Běh je úžasný

O tom není potřeba dlouze mluvit. Pomáhá udržovat kondici a zdraví, chrání před kardiovaskulárními chorobami, snižuje stres a naopak zvyšuje sebevědomí a dobrou náladu. Navíc je neskutečně univerzální: kromě bot a sportovního oblečení k němu vlastně nepotřebujeme žádné zvláštní vybavení, můžeme běhat ve městě, v parku, v lese, v horách nebo na pláži, ve dne, v noci, s kamarády, nebo sám. Když přidáváme tempo a vítr nám hvízdá kolem uší, jsme dokonale svobodní a patří nám celý svět. A pokud tento pocit chceme sdílet s dalšími, posunout svoje hranice a sáhnout si na pomyslnou laťku, která leží na cílové čáře označujících 21, 0975 a 42, 195 km, můžeme se zaregistrovat do některého ze závodů RunCzech.

V České republice se zdaleka neběží jen tato série, koná se zde celá řada menších akcí, které najdeme v běžecké termínovce, ale právě pražský maraton a půlmaraton jsou nejoblíbenější události, jež každoročně přitáhnou desítky tisíc nadšenců z celého světa. A nechybí ani elitní atleti, kteří tady pravidelně přepisují světové rekordy. Kromě hlavního města se v dalších měsících běží ještě malebnými kulisami Karlových Varů, Českých Budějovic, Olomouce a rozmanitou krajinou industriální krajinou Ústí nad Labem.

Aspoň 10 týdnů

A jak je to s tréninkem? To není tak jednoduché, záleží na tom, jaké máte zkušenosti a ambice. Chcete si trasu jen zaběhnout a užít si atmosféru? Nebo si brousíte zuby na dobrý čas a osobní rekord? Nestor českého běhu Miloš Škorpil radí, že pokud chcete půlmaraton pouze absolvovat, stačí vám na trénink deset týdnů. Pokud máte méně zkušeností nebo jste zatím zkoušeli závodit pouze na kratších úsecích, budete potřebovat minimálně 4 měsíce cílené přípravy. Je tedy na čase pomalu začít. A co se týká četnosti tréninků, opět zde závisí na tom, co máte v plánu. Chcete si 21 kilometrů jen zkusit? Pak vám bude stačit vyběhnout ven 2x týdně. Chcete se předvést? Pak budete tenisky muset nazout ideálně 4x týdně. A jak je to s královskou disciplínou, maratonem? Zde se běžcům s kratší praxí doporučuje trénovat 18 až 22 týdnů.

Jde to i v zimě

Já sama jsem za svůj život zaběhla prozatím tři půlmaratony a na další se určitě chystám, proto vím, jak velký boj je někdy vykopat se ven, pokud sychravé počasí zalézá za nehty a kolem čtvrté hodiny večer už padá tma. To vše se ale dá překonat. Věřte mi, skutečně to jde. Právě závody a tréninkové plány, které vás mají dovést k jejich úspěšnému zvládnutí, jsou skvělou motivací. Připadá na dnešek běh? V takovém případě už nemám žádné výmluvy, slézám z gauče a jdu běhat. Velkou pomocí je i běžecký parťák nebo parťačka, případně celá banda sportovně naladěných kamarádů. Jednu dobu jsme měli s kamarády neformální běžecký oddíl, který se pravidelně scházel každé úterý, aby si dal kolečko kolem hostivařské přehrady. A skutečně, bylo snadnější se přemoct a vyrazit, než se z dohodnutého tréninku omlouvat. Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdy by šel běhat s vámi, můžete si najít aktivní běžeckou skupinu na sociálních sítích.

Neexistuje špatné počasí

A co studené počasí? Známá sportovní moudrost říká, že není špatné počasí, je pouze špatně oblečený běžec. A je to tak. Jak se tedy dobře obléct? Měli byste zvolit takové oblečení, které byste si vzali, pokud by bylo venku o 5 až 10 stupňů více. Před začátkem vlastní aktivity by vám mělo být lehce chladno, později se zahřejete. Když je mně na začátku tréninku zima, jednoduše do toho šlápnu: a po pár desítkách metrů je mi krásně teplo. Pokud se nasněžilo nebo je námraza, je lepší nechat hladké boty na asfalt doma a zvolit trekové boty s drsnou podrážkou, díky kterým vám to nebude tolik klouzat.

Jednou z věcí, s nimiž osobně v zimním období hodně bojuji, je brzké stmívání. Pokud není možné plánovat si tréninky na ranní a dopolední hodiny, může pomoct fitness a běžecké pásy. Sice to není takový požitek, v posilovně nemůžete obdivovat melancholickou listopadovou krajinu, ale svoje kilometry si zde odběháte. Pokud se bojíte nudy, určitě není špatný nápad si vzít sluchátka a poslouchat při tréninku svůj oblíbený podcast nebo audioknihu. Výhodou indoorového běhání je možnost se v klidu a v teple rozcvičit a protáhnout.

Nenachladit si kolena

Mnoho lidí se zajímá o to, zda v zimě dostávají při běhání více zabrat klouby. Zvýšená námaha kolen a kotníků se týká především začínajících běžců, kromě běžných faktorů působí na naše klouby také to, že se někdy pohybujeme po tvrdém, zmrzlém povrchu. Na zledovatělé půdě věnujeme zároveň mnohem více úsilí balancování a zejména na naše kolena působí tlaky z různých stran. Některé potíže s klouby mohou pramenit z prochladnutí, je proto dobré v chladných měsících nosit zateplené zimní běžecké kalhoty, případně hřejivé návleky na kolena. K tomu se samozřejmě připojuje běžná péče o klouby: od dobré běžecké obuvi, přes speciální vložky, správnou běžeckou techniku až po všechny potřebné látky, které získáváme formou doplňků stravy.

Když to nejde, tak to nejde

Každý má občas den, kdy se ven prostě nedostane. Pokud se necítíte dobře nebo jste vyčerpaní, nemá smysl lámat věci přes koleno. Naslouchejte svému tělu, vynechaný trénink se dá dohnat. Běh má nakonec přece jen bavit a přinášet radost.

-> VYHRAJTE Cemio Kamzík pro vaše klouby! <-

Přípravek Cemio Kamzík je letos na Vánoce v úžasné nabídce 1+1. Každý zákazník získá kúru na 1 měsíc zadarmo. Navíc se může zapojit do soutěže o spoustu švýcarských dárků. Vyhrát může jedny ze 40 švýcarských hodinek nebo jednu z 60 ročních kúr přípravku Cemio Kamzík®. Zapojení do soutěže je jednoduché. Stačí si koupit vánoční balení Cemio Kamzík® a opsat soutěžní kód, který je ukryt uvnitř krabičky, do webového prohlížeče na adrese CEMIOKAMZIK.CZ/VANOCE. Všichni, kteří se takto zaregistrují, jsou zařazeni do slosování o zmíněné výhry.

Přečtěte si také:

Reklama