Jaká je ale situace v poskytování přídavku na děti nyní?
Přídavek na dítě je dávka státní sociální podpory. Je poskytována Kontaktními místy pro výplatu dávek státní sociální podpory. Tyto úřady přejdou nově od 1. 4. 2004 pod hlavičku úřadů práce, ale pro občany k žádným podstatným změnám nedojde.
Přídavek na dítě náleží všem dětem od narození do 15 let. Po této době mají nárok na přídavek pouze děti, které se studiem připravují na budoucí povolání, a to nejdéle do 26 let. Kromě toho mají na přídavek na dítě nárok také děti mladší 18 let, které jsou po skončení povinné školní docházky vedeny v evidenci Úřadu práce a nemají nárok na podporu. Dokud je dítě nezletilé, je přídavek poukazován rodičům (kterému z rodičů bude konkrétně vyplácen, záleží na jejich vzájemné dohodě. V případě, že se rodiče nedohodnou, určí příjemce dávky Kontaktní místo.).
Jakmile dítě dosáhne zletilosti, začne být přídavek poukazován přímo jemu. Další podmínkou pro nárok na přídavek na dítě je nepřesáhnutí trojnásobku životního minima rodiny. Částky životního minima jsou dány zákonem.
V současné době jsou platné tyto hranice (platí již od 1. 10. 2001):
- částka na stravu pro dítě do 6 let 1 690 Kč, pro dítě od 6 do 10 let 1 890 Kč
- pro dítě od 10 do 15 let 2 230 Kč
- pro stud. dítě do 26 let 2 450 Kč
- pro ostatní osoby 2 320 Kč
- částka na domácnost pro 1 osobu 1 780 Kč
- pro 2 osoby 2 320 Kč
- pro 3–4 osoby 2 880 Kč
- pro 5 a více osob 3 230 Kč
Samotné životní minimum rodiny je pak dáno součtem částek na stravu pro všechny členy a částky na domácnost podle počtu členů rodiny. Příklad výpočtu životního minima:
Manželé se dvěma dětmi ve věku 4 a 8 let. Jejich životní minimum je částka na stravu pro otce 2 320 Kč + pro matku 2 320 Kč + pro 4leté dítě 1 690 Kč + pro 8leté dítě 1 890 Kč + částka na domácnost pro 4 osoby 2 880 Kč: celkem 11 100 Kč. Pro nárok na přídavek na dítě tedy jejich příjmy nesmí přesáhnout trojnásobek životního minima, tj. 33 300 Kč. |
Samotná výše přídavku je pak ještě odstupňována podle násobku životního minima a podle věku dítěte, jak je patrné z následující tabulky :
|
příjem do 1,1xŽM |
příjem do 1,8xŽM |
příjem do 3xŽM |
dítě do 6 let |
541 Kč |
474 Kč |
237 Kč |
dítě 6 – 10 let |
605 Kč |
530 Kč |
265 Kč |
dítě 10 – 15 let |
714 Kč |
625 Kč |
313 Kč |
dítě 15 – 26 let |
784 Kč |
686 Kč |
343 Kč |
Příjmy rodiny se dokládají při žádosti o přídavek a dále pak vždy každoročně do 30. 9. Takže do 30
-
čistý příjem ze zaměstnání včetně nemocenských dávek
-
u OSVČ pak čistý příjem dosažený podle naposledy podaného daňového přiznání, minimálně však částka 4 100 Kč (to platí i pokud je podnikatel tzv. v mínusu a podle daňového přiznání nemá žádný příjem) a od 1. 7. 2004 se tato minimální částka zvyšuje dokonce až na 8 100 Kč
-
rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství
-
hmotné zabezpečení z Úřadu práce
-
důchody
-
výživné apod.
Přídavek na dítě lze dostat i za zpětné období, nejdéle však za 3 měsíce. Žádost o tuto dávku se podává na předepsaném tiskopise, který obdržíte na Kontaktních místech. Rovněž doklad o výši příjmů či o studiu dítěte je nutné podat na předepsaném tiskopise. Tyto tiskopisy lze stáhnout i z internetu, najdete je např. na stránkách Portálu veřejné správy www.portal.gov.cz.
A jak to tedy vypadá s těmi plošnými přídavky? Ministr Škromach nyní přišel s návrhem, že přídavky na děti nebudou vypláceny úplně všem dětem, ale pouze dětem z rodin, jejichž příjem nepřesahuje trojnásobek jejich životního minima. Oproti současnému stavu by pak byla výše přídavků rozlišena pouze věkem dítěte a ne příjmem rodiny, jak je tomu doposud. Na to, zda tento návrh projde složitým koaličním vyjednáváním a posléze i úspěšně parlamentem, si budeme ještě muset počkat.
A co si myslíte vy, měli by přídavek na dítě dostat všechny děti? Nebo byste naopak podmínky pro nárok na tuto dávku zpřísnila? Napište svůj názor.
