V květnu 2005 vznikla v České republice medicínská asociace anti-aging. Jejím cílem je zbrzdit proces stárnutí organismu. Dostalo se mi do ruky první číslo reklamního plátku asociace, na kterém jsem absolvovala test dlouhověkosti a sčítáním, odčítáním, násobením a dělením jsem se dopracovala k číslu 117 let (možná jsem se někde sekla ve výpočtu).
Jaká je pravděpodobnost, že se dožiji tolika let, když jsem odpovídala na otázky týkající se mého současného stavu? Jak se zabrání stárnutí mozkových buněk a udržení duševní svěžesti po tolik let? Budou tito lidé ještě po stovce vzdělavatelní? A do kolika let tato organizace plánuje, že budeme chodit do práce? Babička s prapravnoučaty bude jezdit na kole a dědeček bude investigativní žurnalista? To asi ne.
Medicína 3. tisíciletí si navíc tak vysoké cíle neklade. Zaměřuje se hlavně na prevenci. Smyslem spíš je, aby byl člověk ve vysokém věku soběstačný a mohl si stáří aktivně užít s výrazným omezením chorob, kterým se v nižším věku podaří zabránit či spíše jim předejít vhodnějším způsobem života. Anti-aging si nedělá ambice na léčení pacientů, ale učí je chorobám předcházet. Doporučuje, radí všem věkovým kategoriím. Její náruč je veliká.
Při vytváření anamnézy spojuje výhody západní a východní medicíny. Při vstupním vyšetření (jehož cenu nikdo neprozradil) se počítá se základním odběrem krve a moči, s testy na alergie (včetně alergií na potraviny), imunitu, endokrinologii, s analýzou prvků a minerálů z tkání, genetickým profilem a testem MELISA (přítomnost těžkých kovů v těle). Snaží se o komplexní přístup.
Za příklad nám dává japonský ostrov OKINAWA, kde se nejvíce lidí dožívá 100 let. Tvrdí, že je schopna trvale udržet (především preventivními metodami) člověka v kondici třicátníka. Navíc se na právě rozběhlých webových stránkách můžete dočíst, že proces stárnutí lze nejen zbrzdit, ale i zvrátit a že je asociace v počátcích těchto pokusů. Nevím o nikom, kdo by chtěl žít 200 let s podlomeným zdravím. Ale naděje na dlouhověkost s tělem mladého člověka? To by bylo něco! Zní vám to také jako pohádka? Mně také.
Ať už je to s asociací proti stárnutí jakkoli, měli bychom podrobovat svůj životní styl kritice, myslet na preventivní vyšetření, protože populace stárne a kdo by se chtěl dožít toho, že pro své nemoci musí být roky pod stálým lékařským dohledem někde mimo svůj domov a nebude schopen se sám o ničem rozhodovat.
Nový komentář
Komentáře
Máte pravdu, že ve stáří není o co stát, přežívat někomu na obtíž, zejména, když vám to pořád někdo předhazuje, že na obtíž jste a stojíte ty mladé tolik peněz .
Ale než si to budu opravdu brát k srdci, tak mi můžete všichni vlézt na hrb (horší už to nebude ) s blbými řečmi a já si toho budu pěkně užívat, i když vám budu na obtíž a bude vás to něco stát .
A až to přijde, tak doufám, že to bude rychle a bezbolestně!
Seženu si ampuli s kyanidem a až budu stará a nemocná a protivná bába, tak si kousnu V nejlepším se má přestat
Nechci, děkuji.
Strašit tu tak dlouho mezi živými? V žádném případě !!!
To bych byla jak v té pohádce O chytré Horákyni ... jen mírně, ale velmi mírně opravené ... neživá-nemrtvá, myslící-nemyslící, pohyblivá-nepohyblivá, udržící stolici-neudržící stolici ...
