Prázdniny prověří, nakolik jsou naše děti samostatné. Stačí, když je pošleme na tábor, nebo necháme doma, zatímco odejdeme do práce. Jenže pokud jsme na jejich samostatnosti nepracovali průběžně po celý rok, nemůžeme čekat zázraky.  

Podle odborníků je potřeba se samostatností dítěte začínat postupně a budovat ji dlouhodobě. „Dítě, které se nezvládne samo obléci, protože mu maminka každé ráno chystá oblečení, neumí se třeba ani vysprchovat, nezvládne si zabalit, bude mít na táboře o hodně více starostí a méně komfortu než dítě, pro které je to běžná věc,“ upozorňuje na logická fakta psycholožka Lucie Součková z pedagogicko-psychologické poradny Lexik. Důležité podle ní je ale i to, aby se potomek uměl samostatně řešit nečekané situace a pohybovat se i v jiném dětském kolektivu, než je ten školní.

Ideální přípravou na letní tábor podle ní je, pokud dítě celoročně navštěvuje nějaký oddíl, kde si na jistou míru samostatnosti postupně navykne. „Už během víkendových výprav má možnost vyzkoušet si, jaké to je. A zvyknout si na trochu nepohodlí,“ vysvětluje Součková a připomíná, že je důležité s dětmi jejich zkušenosti probrat. „Někdy je totiž třeba zážitky přerámovat - bylo sice nepříjemné jít dlouho v dešti, ale je skvělé, že to dokázal. A zažil tak něco výjimečného,“ radí psycholožka.

tabornici

Některé děti si tábory ani tak nezamilují. Každé je zkrátka jiné, a ne všem taková forma trávení prázdnin vyhovuje. Takže se může stát, že vám už druhý den bude telefonovat, abyste jej odtamtud odvezli domů. A s tím přichází i dilema. Vyhovět mu, nebo ne? Je důležité rozlišit důvod, proč domů chce. Velký stesk v prvních dnech je normální a doporučila bych zachovat chladnou hlavu. Promluvte si nejprve s vedoucími a hlavně si dejte na čas. Za dvě tři hodiny dítě může reagovat úplně jinak,“ radí Součková s tím, že malý táborník mohl jen podlehnout momentální špatné náladě. Stačí jen, když se mu něco nepovede, pohádá se s kamarády… Ale v takových chvílí je dobře, aby si s takovou situací uměl poradit bez intervence rodičů.

Pokud však dítě reaguje nějak nezvykle, přehnaně, nebo máte zkušenost, že zkrátka někdy nezapadne mezi ostatní, je na místě opatrnost. A je dobře na jeho volání o pomoc zareagovat,“ doporučuje psycholožka. Pokud si nejste jistí, že váš potomek tábor daleko od domova zvládne, využijte raději příměstských táborů. Ty bývají mnohem snáze zvládnutelné a dítě může mít větší pocit bezpečí, protože jste nedaleko.

Čtěte také:

Reklama