Pokud vás někdy v životě zajímalo, jaké to je, sedět v kokpitu letadla a jak se vůbec člověk na místě pilota cítí, pak máte skvělou možnost vyrazit na simulátor, jež je jediným zařízením srovnatelných parametrů jako je simulátor na pražském letišti Václava Havla, který slouží ke školení profesionálních pilotů ČSA.

5b83d7f99ff65obrazek.png

Už společné prostory naznačují, že tady mají rádi leteckou tematiku. Design interiéru je odvozený z trupu letadel, jak je znáte ze svých cest po světě. Simulátor se otevřel veřejnosti v roce 2016 po více jak roce příprav. Hardware pochází ze starších letadel, software od osvědčených vývojářů dodávajících programy simulátorům po celém světě. Za hermeticky uzavřenými dveřmi jsou dvě řady pohodlných sedaček pro cestující první třídy. Před nimi se rozkládá pilotní prostor s dvěma křesly a spoustou přístrojů. Za okny pilotů i pasažérů se odehrává běžný provoz na pražském letišti.

Osobně jsem si došla tento simulátor vyzkoušet a byla jsem překvapena, jak vás takový zážitek může pohltit. Jak známo, boeing se na rozdíl od airbusu vyznávajícího elektronické řízení ‘fly by wire’ stále pilotuje jako letadlo, a ne jako počítačová hra. Místo joysticku tak před vámi z podlahy vyrůstají opravdové berany. Všude je nekonečno svítících knoflíků, páka plynu i vztlakových klapek, brzdy, světla, radiostanice, naváděcí systém, radiostanice i navigace. Se vším vám poradí a pomůžou zkušení instruktoři Jakub Zeman a Roman Kundrata, které jinak potkáte v kabině letadel ČSA. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem se při řízení letadla opravdu zapotila a překvapilo mě, jak je těžké udržet letadlo v rovině při letu, naivně jsem si myslela, že nejtěžší je jen přistání. Po tomto zážitku vím, že přistání je nemožné a letadlo jsem dvakrát položila tak, že by nepřežil nikdo. Ovšem o tom to je, vyzkoušet si něco tak vzdáleného, jako je pilotování letadla.

5b83d78a71ce9obrazek.png

Simulátor nabízí nekonečně možností. Dokonce i skuteční piloti si tu mohou odzkoušet situace, na které je dobré být připraven. Simuluje se požár na palubě včetně vypadnutí a nasazování kyslíkových masek, požár nebo výpadek motorů a další závady. „Občas se tu zkoušejí i přemety a další akrobatické prvky, které by vám se skutečným letadlem neprošly,” říká pilot Jakub Zeman. Další výhodou je, že se s boeingem podíváte do míst, kam by vás se skutečným letadlem nikdy nepustili jako třeba nad centra měst. Na Újezdě tak v boeingu můžete beztrestně obkroužit Eiffelovku nebo třeba pyramidy v Gíze.

Simulátor je super zážitek pro návštěvníka z ulice stejně jako pokročilého zájemce o létání. Hodina stojí čtyři tisíce korun, ale s sebou můžete vzít dalších deset lidí, s nimiž se můžete za řízením prostřídat. Mimo jiné je to skvělý dárek nebo originální místo pro firemní oslavu. Určitě vás nezklame.
 
Foto: www.myairlines.cz

Reklama