Tanec je v současné době jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak aktivně trávit volný čas. Je to díky propojení příjemné hudby a svůdných pohybů - to vše navíc umocněno pozitivními výsledky naší nálady a zdraví.

Tanec formuje tělo i mysl

tanecSpousta žen i mladých dívek má dnes problémy s nadváhou. Stydí se za svá kila, nechodí do společnosti, společenským akcím se vyhýbají. Dělají chybu. Třeba právě při absenci těch společenských akcí.

„Ať už jsem, jaká sem, doma sedět nebudu,“ tvrdí maminka dvou dětí Milena H, která po porodech přibrala 15 kilo. Přesto při pohledu na ni nemůžeme tvrdit, že by byla tlustá. Je taková pevná - hezky vytvarovaná. Proč? „Protože ráda tancuju,“odpoví.

Podle slov taneční choreografky Vladimíry Sillingové skutečně nezáleží na tom, zda jste tlustá, či hubená, záleží zejména na tom, jestli máte chuť do tance a také neočekáváte hned při prvním hopsání nějaké velké zázraky. „Panují všeobecné názory, že tancem zhubnete. Ano, nějaké to kilo určitě ztratíte, pokud tancujete pravidelně, ale spíš než zhubnutí docílíte u tance zformování postavy, a to také není nepodstatné. I plnoštíhlá slečna či žena může být krásně „pevně“ vytvarovaná.“

Prostředí, ve kterém se dá dnes „zatrdlovat“, je celá řada. Různé taneční kroužky a seskupení, kam můžete vzít sousedku nebo kamarádku. I po těžkém dnu si můžete tancem „odpočinout“. Není tak náročný jako úmorné cviky v tělocvičně a ani nepůsobí negativně na psychiku, která dostává zabrat při neradostném držení všemožných diet. Tanec způsobuje radost, nikoliv stres. Formuje naše tělo a povzbuzuje mysl. A to není málo.

ZZ - zábavná Zumba

Je spousta kroužků a organizací, kam si můžete jít rozproudit krev v těle, zformovat postavu a pomalu odstranit nějaký ten špíček. Již řadu let nachází spousta žen uspokojení například v Zumbě. V dynamickém tanci s prvky latinskoamerických pohybů. Je zábavná a mohou se jí zúčastnit lidé všech věkových kategorií.

Ještě před Zumbou ty byly také břišní tance, aerobic, discotance... a bůh ví jaké druhy ještě. Všechny dohromady je spojuje jedno: taneční pohyb. Pohyb, který je určen všem, pohyb, který je příjemný a zdravý.

Tanec jako droga

Pět otázek pro taneční choreografku Vladimíru Sillingovou: (Latinskoamerické tance, Zumba, Street dance)

Myslíte, že se dá tancem zhubnout?
Pravidelným tancem se dá zhubnout, ale ještě více také zpevnit a vytvarovat postavu.

Jakým druhem tance, třeba i polkou?
(smích) To byste ji musela tancovat pravidelně. Mám na mysli samozřejmě tance rychlejší a svižnější. Dnes si můžete vybrat, nemusíte zůstat hned u toho prvního, který vás ničím neosloví.

Myslíte, že je tanec zdravý?
Určitě, napomáhá při správném dýchání, uvolňuje stres a napětí, zvyšuje sebevědomí.

Souvisí tanec i se zdravou výživou?
Jednoznačně, když jdete na trénink, tak se určitě předtím nenacpete řízkem nebo gulášem. Také hodně dodržujete pitný režim.

Co Vám osobně dává tanec?
Správný životní směr a styl. Tanec je pro mě droga.

tanec

 

Tanec ja starý jako lidstvo samo. Jeho vznik je kladen do období rodové společnosti, kde umocňoval rituální obřady. Tuto funkci zastával až do starověku, kdy k této funkci přibyla ještě funkce umělecká. Ale na to, abyste si zatancovaly, umělkyně být nemusíte. Stačí chuť - a dobrá nálada.

Související články:

Reklama