Koho to zajímá, nebo potřebuje vytvořit program svým ratolestem a mužskému protějšku a mít tak sobotu 15. září pro sebe, nechte se pozvat na Den NATO na Janáčkovo letiště v Mošnově.


Na každém z ročníků je vždy představeno něco nového, ale základ celodenního programu se tradičně skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, ukázek výcviku speciálních jednotek, prezentace výzbroje, výstroje a vybavení,  ale nejzajímavější jsou samozřejmě letecké ukázky.


Loňským největším lákadlem bylo představení britské akrobatické skupiny Red Arrows, já je sice viděla jen den před tím při nácviku, ale byli vážně úžasní. V rámci tohoto  čtvrtého ročníku bylo vůbec poprvé umožněno české veřejnosti vstoupit na palubu letounu včasné výstrahy AWACS. To je to letadlo s radarových “talířem“ na střeše. Znala jen ho jen z televize (dokumenty a filmy s leteckou tématikou prostě žeru) a tak mě překvapilo, jaký je to ve skutečnosti obr.


Letošním lákadlem je Viper East Demo Team, létající na nadzvukových stíhacích letounech Falcon, v plánu je jejich půlhodinové vystoupení.

Video: Viper East Demo Team (video.aol.com)          
Ve vzduchu se také představí těžký strategický letoun Globemaster, který poté bude k „prolezení“ na statické ukázce spolu s létajícím tankerem. A kdo by chtěl konverzovat s posádkou, klidně může, pro tyto účely oprašte angličtinu a letos uspěje i s němčinou, protože mnoho strojů přiletí ze základen v SRN.     

Pokud se do Mošnova vydáte, počítejte s davem, loňského ročníku se podle odhadu zúčastnilo 50 000 lidí, ale není to taková hrůza jak to vypadá, když se pak všichni rozptýlí po “exponátech“, navíc letos konečně organizátory napadlo instalovat i velkoplošnou obrazovku. A jedno doporučení: efektní nízké průlety ocení nadšenci, ale ne psi a malé děti.

Kdo chce vědět více: http://www.dennato.cz; http://www.jagello.org/ , protože na oficiální stránkách Janáčkova letiště Mošnov, ani jejího majitele Moravskoslezského kraje, kdoví proč,  nic moc nenajdete.

Program je naplánován od 9.00 – 18.00 hod. a vstupné je zdarma.

 

Japina


Milá Japino,
děkujeme za zajímavý tip a posíláme malý dárek - Shower gel Natural od Fa