Nejjednodušší a nejkratší odpovědí na otázku, položenou v titulku tohoto článku, je: nic. V České republice existuje tak zvaný „transplantační zákon“, který se vás (když zemřete) neptá. Ovšem pokud nechcete být posmrtným dárcem, to už je jiná věc.

orgán

Jste-li příznivkyní darování orgánů, máme pro vás dobrou zprávu: K tomu, aby mohly být vaše orgány posmrtně odebrány k darování někomu potřebnému, nemusíte vůbec nic udělat. V České republice máme totiž Zákon č. 285/2002 Sb., který upravuje posmrtné dárcovství právě v tomto smyslu, tedy jak nám ostatně potvrdil také vedoucí Tiskového odboru Ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň: „Jedná-li se o zemřelé dárce, podle naší právní úpravy se předpokládá souhlas s posmrtným odběrem orgánů, pokud nebyl vysloven prokazatelný nesouhlas.“

Asi vás napadne otázka: Co je to ten prokazatelný nesouhlas? K jejímu zodpovězení se dostaneme na konci tohoto článku. Není totiž nezajímavé, říci si, jak se právně definuje smrt.

Kdy je člověk mrtvý aneb Magická dvojka

Když by vás někdo probudil o půlnoci ze spánku a chtěl po vás vysvětlit, co je to smrt, asi byste řekla, že je to stav, kdy člověku přestane tlouci srdce. Ale není tomu tak. Výše uvedený zákon vystavěný na nejmodernějších lékařských poznatcích definuje smrt člověka jako „nevratnou ztrátu funkce celého mozku, včetně mozkového kmene“. Ne tedy srdce, ale mozek je rozhodným orgánem o tom, zda jsme mrtví, či nikoli. A aby nedocházelo k nemilým omylům, musí smrt dárce konstatovat dva lékaři dvě hodiny před transplantací.

Jak vyslovit prokazatelný nesouhlas s posmrtným dárcovstvím aneb Magická dvojka podruhé

Pokud z jakýchkoli pohnutek nesouhlasíte s posmrtným darováním vlastních orgánů, musíte to dát lékařům vědět, což můžete udělat dvojím způsobem...

  • 1. způsob: Registrujte se do Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů. Formulář si můžete stáhnout online na následujícím odkaze: Registr (klikni)
  • 2. způsob: Řekněte to ještě před jedním svědkem svému ošetřujícímu lékaři.

Čtěte také...

Reklama