Podvodní svět láká lidstvo od nepaměti. Díky potápění, které je dneska již dost v módě, je snadné se pod vodu dostat. Potápíte se? Nebo toužíte po tom to aspoň vyzkoušet? Nebo patříte mezi ty, kteří jsou již rozhodnuti, že půjdou do kurzu? Pak pro vás všechny máme zajímavý rozhovor. Nemusíte se potápění bát!

 

Oslovili jsme vedoucího potápěčské školy Magická modrá (www.potapeni.cz), pana Františka Pudila, aby nám odpověděl na několik otázek, které se týkají potápěčských kurzů a všeho, co s tím souvisí. Přečtěte si náš vtipný rozhovor. Třeba také přijdete na chuť potápění!

 

Žena-in: Slyšela jsem, že pořádáte kurzy potápění. Co k tomu potřebuji? Kolik to bude stát? Je to bezpečné? Dostanu nějakou průkazku? Jak  dlouho trvá jedno potopení? Nesežere mne žralok?

Potápěč: To je otázek, že nevím, na kterou dřív odpovědět...

 

Ž-i: Dobrá... já zapomněla, že muži nejsou schopni myslet na víc věcí najednou... chi, chi... Tak co potřebuji k tomu, abych mohla začít kurz potápění? Bomby, skafandr, harpunu a co ještě?

Potápěč: :o) potřebujete jen plavky, ručník a mejdlo. Ostatní věci vám rádi

přivezeme na místo, půjčíme a po ponoru usušíme a odvezeme...

 

Ž-i: Paráda, kdy začneme?

Potápěč: Dneska.

 

Ž-i: Počkejte, dneska se mi to nehodí. Mám čas až v úterý.

Potápěč: Naše škola se drží hesla "Začni dnes!" Prostě vyplníte přihlášku a jste zařazena do základního programu "Poznej potápění" s prvním pokusným ponorem.

Protože dnes na bazén nemáte čas, můžete si koupit učebnici a začít  tím, že si napřed přečtete základy. Když člověk o věci něco ví, nemá důvod bát se neznámého :-).

 

Ž-i: A to celý kurz stojí jen 500,- Kč?

Potápěč: To ne, kurz stojí 7650,-Kč, ale protože chceme, aby zákazník věděl, do čeho jde a s kým do toho jde, jestli ho vůbec potápění bude bavit ještě i po prvním pokusu :-), tak mají všichni zájemci možnost si to napřed zkusit v programu "Poznej potápění" za  500,-Kč. Pokud zájemce zjistí, že přes vodu v uších je potápění přesně to pravé pro něj, má možnost  pokračovat v kurzu OWD, za který pak doplatí už jen 7150,- Kč.

 

Ž-i: A jak dlouho to trvá, než se člověk naučí potápět?

Potápěč: Pro získání základních dovedností se předpokládá, že se člověk naučí pohybovat se ve vodě a bude umět si tam sám poradit, což zahrnuje nějaké teoretické přednášky a praktické dovednosti, které se dají zvládnout ve 2-3 přednáškách a zhruba 5 ponorech v bazénu a 5 ponorech na otevřené vodě (jezero, lom, řeka nebo moře). Teoreticky se dá absolvovat kurz intenzivně za 6-7 dní, ale jistě sama uznáte, že když povinné jízdy v autoškole "scuknete" do jednoho týdne, také se za ten týden auto moc řídit nenaučíte. Takže je lepší nechat si na věci dostatek času a postupovat rychlostí, která vám vyhovuje.

 

Ž-i: Aha, jako v autoškole. Co je navíc, to se doplácí jako jízdy, že?

Potápěč: Naše škola se zavazuje vás naučit potápění a vůbec nemluví se o tom, kolik času to bude trvat. Dokud to nebudete zvládat, budeme se vám věnovat. Žádné doplácení.