Nový komentář
Komentáře
louže: Jeremi:
plosne pridavky neeee
Moc jsem nečetla příspěvky dole, ale jsem taky pro odpočty. Myslím, že by stát výrazně ušetřil při odpočtech dětí na daních. Jelikož daně podávají pracující lidé, výrazně by se omezilo financování Rómského obyvatelstva. Chichichi. To by byla prča. Zvýšila by se tím i životnost úředníků (žádný infarkt, žádné pistole...).
Amina*: Takhle to máme s Jeremi naplánovaný (systém socálních dávek jsme spolu probraly už asi 100x
), až se jedné z nás povede urvat flek ministra práce a sociálních věcí
(druhá jí půjde dělat poradkyni) - tak nám drž palce, ať nám to vyjde
werka: To určitě. Jenže když se překulíš z pásma do pásma (nebo zcela mimo) teď, přijdeš maximálně o něco kolem dvou stovek za měsíc. To ani za rozčilování nestojí. Sedm stovek už ano.
Takže: Odpočty, odpočty!
Plošné přídavky jsou blbost - stát vybere na daních od všech a zas to rozdá skoro všem - akorát těch peněz bude míň o to, co padne na výběr daní a na rozdělování přídavků. Takže jsem taky pro odpočty.
Jeremi: Jakmile nebudou přídavky plošné, ale limitované nějakým příjmem, tak vždycky bude ten "pětistovkový" problém, tzn. kdyby ty byly ty dočasné přídavky pro ty co se ocitli v opravdu tíživé situaci, tak tenhle problém nezmizí. Těžko se nastaví jiné kritérium než příjem rodiny (teda mně momentálně aspoň žádné nenapadá) a vždycky bude někdo, kdo vypadne ze hry o pár kaček, takže bude mít pocit nespravedlnosti.
Juana: jaký složitý???? Naopak - při daňovém přiznání už jednodušší být nemůže
Stačí zaškrnout, aby si příjmy na FÚ, příp. PSSZ zjistili sami, a je to... JInak jsem taky spíš pro odpisy z daní. I když představa vlády mi oproti současným odpisům od základu daně vůbec nepomůže, pokud se bude dařit, budeme s daněma nastejno, jako teď.
Ne, nejsem pro plošné přídavky na děti. Jsem pro odpočty od daní na každé vyživované dítě, a to odpočty poněkud vyšší, než je těch navrhovaných 6.000,-/ročně (to osobně považuju za směšné). Byla bych pro cílené (a klidně i výrazně vyšší) dočasné přídavky těm, kdo je opravdu potřebují, v mizérii se ocitli nezaviněně a hlavně se snaží se svou situací něco udělat.
A co mi přijde jako do nebe volající hovadina, je poslední návrh MPSV, aby přídavky pobíraly ve stejné výši (tj. současné nejvyšší) všechny rodiny s příjmem do trojnásobku životního minima. Jinými slovy - pokud se někdo přesáhl limit třeba o pětistovku ročně a má dvě děti, přijde o tisícovku měsíčně.
Já jsem taky ještě neměla morální sílu ty formuláře vyplnit, pořád jsme byli na rozhraní jo a ne, úřednice mi řekla "tak si to vyplňte a uvidíme" a já to zabalila. Protože oba podáváme daňové přiznání, tak je ten formulář šíleně složitý. Teď jsem ale dodělala daňové přiznání a až bude rozhodující období rok 2003, tak si tam už zajdu a zkusím to. Jsem na mateřké, příjmy nám poklesly, tak to zkusím vyplnit. Jenže když já mám k tomu takový odpor. O to jim asi jde.
Kdyby raději udělali pořádné odpočty na děti, nebo kdyby snížili těm, co mají děti, odvody na sociálku. To by člověk měl nějakou motivaci.
Gabi: To je od tebe hezký
taky se mi nelíbí lidi, které popisuješ a taky by se mi líbily větší daňové odpisy...ale ty zatím nefungují. Fungují přídavky a já jsem pro jejich fungování co nejvíce zjednodušit. Žádné tabulky, žádné vypisování formulářů...Jak jsem psala, ušetří se platy uředníků (nejsi doufám úředník
), ušetří se papír a čas účetních, které formuláře vyplňují atd...a taky náš čas, když "chodíme" pro dávky
Na velké reformy to v tomto státě nevypadá, tak já jsem pro co nejvíce zjednodušit to, co funguje...Pak můžeme uvažovat o daňových odpisech a podobně.
