Ať už bude vaše motivace jakákoli, své rozhodnutí přestat kouřit můžete považovat za jedno z nejlepších v životě. Z lékařského pohledu je kouření devastující návyk, který kuřáka poškozuje na mnoho let dopředu. Většina zdravotních obtíží souvisejících s tímto zlozvykem se totiž projeví až s velkým časovým odstupem v řádu desetiletí – prokázané jsou souvislosti mezi kouřením a výskytem aterosklerózy (kornatěním tepen) či rozvojem rakoviny.

63b3f67f1e7acobrazek.jpg
Foto: Canadian Medical

Co se děje v organismu při odvykání kouření?

Závislost na cigaretách je jednak psychická („cigareta mě uklidňuje“), jednak fyzická – pravidelná dávka nikotinu bude tělu z pohledu začínajícího nekuřáka chybět. Je tedy vhodné dopředu se připravit na týdny odvykací kúry, počítat s tím, že vaše tělo bude procházet očistným procesem, a zjistit si, jakými prostředky byste mohli své bohulibé rozhodnutí v období po típnutí poslední cigarety podpořit.

Pokud kouříte, je to podobné, jako kdybyste měli velkou otevřenou ránu, kterou si opakovaně každý den škrábete a tím bráníte jejímu vyhojení. V okamžiku, kdy hojení bránit přestanete, váš organismus se začne uzdravovat a regenerovat. Lidské tělo má ohromný potenciál vyléčit se od svých obtíží, takže změny, které v organismu nastaly v souvislosti s kouřením a jsou ještě vratné, se mohou postupem času upravit do normálu. Bonusem je, že se vám brzy začne zlepšovat čich a s ním i chuť, budete se méně zadýchávat apod.

Odvykání kouření s sebou nese i dočasná negativa: riziko podrážděnosti, horší soustředěnost, nutkavé myšlenky na cigaretu, někdy problémy se spánkem. Je nepříjemné, že tyto projevy mohou trvat i několik týdnů. Pomoci můžou nikotinové náhražky, které potlačují abstinenční příznaky, nicméně z pohledu odborníků je to berlička, která utrpení spíše prodlužuje. Dávky se při dlouhodobém užívání dají ovšem postupně snižovat – pokud překonáte počáteční příznaky, pak jste na nejlepší cestě se svého zlozvyku zbavit.

V čem může pomoci odborník?

Pokud jste pevně rozhodnuti, pomůže vám najít pozitivní motivaci, proč s kouřením přestat. Dá vám doporučení, jak se na život bez cigarety připravit.
Má přehled o podpůrných, volně dostupných prostředcích pro období odvykání (žvýkačky, spreje, náplasti).Kuřákům se silnou fyzickou závislostí můžeme nabídnout psychologickou pomoc nebo farmaceutickou podporu.

Někteří při odvykání kouření sáhnou po elektronické cigaretě – ta má tu výhodu, že kuřák neotravuje svým kouřením své okolí, bohužel jej ale nezbavuje závislosti na nikotinu. Můžete také zkusit různé alternativní metody, hlavní ale zůstává chuť přestat a silná motivace.

Pro konzultaci a radu se kdykoli objednejte k našim odborníkům v Canadian Medical.