shutterstock-1619724382.jpgFoto: Shutterstock

Možná vás to překvapí, ale v naší filmové historii najdeme nejen povedené komedie, ale také horory, thrillery i strašidelné příběhy. A mnohdy ani nemusíme daleko do historie. A nemusíte chodit ani příliš daleko od svého gauče, protože mnoho z nich je k dispozici na Netflixu.

Spalovač mrtvol

O románu Spalovač mrtvol od Ladislava Fukse jste se možná učily ve škole. A možná jste tenkrát povinnou literaturu obešly díky stejnojmennému filmu Juraje Herze. A možná jste ho ani neviděly do konce, protože ačkoli to není vyloženě horor, rozhodně vám běhal mráz po zádech. Příběh zaměstnance krematoria, který věří, že spalováním těl zachraňuje duše zemřelých, bravurně odehrál Rudolf Hrušínský.

Kytice

Filmové zpracování sbírky ponurých balad z pera Karla Jaromíra Erbena je možná mezi českými filmy trochu opomíjené. Ano, v době, kdy film vznikl, se o velkolepě zpracovaném díle F. A. Brabce s hvězdným obsazením hodně mluvilo. Ale kdyby se vás dnes někdo zeptal, jaké znáte české filmy s temnou tematikou, vzpomněly byste si na tento? Teprve při sledování filmové Kytice si plně uvědomíte obsah Polednice nebo Vodníka. Takže kdo si to ještě pamatuje? „U lavice dítě stálo…”

Trhlina

A když už jsme u těch filmových zpracování knih, slyšely jste o slovenském filmu Trhlina? Samotná kniha Jozefa Kariky vznikla na základě přímé výpovědi člověka, který autorovi hrůzostrašný příběh vyprávěl. Autor si vyprávění ověřil, a navíc i doplnil o fakta, která sám vypátral. A pak vznikl i tento mysteriózní film. Příběh studenta, který se ve skupině vydává odhalit tajemství ztracených lidí ve slovenském pohoří Tribeč, neskončí dobře. Což asi ani nikdo nečeká.

Requiem pro panenku

Temný psychologický thriller Filipa Renče s mladou Aňou Geislerovou v hlavní roli také vznikl na základě skutečných událostí. Film o čtrnáctileté Marice, kterou zneužil její otec, ale ona se omylem místo do dětského domova dostane do ústavu pro duševně choré, je silným zážitkem, který dlouho nedostanete z hlavy.

Kadaver.jpg

Kadáver / Foto: Netflix

A ještě něco ze světa

Netflix má samozřejmě v nabídce i desítky hororů a thrillerů snad všech myslitelných druhů téměř ze všech koutů světa. Pokud se chcete opravdu bát, vyzkoušejte norský horor Kadáver, novinku z dílny Netflixu. Ponurou atmosféru podtrhuje postapokalyptická doba, kdy ve světě vládne hladomor a mnohdy jsou lidé pro jídlo ochotní udělat cokoli. A jiní toho využívají.

Jestli máte rády domy, ve kterých straší, do svého Netflix seznamu přidejte seriály Dům na kopci a novou sérii od stejných tvůrců Záhadné sídlo Bly. Věhlasné pověsti korejské strašidelné tvorby dostojí například zombie film #žiju. Mladík zůstane uvězněný ve svém bytě a snaží se najít pomoc a cestu ven. Asijský region zastupuje také japonský seriál Nenávist: Počátky. Jestli jste už před lety viděly původní Nenávist, ať už v originální, nebo v americké verzi, tady se dozvíte, kde mají hrůzostrašně jevy v tokijském domě svůj původ.