A jestli je to pro někoho almužna nebo ne, to bych neřešila, výši těžko ovlivníme, ta je stanovená dost záhadně z ještě záhadnějších tabulek a koeficientů...jednou jsem se na to ptala jedné úřednice a ta mi na to odpověděla, že jestli nechci zblbnout, ať to neřeším
Já tou pětistovkou (papírování není zas takový problém, vyplním papír, pošlu, oni si příjmy zjistí na FÚ) potěším dětičky, dostanou nějaké hračky, knížky nebo co si přejí
Mně se tedy přídavky směšné nezdají, jsme v té prostření skupině a berem na 3 děti celkem 1902 Kč, které by nám v rozpočtu docela chyběly. A vyplnit jendou za rok potvrzení o příjmu a opslat ho poštou není taková tragédie. Víc mě štve, že zatím se do příjmů rodiny za rok započítává i to, co si vydělají děti na brigádách, to je zrovna nemotivuje k tomu, aby třeba v létě pracovaly, když to pak třeba ovlivní výši přídavků na celý rok... A taky úrok yz úspor + státní podpora ze stavebního spoření, takže kdo si je schopen něco ušetřit, je na tom vlastně "bit".
Plošné přídavky jsou naprostý nesmysl. Dětské přídavky přece nejsou kapesné - nebo to špatně chápu? Ty částky jsou naprosto směšné a pokud mají rodiče vysoké příjmy, nějaké dvě, tři stovky vůbec nepotřebují, zatímco lidem z nižších soc. vrstev by bezpochyby pomohly.
Plošné přídavky jsou naprostý nesmysl.
Myslím, že pokud má tříčlenná rodina měsíční příjem nad 20.000,- Kč, nějakých 237,- už je nevytrhne. Ušetřenou částku bych dala rodině s dětmi na hranici životního minima.
Žábina: za dva až tři přídavky na ty boty už máš!!!
Plošné přídavky se mi nezdají ideální...někomu kdo se má dobře ty dvě stovky(například - nevím o jakou by šlo částku)přijdou k smíchu a někdo kdo honí každou korunu by bodli...nehledě na to že ty dvě stovky movitějším,když by se sečetli, by dělali třeba 500,- potřebnějším...a ta pětistovka by byla příjemnější...
ale úplně nejjednodušší by mi přišly větší daňové odpisy...
šája: to "malá domů" jsem nemyslala na tebe
, mám bohužel hodně příkladů ze svého okolí (bohatí restituenti, matky "samoživitelky" s tatínkem stamilionářem,...) - a ti se neštítí natáhnout ruku. A pak mám také kamarádku, která se po rozvodu mnoho let soudila o alimenty na dceru, neměla nic, ale podle tabulek dostala jen almužnu ... Spíš mi vadí, jak se naší společností nese takový ten duch "kdo nekrade, okrádá rodinu".
Mmch nevím, co znamená "přednostní vyřízení porodného", ale v Praze si každý osobně musí vyzvednout žádost a podat ji zase osobně úřednici, ke které patří. Matrika v tom nefiguruje. Za posledních 15 let jsem nalítala po úřadech a státních institucích až horko, ale nikde jsem se nesetkala s tak neinformovanými a neochotnými zaměstnanci jako na sociálních odborech. Možná jsem měla jen smůlu, ale "ryba smrdí od hlavy" a systémové věci je třeba řešit globálně.
Podle mě je metoda úlevy na daních zcela průhledná, plošná a spravedlivá a má i motivační charakter - pokud pracujete, je to pro vás výhodné. A žádná banda úředníků, kteří zkoumají příjmy a vedou nesmyslnou agendu. Stejně podvodníky nikdy neodhalí. A naopak, když se někdo ocitne v krizové situaci, měl by mu stát pomoci.
Gabi: Porodné a pohřebné mají na úřadech přednost. Pokud jsi ji nevyužila, je to tvůj problém. Žádost mi poslali z matriky, nestarala jsem o nic.
Proč bych nemohla být "malá domů", když někteří naši spoluobčané jsou jaksi "velká domů"?
Lenice: Přesně tak a stejně je to i se sociálníma dávkama. Jeden měsíc máš nárok, pak se ti započítají do příjmu a zase není nárok...je to postavené na hlavu. Dětské přídavky jedině plošně podle věku dítěte - jediný vstupní údaj je rodné číslo.....popř. datum narození
Žabina: v tom, kolik kdo má peněz, to právě není ...
já bych taky navrhovala plošné přídavky, protože když si představím, že pokud mně v práci přidají pšt stovek, tak o ně přijedeme, protože překročíme ten trojnásobek životního minima...rozhodně si ale nijak roztažitě nežujeme, to ostatně asi většina z nás tady. A ty kecy, co beztak píšou v tom dopise o jejich přiznání "musí být použity ve prospěch dítěte"...mám pocit, že všichni víme, kolik dítě stojí a rozhodně je to víc, než těch 237 korun měsíčně...
Gabi: až na to budeme mít
?
Šája: to "chodit" jsem myslela obrazně, mě ale vždycky stačilo, když jsem si vyřizovala porodné
P.S.: Kdy už my Češi přestaneme být "malá domů" ...?