučit. Dále se zajímám, zda pacient pomůcku akceptuje. Pokud je kartáček součástí koupelny, ale není součástí denní rutiny, musí na řadu přijít reflexe – kde se stala chyba? Tyto tři atributy kartáčky Philips Sonicare jednoznačně splňují!

V čem je jejich technologie čištění jedinečná?

Technologie – jak již je popsáno v odpovědi na první otázku – je jedinečná v kombinaci frekvence stěrů a vychylování kartáčkové hlavice v jasně definovaném úhlu nahoru a dolů. Benefit oxidace dásní, který přináší dynamická vlna, je samozřejmě rovněž unikátní – ten je navíc podpořen akustickou energií, která má přímé účinky na dělení buněk dásně, čímž pozitivně ovlivňuje její hojení a obnovu tkání parodontu.

Pokud má někdo zájem, může si ho u vás vyzkoušet?

Stále více dentálních hygienistek má ve svých praxích sonický kartáček k dispozici na ukázku, pokud má i náhradní kartáčkové hlavičky, může si pacient kartáček  vyzkoušet.

Jakou s tím máte zkušenost – pokud jej někdy vyzkouší, vyhovuje mu?

Čištění se sonickým kartáčkem přináší zcela nový pocit – je nutné pacienty předem upozornit, že kartáčet bude vibrovat a může to i lechtat. Na pocit vibrací, příp. lechtání, se dá během 3–7dnů zvyknout, jen je důležité právě na toto upozornit. Pacienti, kteří si u mě vyzkoušeli sonický kartáček, si pochvalují následnou svěžet a dobrý pocit z vyčištěných úst. Plošky zubů vnímají na omak jazykem výrazně hladší než při čištění s manuálním kartáčkem. Dvouminutový časovač Smartimer a Quadpacer vnímají jako výrazného pomocníka v době čištění zubů.

kartáček

Vidíte použití sonického kartáčku jako správného pomocníka pro dobrou péči o zuby a dásně?

Ano. Sonický kartáček přináší dokonalé odstranění plaku i z těžko dostupných míst a zároveň je velmi šetrný ke sklovině a k dásním. Dásně se navíc masírují a tím dochází k regeneraci tkáně.

Je to vždy na vůli klientů – zda si vybere manuální, nebo sonický kartáček. Mnoho lidí si ale myslí, že u „manuálního“ kartáčku není nutno dodržovat speciální techniku při čištění zubů. Jak se na to jako odborník díváte?

Samozřejmě tato volba je na každém z nás. Lidé, kteří pečují o své tělo a rovněž o ústní dutinu, jsou mnohdy náročnější. Informují se o inovativních technologiích, které si chtějí dopřát. Toto by mělo fungovat bez výjimek. Žijeme však v reálném světě, kde mnoho z nás neklade požadovaný důraz na ústní hygienu. Proto je naší prioritou edukovat o technologii odborníky v oboru stomatologie (zubní lékaře, dentální hygienistky, zubní asistentky), kteří současné možnosti technologií přivádí do praxe.

Technika čištění je důležitá jak u manuálního, tak i u sonického zubního kartáčku. Pokud nerespektujeme pokyny ke správnému čištění, nikdy s konkrétní pomůckou nedosáhneme takových výsledků, kterých je možno docílit.

Dentální hygienistky

Na naše otázky odpovídaly Bc. Jana Křepelková a Bc. Kateřina Ciklová, dentální hygienistky. Za jejich odpovědi děkujeme.

Více o sonických kartáčcích najdete na produktové stránce společnosti Philips www.sonicare.philips.cz

Reklama