Šijou s vámi všichni čerti, když slyšíte z rádia hudbu, a rádi byste si zatancovali, jenže není s kým? Řekněte svému psovi. Bude určitě rád a neuslyšíte od něj žádné výmluvy, že zrovna dneska ho bolí nohy. Možná si teď ťukáte na čelo, ale čtyřnohý mazlíček opravdu může být skvělý tanečník. Tanec se psem je totiž populární sportovní disciplína a lákavý koníček.

Tančit mohou děti i dospělí, pejsci malí i velcí a s rodokmenem si také nemusíte lámat hlavu. Stačí jen chuť něco se svým psem dělat. A co si pod tancem se psem představit? Rozhodně to není „klasický“ tanec, který známe třeba z tanečních, a v žádném případě se pejsek nedrží za přední packy. Jedná se o směs cviků klasické poslušnosti, krokových variací, otoček a přeskoků. Pes se pohybuje dopředu, do boku, couvá před psovodem, proplétá se mu mezi nohama, střídavě zvedá packy, klaní se. To vše v rytmu hudby.

Psovod doprovází psa tanečními pohyby a nenápadnými povely ho usměrňuje do nacvičené choreografie. Celkové vystoupení tedy dělá dojem, že pes opravdu tančí.

Na tanci se psem, neboli dogdancingu, je krásné i to, že není náročný ani na čas, ani na prostor, a dokonce ani na finance. Člověk nepotřebuje žádné zvláštní pomůcky, stačí cvičit deset minut doma nebo na procházce a pes se naučí mnoho nových věcí, a to poměrně za krátkou dobu. Rozhodně v tom nehledejte nic složitého, naučit se to dokáže i psí stařeček, pokud mu slouží zdravíčko. A pak že starého psa novým kouskům nenaučíš... pořádají závody i zkoušky,

A když vám to půjde dobře, můžete dokonce zkusit závodit. Na soutěžích, které se konají i na mezinárodní úrovni, je pak třeba předvést nejen připravenou sestavu, která musí obsahovat předepsané cviky, ale především originalitu a nápaditost.

Tanec se psem je u nás v ČR poměrně mladá sportovní disciplína a dorazila k nám z kanadské provincie, kde s tímto sportem začali přibližně v roce 1991. U nás se začalo tančit zhruba před deseti lety, a to na oficiálním nultém Mistrovství republiky v tanci se psem. 

Každého psa je potřeba zaměstnat. Ať už hlídá zahrádku, učí se předvádět na výstavě, a nebo čenichá připravenou stopu. Nejhorší je totiž znuděný pes. Tak proč nezačít se svým čtyřnohým kamarádem tančit? Všichni, kdo to zkusili, vám potvrdí, že pejska to opravdu baví. Nejedná se o žádné cirkusové drezírování, ale o zábavu. Naučit se ty správné taneční kreace můžete například v některých oblastních skupinách agility (OSA), které naleznete na internetových stránkách. (např. www.pandicky.cz)

Reklama