Jen představa, jak se vzrůstajícími léty stoupá i návštěvnost u lékařů ... ... v tomhle věku bych se k nim mohla rovnou přestěhovat
Moje babička onemocněla v 57 letech rakovinou prsu.Tehdy se na doporučení jakéhosi šamana nenechala operovat a dožila se s rakovinou a neuvěřitelně pozitivním stavem mysli 84 let,kdy jí nějací rádoby zkušení lékaři doporučili na občasné omdlévání voperovat kardiostimulátor.2 měsíce poté, co do ní řízli, zemřela.Myslím si, že díky pozitivnímu myšlení a neuvěřitelné chuti do života, kdy si nepřipustila žádný problém, dokázala žít skoro 30let s rakovinou.Takže jsem přesvědčena, že je to taky hodně o přístupu k životu. Někdy jste staří ve třiceti a někdy mladí v šedesáti.
apina: já se obávám, že pokud opravdu ty ústavy, u kterých to spoření máme (já taky 1977), nebudou vytunelované, že to moc velké přilepšení nebude, protože ten důchod od státu nebude dosahovat ani té úrovně co teď, tak se dostanem na stejnou úroveň, protože nás důchodců bude hodně a žádný slušný pracovní příležitosti pro mladý, nebude mít stát money.
Luciš: přesně tak! Užít si zasloužený důchod v našem státě nelze!! Důchodci ze západu jezdí v luxusních autech, jezdí na dovolené , mají své chaty a jiná letní sídla....A naši důchodci chodí vybírat popelnice. Bohužel!! Je to smutné, ale je to tak. Jediné co nám současné generaci ( jsem ročník 73) snad trochu pomůže je důchodové spoření apod. Já jsem si své peníze dala zhodnocovat do zahraničí a použiji je opravdu až půjdu do důchodu. Jedině tak, když ted makám jako šroub a vydělávám tak si zajistím nemalou částkou bezstarostné stáří. V tomhle státě nic nefunguje. A jak to dělají jinde? třeba naši němečtí sousedé?
Hlavně se ve stáří nedostat do spárů našeho zdravotnictví. To radši prosím eutanazii. Představa bezmocné trosky odkázané na blahosklonost nemocničního personálu je pro mě opravdu noční můrou.
Luciš:
Ono jde o to, žít co nejdéle v kondici, fyzické i psychické. V našich podmínkách je to kříž, porovnejte si naše a důchodce na západ, možná sever od nás, to jsou nebe a dudy. Moje máti si i ze slušného důchodu nedovolí jet do Austrálie, lyžovat v Alpách..., i když by si to moc přála
Luciš: vidíš, to byl taky nářez
taky myslím že není o co stát
Suzanne: nebo film Dvojrole(?) s Brodskou a Budínskou, těm zas vyměnily mozky
Suzanne: přesně tak
Gabi: četla jsem kdysi sci-fi povídku "Já nám mladým nerozumím". Bylo to o osmdesátileté ženě, která si pod vlivem reklamy na nový zdravotnický produkt nechala omladit tělo na 20 let. Nejdřív si to strašně užívala, ale pak zjistila, že ji nebaví tancovačky, že už ji nic nepřekvapí, o sex jí fakt už nejde, že už ráda sedí na lavičce a krmí holuby... Končilo to tím, jak si zalezla domů a nadrobila chleba do bílé kávy... Problém nebyl v těle
Odpověď na otázku v nadpisu zní NE.
Gabi: do poslední chvíle bych chtěla být psychicky zdravá (neznám větší beznaděj), ale jak na to? Když pominu, že mě zítra někdo sejme autem
Bisou: to byla určitě kombucha ... Anebo šaratica - potom má tolik pohybu, že nestíhá myslet na stáří ...
Bisou: Kumys? Absinth? Slivovici? Becherovku?
Hm, dlouhověkost s mladým tělem Tělo OK, ale co hlava? Jakpak předejdeme postupné degeneraci? A pokud by i tento zázrak nastal a člověku zůstal "mladý" mozek, jak uneseme všechny ty zážitky, zkušenosti, historické souvislosti? Co rodinné vztahy? Brr.