Pro lidi ve městě je to období inverze, smogu a viróz. Pokud tedy můžete, určitě vyjeďte na hory! Nevadí, pokud nelyžujete, stačí se projít zasněženou přírodou, nebo si s dětmi zabobovat. Uvidíte, jak vás zimní radovánky zahřejí u srdce!

Ne každý člověk má ale zimu rád a může se potýkat s velmi nepříjemnými potížemi. Například stálý pocit chladu, studené nohy a ruce… Ať dělá, co dělá, nemůže se zahřát. Někoho tyto problémy obtěžují jen v zimě, mnoho lidí jimi ale trpí celý rok.

Homeopatie nabízí i pro tyto případy šetrné řešení. Zde je přehled základních homeopatických léků:

  • Arsenicum album – lék pro osoby celkově velmi oslabené. Vyústěním tohoto stavu jsou studené ruce a nohy, případně chlad celého těla. To může být buď z důvodu závažného dlouhodobého onemocnění (například vinou chronického srdečního selhávání či astmatu), nebo jako důsledek prudce probíhající akutní choroby (třeba intenzivního průjmu). Tito jedinci bývají bledí, s chladnou pokožkou, případné bolesti ale pociťují jako pálení žhavým uhlíkem. Chlad vnímají tak intenzivně, že se nemohou zahřát i přes to, že teplo vyhledávají a přináší jim úlevu.
  • Sepia officinalis – je to lék především pro ženy, které jsou citlivé na chlad. Zima v jakékoliv podobě jim nedělá dobře, dokonce mají studené ruce a nohy i v posteli či v teplé místnosti. Jinou typickou situací je, že mají chladné končetiny při bolesti hlavy. Vyhledávají teplo, i v létě si (samozřejmě tajně) rády vezmou teplé ponožky. Potíže u nich zmírňují energická cvičení (např. jogging, aerobik…) nebo tanec.
  • Calcarea carbonica – tento lék ocení jedinci velmi zimomřiví, trpící na ledové nohy. Mají pocit, jako by měli pořád oblečené studené a vlhké ponožky. Problém je trápí i po chůzi na chladném vzduchu. Celkově se jedná o typy bledé, obézní a ochablé, se sklony k nemocem dýchacích cest ze zimy. Celkovým obrazem se blíží nemocným se sníženou funkcí štítné žlázy.
  • Silicea – vhodná pro ženy tak citlivé na chlad, že je prakticky nic nedokáže zahřát. Snadno onemocní zejména z prochlazení hlavy a nohou. Při bolestech hlavy jim jedinou úlevu poskytnou teplé obklady. Ženy odpovídající tomuto typu mívají studené ruce i nohy v průběhu menstruace.
  • Lycopodium clavatum – je dobrým lékem pro pacienty, kteří se léčí na dnu. Zvláštním příznakem u nich je to, že současně mohou mít jednu ruku či nohu studenou a druhou horkou, nebo se to střídá. Potíže se u nich zhoršují požitím alkoholu.
  • Baryta carbonica – přípravek pro starší osoby, které mají studené ruce i nohy v důsledku aterosklerózy. Toto onemocnění u nich bývá velmi pokročilé. Projevuje se to například snížením duševních schopností, nepamatováním si nových věcí, případně již mohou tito lidé trpět určitým stupněm demence. Další nápovědou pro vhodnost tohoto léku je trvale vysoký krevní tlak. Lék jim může ulevit v nepříjemných pocitech, ale neléčí aterosklerózu, vždy je nutné užívat i ostatní léky předepsané lékařem!
  • Nux vomica – lék pro osoby s pocitem chladu v celém těle. Mívají dojem, že se nemohou zahřát, což bývá většinou v úvodu onemocnění dýchacích cest či chřipky.
  • Arnica montana – lék hodící se v případech oslabeného krevního oběhu v nohách při varixech. Zvyšuje množství kyslíku v buňkách a zlepšuje tak hojení.

Více informací o homeopatii a homeopatických lécích najdete na portálu Svět homeopatie.cz.

Reklama