 

Ž-i: A co řeči, jak je potápění nebezpečné? I když bych to chtěla zkusit, tak jak zdůvodnit mé matce, že to, co chci zkusit, neznamená, že jsem nezodpovědná dcera a že potápění není o život?

Potápěč: Já tedy ještě pamatuji dobu kdy byl sex bezpečný a potápění nebezpečné... ale podle mého názoru je to problém přístupu každého z nás.

Kurz vás naučí, jak se bezpečně dostat do vody a z vody a jak řešit  případné nebezpečné situace. Předpokládá se, že budete dodržovat bezpečnostní předpisy a doporučení. Pokud je nedodržíte, tak to samozřejmě být nebezpečné může. Stejně jako je nebezpečné nedodržovat pravidla silničního provozu. A stejně jako na silnici i pod vodou se občas najde nějaký "jezdec na červenou" - většině z nich to vyjde, a o těch, kterým to nevyjde, se dočtete. Ale to, že se občas někomu něco stane, neznamená, že je nebezpečné potápění jako takové.

 

Ž-i: A co žraloci?

Potápěč: Já si myslím, že nejnebezpečnější živočich pod vodou je člověk.

Každé zvíře se mu raději klidí z cesty. A většina vodní fauny nepovažuje  člověka v gumovém neoprénu za zvlášť chutnou potravu.

O fatálním útoku žraloka na potápěče jsem neslyšel několik let. Potkat žraloka ve vodě je úžasný zážitek.

 

Ž-i: Aha, to jsem netušila. A pokud dokončím kurz a nic mne nesežere, dostanu potom nejaký průkaz?

Potápěč: Ano, pokud úspěšně dokončíte kurz, máte nárok na průkazku,  na základě které vám všude půjčí výstroj, naplní lahve a vezmou vás na ponor.

 

Ž-i: Půjčí výstroj? To si jí nemusím kupovat?

Potápěč: V naší půjčovně pořídíte půjčení kompletní výstroje za zhruba 300,-Kč na den.

V zahraničí to bývá trochu více, ale pokud se potápíte jen o dovolené, tak se asi nevyplatí kupovat si kompletní výbavu.

 

Ž-i: A od kolika do kolika let je možné se potápět?

Potápěč: Programy pro děti začínají od 8 let, kurzy od 10 let a horní hranice je limitovaná pouze zdravotním stavem. Nejstarší muj student měl 72 let.

Jeden manželský pár, který dokončil kurz, má dohoromady 131 let a jsou to super potápěci a podvodní fotografové. Mimo jiné ta paní je po totalní endoprotéze obou kyčelních kloubů.

Naše škola pořádá potápění i pro zrakově postižené. Ale to je téma na jiný článek.

 

Ž-i: Nějaká veselá příhoda z potápění?

Potápěč: Jednu, která mne hodně pobavila, mám.

Po ponoru potápěč vypráví s očima navrch hlavy: ,,Ty vole, dvoustej ponor, a viděl jsem svého prvního žraloka v životě!!"

Druhý potápěč pohotově odpoví: ,,A teď si to představ obráceně! Kdyby jsi viděl na prvním ponoru v životě dvě stě žraloků!" 

 

 

A teď se konečně pojďte potápět!

Vzhůru dolů!

 

F.Pudil www.potapeni.cz

 


  *** SOUTĚŽ *** SOUTĚŽ **** SOUTĚŽ ***

 

 

Právě teď se můžete zúčastnit naší soutěže o 1 kurz potápění a 10 jednorázových návštěv bazénu (klikni)– takzvaných zkušebných ponorů. Zapojte se do soutěže! Za vyzkoušení ponoru nic nedáte, nemusíte se určitě bát! Potápění dá vaší dovolené jiný rozměr!

 

Náš tip – na www.potapeni.cz najdete fotogalerii akcí a výletů, které Magická modrá pořádá velmi často. Vždy si tato parta užije hodně legrace. Nechcete se také zapojit? Nemáte někdy pocit, že váš život je nudný a potřebuje trochu vzruchu?  

Reklama